1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Nur topu gibi moli yavrularım :))

Başlığı 'Tatlı Su Üretme ve Yetiştirme' kategorisinde bozüyük tarafından 4 Eylül 2010 başlatılmıştır.

1. bozüyük

bozüyük

İsim:
    Mustafa Mert TUĞRUL
    Forum sakinleri müjde!!!

Benimde artık yavrularım var:basardim:

Dün getirdiğim siyah moli doğurdu:basardim::basardim:
    Sahura kalktığımda akvaryuma bakayım dedim ve kayaların arasında siyah bişey farkettim. İlk başlarda anlam veremedim.Ama hareketlendi..Birde ne göreyim.Bir yavru. Hemen bağırdım HEEEYYY buraya gelin akvaryumda yavru var diye.Tüm ev halkı geldi. Herkese gösterdim
    Zaten geldiğinde balığın karnı şiş durumdaydı ama hamile olabileceği hiç aklıma gelmemişti.

Sabah uyandım.Annem yanıma geldi ve abimin 4 tane yavru görmüş olduğunu söyledi.Hemen babamın yanına gittim ve yavruların dahada çok olabileceğini söyledim. Forumdan gördüğüm yavruluktan yaptık hemen ve akvartumdaki büyük balıkları ayırdıktan sonra yavru avına çıktık

Yavaş yavaş kayaları kaldırdım.Vee son kaya.. Onuda kaldırdım ve altında 7-8 tane yavru daha.Çok mutlu oldum.:basardim:Yavruları yavruluğa aldık.Kayaları tekrar yerleştirdik.10 tane moli yavrum var.

Zaman buldum ve bu olayı sizinle paylaşmak istedim.

İşte bunlarda afacanlardan kareler :F

Birkaç da soru sormak istiyorum.
    1)Yavruları yavruluktan akvaryuma kaç gün sonra almalıyım?
    2)Yavru yemi aldım.Bu yemi ne sıklıkta ve ne miktarda vermeliyim?

:nazar::nazar:Maşallah demeden geçmeyin :nazar::nazar:

TEŞEKKÜRLER..:temel:

2. kerem11

kerem11

İsim:
    Kerem Ürütürk
    Mert bu yemden bende bugün aldım .
    Yavruların boyutları sanki çok büyük benimkiler çok küçükler . ?

3. bozüyük

bozüyük

İsim:
    Mustafa Mert TUĞRUL
    Banada biraz büyük geldiler ama bilmiyorum ki.Diğer dişinin doğurması nerdeyse imkansız.Çünkü karnı hiç şişmedi.Kesin yeni getirdiğim dişi doğurdu.

4. kerem11

kerem11

İsim:
    Kerem Ürütürk
    Hım hayırlı olsun .Yemden sabah akşam versen yetecektir.Az bi miktarda bende aldım. Bugün siyah bide siyah gri benekli iki moli aldım.1,5 tl ye boyutları küçük erkek lepistesler kadar . :D

bozüyük bunu beğendi.
  5. Toprak Akalın

Toprak Akalın

Yer:
    MERSİN
    İsim:
    Toprak Akalın
    Yavru yemlerini bütün öğünlerde kullan. Problem olmaz. ;) Moli yavruları zaten büyük olurlar. Yada bazen sayı az olup büyüklük fazla, bazen de sayı fazla olup büyüklük azalabiliyor.

bozüyük ve kerem11 bunu beğendi.
  6. bozüyük

bozüyük

İsim:
    Mustafa Mert TUĞRUL
    Peki yavruluktan akvaryuma kaç gün sonra almalıyım yavruları?

7. kerem11

kerem11

İsim:
    Kerem Ürütürk
    Hım o zaman benim yavru çoktu.Baya bi yavru kaybı oldu. O zaman çünkü 3 adet bulabildim, ve çok küçükler .

8. bozüyük

bozüyük

İsim:
    Mustafa Mert TUĞRUL
    Çok şükür ben tüm yavruları kurtardım:basardim:

9. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Yavrularınızın saklanacağı bir yer varsa yavruluk kullanmayın derim ben... Benim gözlemlerime göre 3 gün sonra yiyemiyorlar aynı akvaryumda kaldıkları için. 3 gün sonra denersiniz yemezlerse koyarsınız. Ama geceleri av yapan bir tür olsaydı geceleri gözlemlemenizde gerekecekti. Ama molly o kadar dayanamaz diye düşünüyorum attığınız anda yiyorsa zaten yiyecektir... Ama tehlike almak istemezseniz yiyemeyecek boya kadar bekleyin derim.

10. kerem11

kerem11

İsim:
    Kerem Ürütürk
    Zaten 3 tane buldum.O yüzden o riski ben almak istemiyorum kendim adıma konuşmak gerekirse.
    Yemeseydi, baştan yemezdi geri kalanları sonradanda yiyeceğinden eminim.
    Bu tehlike almayacak kadar gelen boy ne kadar yaklaşık olarak. ?

11. bozüyük

bozüyük

İsim:
    Mustafa Mert TUĞRUL
    Ben zaten lav kayalarıın arkasında buldum çoğu yavruyu.Ama içlerinde diğerlerine göre daha büyük yavrular var onlar kayanın arkasından çıkıp diğer balıkların yanına gidiyorlardı ayırırken.Diğerleride hiç bişey yapmıyorlardı yani atsam bişey yapmazlar ama ben 1 hafta falan yavrulukta bakayım diyorum sizce uzun bir süre mi olur 1 hafta??

12. kerem11

kerem11

İsim:
    Kerem Ürütürk
    Yavrulara hayret ettim.Hala hayretler içindeyim.Çok büyükler ergin boydalar,bile nerdeyse ! 1 hafta dursun aynen Mert .Sonra 1 tanesini at içine birşey yapmazlarsa diğerlerinide sal .

13. bozüyük

bozüyük

İsim:
    Mustafa Mert TUĞRUL
    Bişey yapcaklarını sanmıyorum.. 1 hafta sonra bırakırım asıl yuvalarına :)

14. kerem11

kerem11

İsim:
    Kerem Ürütürk
    :D Bencede :D

15. bozüyük

bozüyük

İsim:
    Mustafa Mert TUĞRUL
    Bu yavrular gerçek renklerini ne zaman alacaklar??

16. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Gözün aydın Mustafa. Moli yavrularını sağlıkla büyüt inşallah. Yavruları beslerken periyotlar az az ama sık verirsen yani günde imkanına göre 5 sefer beslersen daha iyi bir gelişme sağlarlar.

Tek çeşit yavru yeminde sınırlı kalmamaya çalış, ana balıkların yemini ezerek verebilirsin ilave olarak. Ne zaman akvaryuma koyacağın için ise aslında yavruların gelişimleri bunda önemlidir ancak 6 günden sonra rahat ekleyebilirsin.

17. Toprak Akalın

Toprak Akalın

Yer:
    MERSİN
    İsim:
    Toprak Akalın
    Eğer "seri üretim" istersen bir iki yoğurt kabı al (ayrıntıları aratıp bulabilirsin) biraz akvaryumdan su doldurup balığı içine koy. Tabi doğuma yaklaştığında. O yavruları ise küçük bir akvaryum yapıp içine koy ( filtre ve ısıtıcı sığacak kadar büyük olsun). Ortalama 20 litre yeter. Yavrular yenilemeyecek boya gelinceye kadar kalsınlar. Tabi bi de kötü yanı var: bitkili akvaryumda büyüklerden kaçarak yaşayan yavrular 2 günlükse bile aşırı derecede sağlıklı ve çevik oluyorlar. Bende bir ayı geçmiş yavru akvaryumundaki balıklar bile yenildiler. :der:

18. kerem11

kerem11

İsim:
    Kerem Ürütürk
    6 günmü bu özellik bende geçerli değil.Benim yavrular küçük onunkiler kadar yok.Konu açmıştım ama kimse yorum yapmayınca öylece kaldı .Aynı bilgisizlikle devam. !!!

19. bozüyük

bozüyük

İsim:
    Mustafa Mert TUĞRUL
    Ya ben yavruluğa yavru yemi ve bitkisel bi yem daha var ikisini çok küçük şekilde ufalayarak veriyorum ama attığımda yemiyorlar.Yemler yavruluğun altına çöküyo ve çok yavaş yiyolar.Sabah verdiğim yem tam olarak akşam bitmiş oluyo yani.
    Yavruları bayramda yavruluktan alıp diğerlerinin yanına almayı düşünmüştüm.

Lepistesimin de karnı şişti iyice ama daha doğurmaz diye tahmin ediyorum.Çok fazla yüzmüyo.Genelde midyenin içine girip yatıyo.Lepistesi karnı patlayacak dereceye geldiğinde yani doğum yaklaştığında yavruluğa alayım mı yoksa moli gibi akvaryumda doğursun sonra yavruları mı yavruluğa alayım.

20. Warden

Warden

İsim:
    Güven Gökdere
    Akvaryumda uygun ortam sağlanmışsa akvaryumda doğurması daha uygundur...

Yavrulukta zaten streste olan hamile balığımız daha da kötü olabilir...

Sayfayı Paylaş