1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Nano Resif Akvaryumum

Başlığı 'Nano Reef Akvaryum Kurulumları' kategorisinde U.Uçar tarafından 11 Kasım 2008 başlatılmıştır.

1. U.Uçar

U.Uçar

İsim:
    Ufuk UÇAR
    AKVARYUM EBATLARI :70*40*40 cm ebadında ve net 90-100 litrelik

AKVARYUM DOLABI :İçinde sump ve malzemelerini de alan 70*40*70 cm

ölçülerinde MDF den kapaklı dolap

FİLİTRASYON : 50*35*35 ebadında net 35 litrelik sump ve Macro
    Aqua Protein skimmer

SİRKULASYON : 2 adet Atman marka kafa motoru

SERİNLETME :Atman titanyum soğutucu

ISITMA :Atman marka 100 watlık ısıtıcı

TABAN MALZEMESİ : 1-2 mm arası mercan kum, 20 kg
    yıllanmış canlı kaya

IŞIKLANDIRMA : 6 tane T 5 24 watlı floresan ( 4 ü 22000 k, 2 si 15000 K)

CANLILAR : 10 çeşit yumuşak ve LPS mercan.

BALIKLAR : 1tane Dascyllus melanurus (4 Çizgili Damsel), 1
    tane Amphipron ocellaris (Palyaço Balığı) 1 tane
    Neon Damsel(P.Oxyodon), 1 tane yellow damsel,1 tane tomato clown
    (P.Coeleti ), bazı Snail, Conch, Karides, İstiridye.

SU KİMYASI :1024 tuzluluk, 8.0 Ph ,eser amonyak ve

Nitrit, 25 derece su sıcaklığı.KH:9, CA:400 MG:1300 mg-lt
    Nitrat:0, Fosfat:0, Silikat:0

MALİYET :2 yıllık sigara parası.

KURULUŞ TARİHİ:Eylül 2007

Keyifli seyirler

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 30 Mayıs 2015
    gagarin bunu beğendi.
  2. taygun

taygun Guest

Ynt: Nano Resif Akvaryumum

Temel Hocam,

Akvaryumda son nokta bu olsa gerek. Biraz para biriktirmek lazım değil mi? Paranın bir kısmı ile akvaryum almak ve diğer kısmı ile de akvaryumu eve getirirken pırlanta yüzük almak için. :D

Saygılar

gagarin bunu beğendi.
  3. lepistes

lepistes

İsim:
    Muhammed Ali Tavur

Muazzam bir akvaryum olmuş, ellerinize emeğinize sağlık.

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Arkadaşlar, Bu başlığı nasıl olmuş bilmiyorum, gözden kaçırmışım. Sanırım site yoğunluğundan dolayı. Gerçekten çok özür dilerim.

Benim çok beğendiğim bir akvaryum zaten. Daha önce gerek yapım aşaması, gerek idame ettirilme sürecinden bilgim var. Çok başarılı bir kurulum gerçekleştirilmiş. Elinize emeğinize sağlık.
    Saygılar...

5. burberrysboy

burberrysboy

İsim:
    umut sayın

Elinize emeğinize sağlık muhteşem güzellikte bir görselşölen hazırlamışsınız benim merak ettiğim canlı kayalarınız sanırım ithal canlı kaya değil mi?

6. U.Uçar

U.Uçar

İsim:
    Ufuk UÇAR

Merhabalar...

Umut bey, canlı kayalar yaklaşık 15-20 kg civarında ve bir kısmı yerli, bir kısmı ithal canlı kaya.

Yorumlara teşekkürler...

7. U.Uçar

U.Uçar

İsim:
    Ufuk UÇAR

Merhabalar...

Nanoda 1 yıldan fazladır elimde olan balıklara da haksızlık yapmayalım.Onlarında makro/yakın plan çekimlerini ekliyorum.Onları küçükken ve aynı anda aldığımdan aralarında tatlı kovalambaçlar hariç, sağlık nedenleri dahil bir problemle karşılaşmadım.

8. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Balık ağırlıklı akvaryumlarla ilgilenen biri olarak, Yukarıdaki güzelliklerden sonra, şimdi olay taçlandı işte. Süper fotoğraflar gerçekten. Akvaryuma verilen hiç bir emek boşa gitmemiş. Zaten bu hobinin en güzel yanıda sanırım bu.

Elinize emeğinize sağlık.

9. comando

comando

Canlılarınız çok güzel akvaryum da tabi elinize sağlık..

10. U.Uçar

U.Uçar

İsim:
    Ufuk UÇAR
    Merhabalar...

Şimdi de nano resifimdeki omurgasızların/temizlik ekibinin makro/yakın plan fotoğraflarını ekliyorum.

Nano sorunsuz ilerliyor.

11. lepistes

lepistes

İsim:
    Muhammed Ali Tavur
    Allah nazardan korusun.

12. U.Uçar

U.Uçar

İsim:
    Ufuk UÇAR
    Merhabalar…

Purple Tip Sebae anemonu ve tomato clown’dan enstantane ekliyorum.Fotoları nanonun 22000 kelvin mavi ve actinic ışıkları açıkken çektim.Anemon geldiğinden beri kuma koyduğum yerde ve rengi, açık krem ile taba rengi arasında uçları ise mavi- mor renkte.Hakikaten palyaçoların anemonu evi sanması onun içindeki hareketleri, anemonun ağzından çıkmaya çalışan sindirilmiş artıkları ağzı ile uzaklaştırarak temizlemesi, xeniaların poliplerini/duyargaçlarını açıp kapama hareketi, dalga motorları eşliğinde mercanların dalgalanması, balıkların kendine özgü hareketleri bu hobinin en güzel yanlarından olduğundan, nano keyifle izlenebiliyor.

13. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Ufuk abi, fotoğraf çekiminde de oldukça başarılısın gerçekten. Nefis kareler olmuş diğerleri gibi. Kum anemonları bana sanki daha dayanıklı gibi geliyor. Renkleri çok güzelmiş, gerçekten sergilemiş kendisini.

Bu arada Ufuk abi, tüm balıklarımı çıkardım, akvaryumda iki çift nemo ve naso tang kaldı, başka balık yok. Soft ve yumuşak mercanlar ekledim biraz.

Saygılar...

14. lepistes

lepistes

İsim:
    Muhammed Ali Tavur
    Çok harika bir akvaryumunuz var. naz: naz: naz:
    Allah bizede kurmayı nasip eder inşallah.

15. U.Uçar

U.Uçar

İsim:
    Ufuk UÇAR
    Merhabalar…

Nano resifimi kuralı 1,5 yıl oldu. (eylül 2007 - mart 2009) Bu süre zarfında oluşan izlenimleri/gözlemleri biraz aktarayım.Öncelikle su değerleri; amonyak, nitrit, nitrat, fosfat ve silikat, Salifert ve Tropic Marin test kitine göre sıfır değerde.Ca;420 mg/lt, Mg;1400 mg/lt, Kh; 9, Tuzlukluk:binde 25, Sıcaklık: 25 derece. Bu güne kadar akvaryum kurulumu ile alakalı fazla bir sorunla karşılaşmadım.Öncelikle toplu canlı ölümleri, bryopsis, aiptasia gibi sorun olmadığı için şanslıyım.Nanoda başarılı olmak için öncelikle sabır ve doğru bilgiyi çeşitli kaynaklardan takip etmenin, ekipmanlardan daha önce geleceği kanaatındayım.Ekipmanlarda da ışıklandırmanın, akıntının, iyi su değerleri ile ısıyı, yaz kış sabit tutmanın önemli olduğunu belirtmek isterim.Bir de kullanılması gereken bazı katkı maddelerinin (mg, ca, eser element, vs)) de su değerlerini sabit tutma ve canlıların ihtiyaçlarını karşılama yönünden gerekli olduğunu belirtmeliyim.Göze hitap eden yıllarca keyif alacağınız nano resifin bile birkaç bin lira (ışıklandırma sistemi, titanyum soğutucu sistemi, mercan alımları, ikame giderleri vs.) tutacağının bilinmesi, bilhassa öğrenci akvaristlerimiz için gerekli olup, ucuz bir hobi olmadığının da altını çizmek gerekir diye düşünüyorum.
    Şimdi canlıların durumuna bir göz atarsak, balıklar geçen 1,5 yıllık süre zarfında herhangi bir problem çıkarmadan yaşadılar.Balık kaybı da yaşamadım.Mercanlarda da kayıp yaşamamama rağmen gelişmelerinde türden türe farklılıklar olduğu söyleyebilirim.Aynı akvaryumda aynı türde olmalarına rağmen bazı soft mercanların gelişirken bazılarının gelişmediğini gördüm.Zaman zaman tür ve mercan çeşitliliği sağlamak için bazı mercanları çıkardım yerine yenilerini koydum.Hafta da bir pazar günleri 1-2 saat süren akvaryum bakımı dışında nanoya müdahale de bulunmadım.Nano resiften enstantaneler ekliyorum.

16. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Maşallah Ufuk Abi, görüntüler fazla yoruma gerek bırakmıyor aslında. Zaten beğendiğim bir nano olması yanında, başarılı şekilde uzun zamandır yürütülmesi taktirlik. Bir yorumunda bana reef yap demiştin abi bilmem hatırlarmısın. Akvaryum son halini görmeni ve yorum yapmanı isterim.

Bu güzel görüntüler için teşekkür ederiz.

Düzenleme: 14 Mayıs 2016
  17. U.Uçar

U.Uçar

İsim:
    Ufuk UÇAR
    Hobicilere merhabalar...

Sizlere bu hafta başında çektiğim videoların linkini veriyorum, bakalım hangisini beğeneceksiniz?

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 14 Mayıs 2016
  18. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Ufuk abi, ben a şıkkını beğendim. Ancak xenialar otomatik açıp kapıyor sanki. Hızlandırılmış mı videolar nedir ? Ellerine sağlık ikiside güzel gerçekten. Ama a şıkkını daha çok beğendim.

19. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    Bencede a şıkkı.. 2. videoda aşırı dalga mı var acaba merak ettim ? balığın hareketleri normal gibi ama o altındaki artık bitki diycem cahilliğim için kusura bakmayın onun dalgalanması çok hızlı gibi geldi ???

20. U.Uçar

U.Uçar

İsim:
    Ufuk UÇAR
    Yorumlara teşekkürler...

Temel, xenialar uygun ışık ve su değerlerinde oldğundan çok güzel pumping yapıyorlar.Videolarda herhangi bir hızlandırma yok.A şıkkı ev sahibi anemon palyaço hostu, b şıkkı ise misafir palyaço hostu.

Evet, videolar değişik akıntı koşullarında çekilmiştir.a şıkkındaki video da H.Crispa cinsi anemon, b şıkkında ise, deri mercanı (Leather Coral) var.

Sayfayı Paylaş