1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Mantar (Fungus) teşhisi...

Başlığı 'Tatlı Su Hastalık Tedavi Portalı' kategorisinde bmehmetyavuz tarafından 2 Ekim 2008 başlatılmıştır.

1. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    10 litre huh: Bu konuyu akvaryum portalı olarak görüşüp size daha büyük bir tank aldırmak için baskı yöntemlerimizi gözden geçirmemiz lazım :cicek: Benek hastalığından kurtulmak için tek başına ilaçda yeterli olmayabilir ısının yükseltilmesi lazım.. 10 lt'lik tanklarda bu tip durumların üstesinden gelmek için çok uğraşmanız lazım.. önce siz ısıyı yükseltmeye bakın ama derecede yoktur sizin akvaryumda haliyle.. ılık su takviyesi yapın ağır ağır...

2. captainclaw

captainclaw

İsim:
    Hasan Saraç
    arkadaşlar merhaba,
    akvaryum hobisinde çok yeniyim. 8 adet balığım vardı. sarı prenses,mavi prenses,yunus,beyaz türlerinden. Ancak son 1 haftada 3 balığımı kaybettim. Dün mavi öldü. Büyük ihtimalle mantardan. Deride beyazlaşma kuyruk erimesi vardı. Metylene mavisi dediğiniz nedir?Nerden bulabilirim? ben akvaryumcunun tavsiye ettiği bir ilaç kullandım. Her bir litreye bir damla yazıyordu, yeşil renkte. Sonraki gün kaya tuzunu erittim ve tanka döktüm. Bugün yine damla kullanmam gerektiği yazıyor. Ne yapmalıyım ?ek olarak yapmam gereken ne var?

3. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Selam geçmiş olsun öncelikle.Akvaryum bilgilerinizi tam yazmamışsınız ancak, bir takım ilaçları veya tuzları akvaryumlarda kullanmak için hastalığın teşhisini önce yapmak gerekir. Kullanmayı düşündüğünüz ve kullandığınız ilaçlar zaten iyi olmayan su değerlerinizi iyiden iyiye bozmaktadır. Öncelikle akvaryumun su kaliytesini düzeltmeye ve ardından hastalığı yok etmeye özen gösterin. Eğer mantar hastalığından şüpheleniyorsanız, tür olarak büyük olan balıklarınızın mantarlı bölgelerini tuzlu su ile silin ve temizleyin. Akvaryumunuzun suyunu iyi hazırlanmış suyla %50 oranında değişin.Düzelme sezinleyince azar azar su değişimleri yaparak akvaryumu yoluna sokmaya çalışın.

4. captainclaw

captainclaw

İsim:
    Hasan Saraç
    Arkadaşlar selamlar,

4-5 gün önce mantar hastalığından dolayı bir kaç balığım ölmüştü. bunun üzerine akvaryumcunun tavsiye ettiği bir ilaç kullandım. 2. günde tuzlu su ilavesi yaptım. . gün bir daha ilaç kullandım.(ilaç kutusunda öyle yazıyordu). 4. günde akvaryumun yarısını çektim ve suyuu yeniledim. Şu an kalan balıklarım sağlıklı gözüküyorlar. Ben ilave balık almak istiyorum ama suya güvenemiyorum. Şu aşamada ne yapmalıyım?

Sayfayı Paylaş