1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Led Kanopi Armatür

Başlığı 'Kendin Yap-Kendiniz DIY Yapabilirsiniz' kategorisinde yekim tarafından 5 Kasım 2012 başlatılmıştır.

1. yekim

yekim

Yer:
    Samsun
    Arkadaşlar 60x50x50(h) ölçülerindeki tankım için Nac7 PS, 8 kg argonit kum, ve eheim 2000 kafa motorunu aldık hayırlısıyla. Yavaş yavaş da armatür işine girmeye başladım. Elektornikci arkadaşıma bugün elimde aşşağıdaki şekilde çizimle gittim.
    Armatür Yerleşimi.JPG
    Bana hiç uğraşma armatür yapımıyla falan dedi ve Led Kanopi Armatür kullanalım dedi ve aşağıdaki şekildeki armatürleri gösterdi ve yine senin istediğin renk kombinasyonu ve gün doğumu efekti için 4 adet driver kullanırız, hemde üzerinde kapağı olacağı için sudan da etkilenmez dedi. Bu sistemi kullanabilir miyim ve ya kurarken nelere dikkat etmem gerekiyor. Şimdiden cevaplarınız için teşekkür ederim

Kullanmayı düşündüğüm malzemeler.
    23 Adet 460nm Mavi
    19 Adet 15.000K Beyaz
    2 Adet 520nm Yeşil
    2 Adet 660nm Deep Red
    2 Adet UV

40x40cm Aluminyum Soğutucu
    4 Adet Driver

b_36343016.jpg b_81246576.jpg 64W Kanopi.jpg 500_500_d034930ebca754732517cf54fcd8f4bf.jpg

2. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    Yusuf bey baksettiğiniz hazır olan armatürün ledlerini değiştirdikten sonra kullanabilirsiniz. Hatta çokta güzel olur, direk hazır tertipli bir armatür. Fakat 48*3 watt fazla gibi geldi. Soğutmakta problem olur.

3. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Eğer led dizilimi kadar türleri de güzel oturursa güzel olabilir denemek lazım. Kelvin değerleri hoşuma gitti ledlerin. Fakat, led tecrübeleri çok değişken net bir şey söylemek güç. Alınacak ledlerin yapısı çok fark ediyor bildiğim kadarıyla. Görüntü çok güzel ama.

4. yekim

yekim

Yer:
    Samsun
    Litre başına 1 watt hesabıyla gittim eğer yanlış bir şey varsa değiştiririm. Sizden fikir almadan kalkışmak istemedim. Özellikle ısınma ve armatür üzerindeki kapağın buharlaşmayla netliği gidermi?

5. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Sadece kasa varsa kasayı alın üzerine ledleri 1 veya 2 wat olacak şekilde besleyin fazla ısınmasın.

6. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    Kasayı şimdi araştırdım pahalı geldi açıkçası. Eğer 350-400 $ gibi bir rakama kasa alınıp ayrıyetten ledlerede masraf yapılacak ise hiç uğraşmayıp kendisini bu konuda ispatlamış akvaryum için üretilen led armatürler mevcut onlar tercih edilmeli.

Eğer 3 watt kullanırsanız ısınma sorunu yaşarsınız. Ben olsam 48*1 watt kullanırdım. Ben 100*50*40h akvaryumumda 66*1 watt kullanıyordum.

7. Saruman

Saruman

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Gökhan GÖKYAR
    Tamamen led armatürler, özellikle kendini mercan tanklarında kanıtlamamış ledler konusunda yakın zamanda bir konu açmayı düşünüyorum, artık ledler hakkında mavi ışığı ve dalga efekti hariç güzel düşüncelerim yok malesef.Sadece ama sadece 4 gündür yeniden T5 armatür kullanmaya başladım, kapalı zoalarım ve poliplerim aniden açılmaya başladı... İyice takibini yaptıktan sonra Led armatürler ve kullanımı konusunda ki daha geniş fikir ve tecrübelerimi yazacağım.

suret, cimlikaya, Okurt ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  8. yekim

yekim

Yer:
    Samsun
    Hocam elini çabuk tut yoksa deli masrafa girecez.

Okurt bunu beğendi.
  9. Saruman

Saruman

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Gökhan GÖKYAR
    Yusuf bey, konu açmam için biraz daha zaman gerekiyor, ama size şunu söyleyebilirim.Mercan gelişimi için Mh ve T5 ampullerin yerini dolduracak bir led henüz yok. Bunu bizden çok daha önce led kullanmaya başlayan yabancı ülke hobidaşlarımızda belirtiyor... Kesinlikle görsel efekt için led kullanılır, bunun için 3-5 adedi yeterlidir. Fazlasına gerek yok. Hele hele ülkemizde henüz tüm led sistemlerini bulamazken veya pahalıya alırken, tamamen led sistemine yönelmek hata olur.

10. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Benim armatürde modifiye şeklinde. Murat ile yapmaya başlarken ortaya tek 100 wat beyaz led, yanlara ise mavi led kullanarak bir düzen yapmayı da düşünmüştük ama ben de en başından beri Gökhan hocam gibi düşündüğümden dolayı 250 wat metal halideyi yanlarda mavi ledler kullanarak destekledik ve memnunum. Murat bana danıştığında da yapacağın armatürleri bence T5 ve led veya metal halide ve led olarak tasarla önerisinde bulunmuştum.

Yabancı ülkelerdeki led yapıları bile halen tartışılırken, ülkemizde oturmuş olmasını beklemek zaten güç, çok belirsiz bir led düzenimiz var ve buna satan esnafta dahil.

Saruman bunu beğendi.
  11. Okurt

Okurt

Yer:
    Çanakkale
    Ledler gelişen bir konu, şu anda bir şey demek çok zor, son bir yıl içinde ledler konusunda ledin kendi elektronik teknolojisi dışında canlıların neden ledlere karşı olumsuz tepkiler verdiği konusu da aydınlanıyor, ve son yayınlanan bulgular ışığında yeni led armatürlerde-tabi ki ciddi firmaların led armatürlerinde- son bir kaç aydan beri çok yeni güncellemeler yapıldı. Öncelikli olarak Ecotec radion armatürlerinde mavinin tüm alanını örtecek şekilde 4 çeşit mavi led kullanmaya başladı. Biz ise royal blue'ları taktımı işlem tamam sandık-sanıyorduk-. Ama royal blue ledler 400-550 Nm arasındaki mavi alanın sadece 440-470 arasını kapsayabilen ledlerdi. Zooxantelanın fotosentetik absorbsiyon alanının çok büyük kısmı bu alanın dışında kalıyor:

image_full.jpeg

ecotechin bir ikinci farklılığıda armatürlerinde kırmızı led kullanması ki bu ledlerde bildiğimiz kırmızı renkten çok daha koyu renkli bir led olan piyasada da her nasılsa bulunamayan far red(uzak kırmızı?) ledler. Sekilde görüldüğü gibi bu bölümde zooxantellalar tarafından mavi kadar olmasa da etkili olarak kullanılabiliyor.

Yani ozetle led konusunda daha da yeni gelismeler olacak' ozetle ben daha umudu kesmedim bu led denen icattan.

Saruman ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
  12. yekim

yekim

Yer:
    Samsun
    Anaaaaaammm, iyice kafam karıştı yaaa. Şimdi bu sitem bana 500 lira civarı bi maliyet çıkartıyor. peki T5 armatür kurmaya çalışam bana ortalama maliyeti ne olacak.

13. Courageous

Courageous

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Özkan Yürekli
    Led teknolojisi daima ilerleyen ve gelişen bir teknoloji. T5 ve Metaller gelişimi tamamlamış olumlu ve olumsuz bütün etkileri beli olan sistemler. Led ler için bunu konuşmak çok erken, gelişmekte olan bir teknoloji olması yanında sistemlerini kurmak ta t5 ve ya metaller gibi kolay ve basit değil, elektirik bilgisinden çok elektonik bilgisi gerektiren sistemler.
    Ben 1 seneden fazladır Led kullanıyorum, lps, soft ve sps ve polip türü canlılarım epey bir yoğunlukta bulunuyor. 240 watt beyaz 144 watt mavi kullanıyorum, şimdilik canlılarımda keyifsiz bir durum yok ama şunuda çok rahat söyleyebilirim 3*250Watt metal ve 4 adet 80 Watt t5 kullansaydım canlı gelişimi çok daha hızlı olabilirdi diye düşünüyorum, ama enerji sarfiyatı ve ısınma çok daha fazla olması kesindir.

KGEYGS, yekim, Durul Baykara ve diğer 3 kişi bunu beğendi.
  14. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Özkan abi çok güzel yazmışsın bilgi dolu teşekkür ederim...temo19

15. Durul Baykara

Durul Baykara

İsim:
    Durul Baykara
    Benim gittiğim akvaryumcu da led kullanıyor mercan akvaryumunda hatırladığım kadarıyla sıralarma 2 mavi 1 beyaz 2 turda bir de kırmızı şeklinde. Çok da iyi verim aldığını söylüyor. Ben de kendi yaptığım ledleri kullanıyorum ki öyle becerikli biri değilimdir 15 mavi 6-7 adet ledcinin dediğine göre soğuk, bana göre sıcak, ortasını bulursak ılık beyaz led kullanıyorum. Canlı kayanın üzerinde alırken akvaryumcuda görmediğimiz polip bile açmış durumda. Bence ışık olayı istediğimiz renge yaklaştığımız zaman çok problem olmuyor. Çünkü ben hiç bir ışığın güneşin yerini tutacağına inanmıyorum.

16. yekim

yekim

Yer:
    Samsun
    Anladığım kadarıyla ilerleme sürecindeki bir teknoloji led teknolojisi. Özdemir ve Özkan Bey bilgi ve tecrübelerinize güveniyorum. Bu ilerlemekteki teknoloji; şuan için MH ve T5 i yakalayamadı değil mi? Başka forumlarda bu dizilim ve led güçlerinin benim ölçülerim için fazla olduğu konusunda yorumlar yapıldı. Normalde litre başına 1 watt düşecek şekilde bir hesaba gitsem de LPS, soft ve polip besleyip şuan için SPS düşünmediğimden Toplam 150 wattı 100-120 watt aralığında tutabilirim diye düşündüm. Kırmızı ve yeşil lede gelince polip ve mercanların renklerine daha canlılık katacağı çin düşünüyorum. Gereksiz olduğunu düşünüyorsanız onunda beyaz-mavi dizilime dönüştürebilirim. ​

17. Okurt

Okurt

Yer:
    Çanakkale
    Yusuf bence yukarıdaki gibi tarif ettiğin sistemde softlarda bir problem yaşamazsın, aksine tasarruf ve suyun ısınma problemine en iyi çözümlerden biri. Bizim ledlerde yaşadığımız en büyük sıkıntılardan biri doğru lens açısını seçmek. eğer dar açılar seçilirse bu güçteki bir armatür zarar verebilir, adeta altındaki canlıyı ışınlar. Led renklerine gelince yeşil renk bazı firmalar kullanıyor sebebide tüm görünür spektrumu vermek ve görselliği artırmak. Kırmızıya gelince görselliği artıran bir renk ama aynı zamanda deep red denen koyu kırmızı ledlerın fotosenteze faydalı olduğundan bahsediliyor. ama beyazın içinde zaten yeterince kırmızı dalga boylarının olduğunu düşünüyorum. Ben ledlerimde en son olarak uv led denemesi yapacağım, Forumdan sağolsun Murer Licht-Technik GmbH. :) :) sahibi Murat abininde yardımlarıyla benim armatüre bol miktarda UV led ekleyeceğim :) :). Bakıcaz göreceğiz sonucu.

Ledin dışında alternatife gelirsek senin akvaryumunun ebatlarına 6*24 t5 gayet güzek olurdu foresan lamba kombinasyonu konusunda çok daha iyi tavsiyeler bulunacak arkadaşlar var forumda. Bunun maliyeti dersek eğer kendin birşey yapmak istiyorsan.

6 adet 24 w t5 tanesi ortalama 40 liradan........... 240 (fiyatlar çok değişken)
    reflektörler 8 liradan 6 adet.....................................48
    elektronik balastlar.................................................100-150 (çok değişik fiyatlar var tam bilemeyeceğim)
    kanopisi-camı-kablosu açma kapası -timerı..........150

Yani toplamda 600 lira gibi bir maliyet çıkıyor. İstanbulda gezen, dolaşan, bu işlerle uğraşan bir arkadaş daha da ucuza maledebilir ancak ben Balıkesir'de bu maliyetin altında çıkaramam açıkçası.

KGEYGS ve yekim bunu beğendi.
  18. yekim

yekim

Yer:
    Samsun
    Benim sistemimde 600 lira civarı. Yazın Samsun çok rutubetli olduğu için buharlaşmanın da max seviyede olacağını tahmin edeiyorum. Buharlaşan su için su ekleme ünetisi sump da olacak lakin ısı stabil tutabilmek ve soğutmanın problem olmaması için led tercih ettim. Ledlerin dizilimini 10x11 adet 1 watt lıkla da yapıp dik açının etkisini azaltabilirmiyiz. 9x5 dizilim 3 watt yukarıdaki şekilde. Bununda dar açıda sıkıntı yaratacağını söylüyorsunuz değil mi yanlış anlamadım.

19. Okurt

Okurt

Yer:
    Çanakkale
    Yusuf eğer ortam nemliyse tam aksine buharlaşma çok daha az olur.

Ledlerin ışık yayılımını, değiştirmenin yolu geniş açılı lensler kullanmaktır. 1 w veya 3 w durumu değiştirmez.

Ben lenssiz kullanırım diyorsan sen bilirsin, bu seferde uygun ışık şiddeti için armatürü akvaryuma çok yaklaştırman gerekecek,çünkü lenssiz ledlerin performansı çok düşüyor.Genelde hobiciler 60-80 derece lensler kullanıyorlar.

Zaten o armatürdeki ledleri 3watt olarak sürmeyin, ledlerin ömründen çok yersiniz ve ısınma problemlerine sebep olabilirsiniz (ledlerin ısınması akvaryumun ısınması ile karıştırmayın ). Bu konuda forumda Murer nickli Murat Ercan abimiz çok daha bilgili o sana ledlerin kaç miliamper ile beslenmesi gerektiği hakkında bilgi verecektir. Besleme akımını düşürerek ledleri 2 watt'ta çalıştırıyoruz.

20. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Yusuf merhaba,

Bunlar ile kafayı fazla yormamak gerekir aslında. Kırmızı ve yeşil led kullanımını uygun bulmuyorum, özellikle kırmızıyı.

Kuracağın ölçülerin 24 watt T5 folaresanı destekleyecek boyutlarda, 2x24 watt T5 deslekli ve 2x24 watt led kullanılarak Tansel'e yapmış olduğum armatür yapılabilir. Yada, sadece 2 ünite (24'lü grup, her biri 36 watt) kullanılarak, toplamda 72 watt armatür yapılabilir. Bu tür armatürlerin seri imalatına girmiş bulunmaktayım. Bu ürünler fiyat olarak, tamamen hobicin bütçesini sarsmayacak şekilde olacak.

Sadece led olan armatürde kullanacağım, renk kombinasyonu şu şekilde olacak.

Her 24'lü ünite için:

Ledler 1-3 watt
    Lensler 80x110 derece.

Mavi 460-465 nm: 8 Adet
    Royal blue 445-450 nm: 6 Adet
    UV 405-410 nm: 2 Adet
    !0.000 Kelvin: 8 Adet

Sayfayı Paylaş