1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Nasıl bir koloni kurmalıyım?

Başlığı 'Tatlısu Genel Konular Portalı' kategorisinde Silahşor tarafından 14 Ekim 2009 başlatılmıştır.

1. Silahşor

Silahşor

İsim:
    Hakan Gürses
    Merhaba. Yine bir soruyla sizi rahatsız etmekteyim :cekingen: Ancak sizden fikir almadan hareket etmek istemiyorum, bilgili kişilerin yönlendirmesiyle hareket etmek en iyisi.

Yarın balıklarımı değiştireceğim. Şimdiki zebralarımı verip yerine sarı prenses ve/veya yunus alacağım.
    Bugün akvaryumcuyla konuştum. Bazı fikirler verdi ama yine de tam karar veremedim.

Şimdi sizce nasıl bir koloni kurmalıyım?
    Küçük (nerdeyse 1 cm civarı) sarı prensesler var. Onları alıp, küçülükten kendim yetiştirip, ileride de kendi sağlıklı yavrularımı mı almalıyım?
    Yoksa normal (3-5 cm arası) sarı prensesler mi almalıyım?
    Ya da ikisinden de bir kaç tane mi almalıyım?

Ya da yunus mu almalıyım?
    Ya da her ikisinden de bir kaç tane mi almalıyım? Hem sarı prenses hem yunus...

Sizce bu seçeneklerden hangisi daha iyi olur?
    Akvaryumumun boyutunu tam bilmiyorum, ama cetvelle ölçtüm ön yüzünden ve 50 cm çıktı.Yan tarafları da 20-22 cm civarı çıktı.
    Kaç litre su alıyor akvaryum tam bilmiyorum onu da...

Çok soru sordum galiba ama aslında cevapları kolay :) Yardımcı olursanız çok sevinirim.
    Şimdiden herkese teşekkür ederim.

2. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Hakan merhabalar, sağlıklı bir koloni kurmanın en yegane yollarından birisi yavrudan alıp yetiştirmektir şüphesiz. Bu yönden bakarsak çok doğru bir karar almışsın. em34:

Ancak takriben 22 litrelik bir akvaryuma sahipsin.( Verdiğin ölçüler doğru ise.) Bu hacimdeki bir akvaryumda almayı düşündüğün balıklar olmaz. Heleki yunus hiç olmaz. :uyari: Sen şimdilik zebralarınla devam et.(Gerçi zebra içinde az bir hacim ama neyse.) İlerde akvaryumunu büyütebilirsen, sana söz koloni kurman için o yavruları ben hediye edeceğim. ;) Ama kesinlikle o hacimdeki akvaryuma sp,yunus gibi cıchlıd koyma.Yazık edersin balıklara. :uyari:

3. Silahşor

Silahşor

İsim:
    Hakan Gürses

22 litre biraz az oldu gibi sanki...
    Yaklaşık 3 kova su alıyor akvaryum.
    Daha fazladır heralde 22 litreden...?

4. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Hakan, kullandığın kovanın kaç litre olduğunu bilmiyorum ama yukarda verdiğin ölçüler doğruysa akvaryumun 22 litre. ;)

5. kaan07

kaan07

İsim:
    Kaan ÖNCÜ

Ölçüleri birbirleriyle çarpıp 1000 bölün çıkan sonuç hacimdir.hacminizde canlı doğuran besleyin derim cichlid türleri olmaz.Keisnlikle olmaz.

6. Silahşor

Silahşor

İsim:
    Hakan Gürses

Kovaya baktım, bir kova yaklaşık 22 litre alıyor (üstünde yazıyor kovanın).
    Bu durumda 22*3=66 litre alıyor akvaryum.

7. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Hakan akvaryumunun tam ölçülerini verebilirmisin ?

Gerçi dediğin gibi akvaryumun 66 litre olsa bile almayı düşündüğün balıklar o akvaryumda gene olmaz. ;) Enaz 200 litre ve üzeri bir akvaryum kurarsan ilerde,söz yavrular benden. ;) Şimdilik o türlere mevcut akvaryumunla girme. burda:gif

8. Silahşor

Silahşor

İsim:
    Hakan Gürses

Cetvelle ölçtüğüm ölçüler bunlar. Yüksekliğini söylemeyi unutmuşum, o da 30 cm.

Yani ne olursa olsun sarı prenses ve yunus besleyemiyorum :(

Peki o zaman sizce hangi balığı besleyebilirim? Görünüm bakımından renkli balıklar ve sarı prensesdeki gibi ara ara yavru alabileceğim türler neler?

9. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Hakan,akvaryumunun yüksekliği 30 cm se, en iyi ihtimalle akvaryumun 33 litre. Yani bu hacimde bu tür cıchlıdları unut. ;)

O akvaryumda şöyle bol bitkili, bir,iki çift lepistes,betta vs gibi balıklar süper olur. ;)

10. Silahşor

Silahşor

İsim:
    Hakan Gürses

:( Peki o zaman madem, yapacak bir şey yok...
    Akvaryumumu da ancak evlenip kendi evime çıktığımda büyütebilirim sanırsam dost: :)
    Teşekkür ederim yardımlarınız ve fikirleriniz için.

Sayfayı Paylaş