1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

DSB Sistemli Pratik Dekor Oluşturma

Başlığı 'Kendin Yap Genel Portal' kategorisinde YIKIKTEMO tarafından 2 Ocak 2011 başlatılmıştır.

 1. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.767
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Selamlar;

  Tuzlu su akvaryumlarında dekor anlayışı her ne kadar kişilerin zevklerini yansıttıkları bir şekilde oluşturulsa da mevcut canlı ihtiyacı da göz önüne alınarak oluşturulur veya oluşturulmalıdır. Düz bir kaya dizilimi genelde uygulanan bir sistemdir ancak DSB sistemi gibi kum tabanına en az yayılan ve oturan kaya dizilimi gerektiğinde daha farklı bazı uygulamalar gündeme alınabilir. Takip edeceğimiz dekor ve taban oluşturması bu amaca hizmet ediyor olacak. Bu sistemde dekor oluştutulmadan önce ilk olarak tabanın iri mercan kırığı yani bir anlamda daha iri taneli kumun tabana serilmesi iyi olur. İkinci ince taneli kum katmanı kaya dekorundan sonra ilave edilmelidir.

  [​IMG]

  [​IMG]

  0,5 mm kum tabana seriliyor ilk olarak ve üzerine ince sineklik teli ile kapatılmalıdır. Amaç burada kumu kumun kazınmasını ve alt taban kısmına su akışı sağlanmasını engellemektir. Mercan kırığı ile oluşturulan taban kalınlığı yaklaşık olarak 7 cm olmalıdır.

  [​IMG]

  Sineklik telini ekledikten sonra dekorumuzu hemen bunun üzerine kurmaya başlıyoruz. İnce tabaka kumu dekor oluşturduktan sonra sisteme dahil edeceğiz. Farklı bir dizayn için canlı kayalarında farklı şekillerde seçilmesi gerekir doğal olarak. Köprü görünümlü oval canlı kayalar, yatsı geniş tabak tarzı canlı kayalar ile uzun dallı yapılı olan kayalar farklı alanlara mercan yerleştirmeye daha uygun olacaktır. Kayalar canlı halde ise mercan fraglama macun tarzı yapıştırıcılar ile veya ölü kayalarda silikon veya yine kablo tutturucu kullanılarak bağlanabilir.

  [​IMG]

  Kaya parçasına bir ip bağlıyoruz ilk olarak. Amaç yapıştırma işleminden sonra kuruyana yani sağlamlaşana kadar üstten dengede duracak şekide destek vermektir.

  [​IMG]

  Dal veya köprü şekilli kayamızı istediğimiz uygun bölgeye yapıştırıyoruz ve kurumaya bırakıyoruz. Bu işlemi istediğimiz ve akvaryumun müsade ettiği oranda mevcut alanlara uygulayabiliriz.

  [​IMG]

  Dekordan sonra ince mercan kumunu tabana iyice seriyoruz.

  [​IMG]

  [​IMG]

  Nano akvaryumlarda DSB sistemleri daha fazla verim veriyor benim düşüncem olarak. Balık sayısının dengeli olması ve mercanların beslenmelerinin ön plana alınmasına olanak sağlıyor. Kurulumun ardından oksijence zayıf bölgelerden başlayarak ışık alan ve su hareketiyle birlikte oksijenli bölgelerdeki yaşamın başlaması için sabırlı olmakta fayda var. Gayet basit bir şekide göze hoş gelen dekorlar oluşturmak mümkündür. Sabitlenmiş kayaların bazı eksileri vardır ancak bu daha çok balık ağırlıklı akvaryumlarda kendini gösterir. Ancak Nano akvaryumlarda balık sayısı dengelidir ve türler belli türler ile sınırlıdır. Yakalamak veya tedavi amaçlı balıkları çıkarmak nano akvaryumlarda pek gerekmez ve bunun sonucu sabitlenmiş dekor sorun çıkarmaz.

  [​IMG]

  Size hitap eden bir akvaryum kurmak aslında bir anlamda ilerisi için akvaryumu rahat bırakmak anlamını da taşır. Çünkü kurulumunda tam olarak size hitap eden bir dekordan başlayan anlayış oturmadığı taktirde küçük veya büyük çaplı müdahalelerin daha fazla yaşamaya eğilim vardır.

  Başarılar dilerim...

  www.akvaryumportali.com
   
  F4iLuR3, lades, lepistes ve diğer 5 kişi bunu beğendi.
 2. zgrkaralar

  zgrkaralar

  Mesajlar:
  600
  İsim:
  Özgür KARALAR
  Abi o yapıştırdığı macun ne acaba?
   
 3. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.767
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Epoxy macun yapıştırıcı. Mercan frag yapıştırıcılarıda var aynı tarz ancak kaya dekorunu onla yapıştırmak pahalıya gelebilir.
   

Sayfayı Paylaş