1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Hüsranla Sonuçlanan İlk Bitkili Akvaryum Kurulumum

Başlığı 'Tatlı Su Akvaryum Tanıtım Portalı' kategorisinde johnbarleycorn tarafından 3 Temmuz 2010 başlatılmıştır.

1. Akvaryum Ebatları ve Hacmi:

100x30x45(h) - 125 lt.
    Su Hacmi : 90 lt.
    Su Yüksekliği : 26-33 cm

Bitki İsimleri:

Anubias Barteri var. barteri
    Sagittaria Subulata
    Bacopa Monnieri
    Egeria Densa (Elodea)
    Cryptocoryne Willisii
    Lilaeopsis Brasiliensis (Taban Bitkisi)
    Hygrophila Difformis (Sert Çınar)

Balık İsimleri:

Poecilia Reticulata (Lepistes, Guppy)
    Corydoras Paleatus (Komando Çöpçü)

Yem:

(Sabah - Akşam)
    Tetra Pro Vegetable
    Tetra Min

Işık:

Osram Fluora 1 Adet 18 Watt
    Sylvania Grolux 1 Adet 18 Watt

TOPLAM = 36 Watt
    İki etap halinde, günde yaklaşık 11 saat aydınlatma.

Filtrasyon:

Eheim 2213 Dış Filtre (Biosünger, Seramik Halkalar, Biosünger, Zeolit ve Elyaf)

Isıtıcı:

100 Watt

CO2: Yok

Taban (Alttan Üste Doğru):

Tül içerisinde, yaklaşık 3 lt. saksılarda kullanılan bitki torfu
    Çarli marka 7 lt. diatomit kedi kumu
    3 lt. Aquclay
    Yaklaşık 500 gr. mercan kırığı
    Bir adet parçalanmış büyük boy gaga taşı (Kalsiyum salınımı yapması için)
    Çarli marka 6 lt. diatomit kedi kumu
    Bir kat sineklik teli
    Bir kat (apartman dış cephesi kaplamakta kullanılan) file
    16lt Hagen siyah kum

Gübreleme:

Yok

Akvaryum Bakımı:

Haftada iki kez % 30 (yaklaşık 30 lt.) su değişimi.

Yaklaşık 2,5 ay önce gerçekleştirdiğim bu kurulumun neticesinde, su değişimlerini oldukça sıklaştırmama rağmen, istediğim berraklıkta su elde edemedim. Kullandığım taban malzemesinin suya salınım yapmasından dolayı (ki kurulumdan önce toprakları onlarca kez yıkamıştım), su değişiminden iki gün sonra suyun rengi sarıya çalıyordu.

Bu kurulumun ardından bir ay geçtikten sonra, bitkilerde sakal yosunu, lepisteslerde de mantar hastalığı baş gösterdi. Balıkların bir kısmını karantina akvaryumuna aldıysam da faydası olmadı, bir hafta içinde hepsi öldüler.

Bunun üzerine derin bir nefes alıp, akvaryumu tamamen boşalttım ve tabanda kullandığım malzemeyi değiştirerek ikinci kez kurulum yapmaya karar verdim. Bu yeni kuruluma dair bilgi ve resimleri de kısa zamanda sizlerle paylaşacağım.

Saygılar

Erkan Kesen

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 22 Mayıs 2015
  2. muratozturk

muratozturk

İsim:
    murat öztürk
    salınım yapan kum değil büyük ihtimalle kütükler ama lepistesleri mantar yapan bu değil
    bence şimdilik balık koymayın kütükleri biraz kaynatın ve yoğun tuzlu suda 3 dört gün bekletin daha sonra akvaryumu bir süre balıksız çalıştırın sistem oturup her şey yoluna girince akvaryumunuz size haber verecektir

3. ozcan13

ozcan13

İsim:
    Özcan Kayahan
    Ya aynısı benim akvaryumda da var.Suyu değiştirirken beyaz kovaya alıyorum suyu su böyle sapsarı.Birde 1 ay önce bütün suyu değiştirdim 1 hafta sonra yine su sarardı.

4. ogiler

ogiler

İsim:
    OĞUZ URALER
    Mangrov kütüğü bu salınımı yapar asidik sulardan hoşlanan discus gibi balıkların doğalk ortamına yakın bir su oluşturur ve mineral içerir yaralıdır aslında.

5. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    Kullanılan kütüklrin boyutları ortada. O akvaryumu o kadar sarartmaya yetmeyecektir.

Baştan bir kurulum yapıcağınızı yazmışsınız. Bitkili akvaryum kısmında bir çok arkadaşın kurulumları var. Farklı malzemelerler farklı tarzlarda. Gerçi hepimizdeki bitki aynı :) Çünkü herkese bitki yollıyan Murat abi ( Murer ) :)

Örnek olarak vereyim bir link :)

http://www.akvaryumportali.com/threads/5720-bitkili-tank-kuruyorum/page10

Bu linkteki sayfa 10 da en altta güzel bir kurulum var.

Lake Tanganyika bunu beğendi.
  6. Yorumlarınız için teşekkür ederim arkadaşlar.

"Bunun üzerine derin bir nefes alıp, akvaryumu tamamen boşalttım ve tabanda kullandığım malzemeyi değiştirerek ikinci kez kurulum yapmaya karar verdim. Bu yeni kuruluma dair bilgi ve resimleri de kısa zamanda sizlerle paylaşacağım." -
    Bundan kastım, yeni kurulumu zaten tamamlamış olduğum idi, sanırım tam olarak anlatamamışım.
    Yaklaşık bir ay önce akvaryumu tamamen boşaltıp, temizledikten sonra yeniden kurdum. Bu yeni kurulumdan şimdilik memnunum. Resimlerini de yakın zamanda ekleyeceğim.

Bu konu başlığı altında, yanlış taban malzemesi seçiminin ya da hatalı kullanımının sonuçlarına dair tecrübemi paylaşmak istedim. Bazı kaynaklarda doğru bir kurulum gibi gösterilmiş olan saksı torfu ve kedi kumu ağırlıklı taban malzemesiyle yapılan bitkili akvaryum kurulumlarının, abartıldığı kadar sağlıklı ve iyi sonuçlar doğurmadığını göstermeye çalıştım. (Ben yandım, sizler yanmayın :) ).

7. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    Kedi kumunu bende duydum kullanıyorlar diye. Fakat kim hangi akıl ile buldu, kullanılma sebebi nedir çözemedim ? Akvaryum ile kedi kumunun alakası nedir ? Mantıklı bir açıklaması varmı acaba çoook merak ediyorum. Torf yine bir nevi kullanılabilir. Çünkü oda bitkilerde kullanılıyor filan dye düşünürler. Fakat buda çook fazla koyulmamalıdır.

Lake Tanganyika bunu beğendi.
  8. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Geçmiş olsun Erkan bey. Konunuzu sabah gördüm ama fırsat bulup bir şeyler yazamadım.

Taban kurulumunuz tamamen hatalı, siz bitkileri ve balıkları öldürmek için elinizden geleni yapmışsınız. Bu tabanı size öneren bu işi kulaktan dolma biliyormuş sanırım, yazık. Masrafamı acırsın, emeğemi, ölen balıklaramı, yazık ki ne yazık....

Tabanda kullanmış olduğunuz süs bitkileri için satılan torf, toprak gibi malzemelerin çoğu gübre desteklidir, buda suya bırakacağı besinler ile yaşam ortamı sunmaz size. Nedeni ise, sucul bitkilerin istediğnden fazla olması, bunada balık dayanmaz.

Her şeyi anlarımda iki malzeme kafama takıldı, gaga taşı ve mercan kırığı, neden koydunuz anlamadım, Ca, kalsiyum zaten musluk sularımızda yeterince mevcut. Mercan kırığı ise suyu sertleştirmekten başka ne işe yarayabilir bitki tanklarında.....

Düşük destekli tanklarda bazı bahçe malzemesi kullanılıyor, buda doğru bir karar ama, bu malzemelirinde gübresiz olanı tercih ediliyor ve çok az kullanılması gerekiyor.....

En güzel taban malzemesi suya hiç bir şekilde salınım yapmayam kumdan yapılabilir.

Umarım bu sefer daha çok araştırarak ve yardım alarak kurmuşunuzdur tabanınızı...

Tekrar geçmiş olsun....

9. emmi_06

emmi_06

İsim:
    Özgür ABAY
    Anubias Barteri,Egeria Densa (Elodea)
    Hygrophila Difformis (Sert Çınar)
    Bu yazdığınız 3 bitkiyi bende malavi akvaryumumda besledim.İlk kumum quartzı,ikinci kumumda silis kumdu.Yani anlayacağınız,bu bitkilerde okadarda çok bakım isyeyen bitkiler değil.Zaten Murat abi,gerekli bilgiyi aktarmış.Dere kumu kullanırsanız,aralarında misket gübre ekleyebilirsin.

Suyun sarılığıda akvaryuma eklediğiniz köklerden ileri geliyor.Bu arada sık su değişimi yapılan akvaryumlar berrak olmaz.Düzenli yemleme yapılan,suyu değişimi az olan akvaryumlar dahada berrak olur.Suya baktığınızda jel gibi gözükür,o görütünyü yakalamakda yaklaşık 1 yılı bulur zaten.

Sayfayı Paylaş