1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Mercanlarım ölüyor

Başlığı 'SPS-Sert Mercan Forumu' kategorisinde ayrancı tarafından 11 Şubat 2018 başlatılmıştır.

1. ayrancı

ayrancı

Yer:
    Edirne
    İsim:
    Erhan Ayran
    Arkadaşlar bundan 15 gün öncesine kadar büyümeleri ve gelişmeleri normal olan mercanlarım tamamen durdu hatta kötüye gidiyor ,mercan uçları kahverengi olmaya başladı ,bazıları iskletinden kopup parçalanmaya başladı.mashrumlar fena değil,Xenia Mercan lar kapanmaya başladı ,bu durumu daha önce tecrübe eden arkadaşlar fikrini söyleyebilirmi acaba?

Ekli Dosyalar:

2. Rubbertooth

Rubbertooth

Yer:
    İstanbul
    Öncelikle su değerlerini paylaşır mısınız?

CA, MG, KH, PH, NO3, PO4

Su değişim sıklığınız nedir?
    Yakın zamanda tankta bir değişiklik yapıldı mı?
    Kullanılan katkılar nelerdir?

3. ayrancı

ayrancı

Yer:
    Edirne
    İsim:
    Erhan Ayran
    Akşam ölçtüm ( 1 haftadır her gün ölçüyorum)KH 10,9 (1 haftadır her akşam normale getirmek için Reef lowers kh Blend giriyorum) 2 veya 3 günde bir Reef lowers kh Blend ile birlikte yarısı kadar Reef lowers All Elements giriyordum ,her iki akvaryumuma (iş yerindekine o kadar sıklıkla bunları veremiyordum) evdeki akvaryumun suyunu 1 bidon olarak 2 gündür gün aşırı değiştiriyorum ve zeolit kullanmaya başladım,dikkatimi çeken sump içindeki ufak sivri süngerlerin çokluğu.Resim yüklemeye çalışıyorum site hata veriyor.

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 12 Şubat 2018
  4. Rubbertooth

Rubbertooth

Yer:
    İstanbul
    Şöyle yorumlayayım ben, bağlantı kurulamayacak bilgiler veriyorsunuz ama (mesela 1 bidon su değiştiriyorsunuz ama akvaryum kaç litre, değiştiğiniz bidon kaç litre, daha öncesinde değişim sıklığınız neydi, en azından no3 ve po4 tankta ne alemde vb vb vb) yazdığınız belirtilerin bazıları bana CA-MG dengesizliği gibi geldi, özellikle iskeletten kopan mercan görüntüsü...

Tavsiyem haftalık düzenli en azından bir süre %15-20 su değişimiyle değerleri toparlamanız yönünde olurdu..

5. ayrancı

ayrancı

Yer:
    Edirne
    İsim:
    Erhan Ayran
    Sumpla birlikte 250 tl,bidon 19lt(17 lt değişiyor)önce değiştirme sıklığı oturmuş olduğundan 15 günde

6. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    N/P ölçümleriniz nedir?

7. Ontheway

Ontheway

Yer:
    Kayseri
    İsim:
    Alper ALT
    Bütün test sonuçlarınızı, ki mümkünse aynı yarım gün içinde hepsi yapılmış olsunlar, vermeden sağlıklı bir cevap alamazsınız. Birçok parametre birbiriyle ilişkilidir suda, vereceğiniz rakamlara göre yorum yapılabilir. kH nin yuksekliğinden çok geçmiş ölçümlere göre (son 2-3 hafta mesela) ne durumda olduğunu da yazarsanız iyi olur, kH sorunları seviyeden çok stabilite ile ilgilidir. Ani yükselme ve düşüşler sudaki gördüğünüz ve görmediğiniz bir sürü canlının reaksiyon vermesine neden olur.

MESUT_KERİM bunu beğendi.
  8. ayrancı

ayrancı

Yer:
    Edirne
    İsim:
    Erhan Ayran
    Öncelikle teşekkür ederim ,tank normaldi son 15-20 güne kadar,all element alınca mercanlar için, kh ölçmeye başladım ilk önceleri 7 falandı hergün ölçüp kh blend eklemeye başladım ,haftada 2 veya 3 günde bir Reef lowers kh Blend ile birlikte yarısı kadar Reef lowers All Elements giriyordum,ne olduysa oldu ,Amonyak testim yok açıkçası

9. Fatih BARLAS

Fatih BARLAS

Yer:
    Pendik
    İsim:
    Fatih BARLAS
    Yüksek tuzluluk, Yüksek Isı, Yüksek KH (gece gündüz Ph aralığının çok olmasına) sebep olur mercanları strese sokar,

Bazı Kh testleri hatalı ölçüm yapabiliyor maalesef. Çok güvenmemek lazım. En iyi yapacağınız hareket hızlı bir şekilde
    yüklü su değişimi. Ölümlerin önüne geçmek zor.

Ontheway ve MESUT_KERİM bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş