1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Protein Skimmer Yapımı (1000Lt)

Başlığı 'Kendin Yap-Kendiniz DIY Yapabilirsiniz' kategorisinde Courageous tarafından 6 Mayıs 2010 başlatılmıştır.

1. Courageous

Courageous

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Özkan Yürekli
    Protein Skimer Yapımı

Malzemeler:
    20 cm Çapında 60 cm boyunda pleksi boru
    10 cm Çapında 50 cm boyunda pleksi boru
    5 cm Çapında 10 cm boyunda pleksi boru
    2 cm Çapında 10 cm boyunda pleksi boru
    6 mm ve 4 mm ebatlarında yaklaşık 1m² kadar pleksi levha
    1 Şişe Kloroform
    1 Adet Şırınga
    1 Adet Silikon
    1 Adet Sarımsak sıkacağı

Yapım Aşamaları​
    • İlk önce imalatı yapılacak parçaların boyutlarını belirledim, bu konuda en büyük bilgiyi Temel Abi’nin çizimlerinden faydalandım. Teşekürlerimi kendisine bir demet yapı sunuyorum.
    • Ebatları belirledikten sonra 20 cm ve 10 cm boruları uygun boyutlarda kesildi,
    • Pleksi plakalarda belirlenen ebatlarda kesildi,
    • Sıra geldi pleksi parçaları birbilerine yapıştırmaya. Kloroform şırıngaya doldurup, birleşim yerlerine şırınga ederek birleşimleri sağlandı,
    • Plastik sarımsak sıkacagını alt kısmını söküp atım üs kısmı lan vidalı ve cevirdikce dönen kısmını protein skimerin su tahliye vanası olarak kullandım.
    • Bütün parçaları sırası ile birbirlerine montajını yaptıktan sonra sıra geldi motoru eklemeye,
    • Daha önce Temel Abi ve arkadaşların araştırdığı ama Türkiye’de olmayan bir motor olduğunu duymuştum. Benim kurduğum akvaryum da 1000Lt yakın bir kapasitesi olduğundan böyle bir şeye ihtiyacım vardı. Biraz araştırdıktan ve Leven kardeşim ile istişare etikten sonra bunu Çin den temin edebileceğimize karar verdi. Çin de bulunan arkadaşıma bunun hakında bir e-mail atım ve onun yardımları sonucunda HY-5000S Sikimmer Mootoruna kavuştuk ve sisteme bağladım….
    • Anlatım biraz kısa ve öz oldu ama bunun aynısını Temel Abi ve Dıy Gurubu daha açıklayıcı bir şekilde yaptılar. Ben tek başıma ve evde yapmak zorunda kaldım çünkü o zamanlar tuzlu su ile bir alakam yoktu 

Protein Skimer Video
    http://yfrog.com/1rproteinskimerz
    http://yfrog.com/j7dy2z

ozgun_cyprus, siftery ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
  2. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Hocam temiz bir işçilik çıkartmışsın tebrik ederim.em34: Trabzon reçelide yavaştan oluşmaya başlamış Maaşallah.

Ayar vanası Temel hoca modeli olmuş. Bu vananın üstüne bir plastik vida takarak çok güzel ince ayar yapabilirsin. Atık kabının seviyesi epey yükselmiş. Sanırım ayar yaparken birden doldu ? Hocam birde resimlerde tezgahın altında termoplastik görüyorum ? Yoksa çinlilerin ps motoruna güvenmeyip çamaşır makinası su pompasından ps motorumu yapacaksın ? :) Birde merak ettiğim,ps motorunu direk ps nin üzerine değilde,neden araya hortum koyarak bağladın ? saat:gif

3. Courageous

Courageous

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Özkan Yürekli
    Motor ile ps arasında kot farkı var ondan bağlayamadık, motor sonradan geldiği mecburen öyle oldu....

4. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Özkan sen bu işi biliyorsun kardeşim, sakın ''Biz daha bu hobide yeniyiz'' filan deme...em34:em34:em34:

5. Courageous

Courageous

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Özkan Yürekli
    Murat Abi el yatkınlığımız var biraz bu işlere ama bu malesef bilmek anlamına gelmiyor, sizlerden çok öğreneceğim var....
    Övgüler için teşekürler....

siftery bunu beğendi.
  6. myillar

myillar Marmara Tuzlucu Üstad Üye

Yer:
    istanbul-pendik
    İsim:
    Mesut YILLAR
    Tebrikler Özkan bey güzel işçilik Allah için birey olarak bu işin altından kalkmakta herkesin harcı değildir. Terrardan tebrikler.

7. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Bu kadar özenle hazırlanmış tüm ekipman, hobide seni uçurur. Kim ne derse desin Özkan......

8. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    [​IMG] [​IMG]

Kutlamaktan yorulmaya başladık. Yine mükemmel bir DIY paylaşım daha olmuş Özkan. Mesut çok haklı birey olarak altından herkes kalkamaz açıkcası yürekten kutlarım. Çalışması ve performansına diyecek bir söz yok açıkcası çünkü modeli yakından tanıyorum. Bu güzel paylaşımı bize kazandırdığın için teşekkür ederiz. toka:gif

Courageous bunu beğendi.
  9. sconat

sconat

İsim:
    Ozan Sıdal
    Tuzlu su filtresi bir tane daha yapılmış anlaşılan çok güzel olmuş.eminim çalışmasıda güzel faydalıdır.Tebrik ederim Özkan abi.

Courageous bunu beğendi.
  10. Courageous

Courageous

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Özkan Yürekli
    Cevap: Protein Skimmer Yapımı (1000Lt)

Güven Bey inşallah bilgiler işinize yaramıştır.

11. seçkin

seçkin

İsim:
    seçkin doğan
    İyi günler, ben Mersin'den yazıyorum. Sizi facebookta felan aradım ama bulamadım..3 yıldır malawi besliyorum sıkıldım.çünkü herşey yapay .balıklar hep saklanmakta.yavru alsam bile sıkıldım.1 metrelik 130 litrelik akvaryumum var.dış filitrem ve iç filitrem var.ısıtıcım var.vs vs.çok zengin değilim ama çok para harcadım...bana forum sitelerinde " asla deniz akvaryumu yapamazsın çünkü çok zenginler besler onu " diyorlar.ünivrsite öğrencisiyim.çok istiyorum deniz akvaryumunu.bana yardımcı olur musunuz.ben bu anlattıklarınızı nasıl yapacağım :( ps denen malzeme çok ama çok pahalı :(

12. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N
    Kesin kararlımısınız?

tapa tak...

13. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Bunun gibi bir sürü örnek var forumda özellikle neden Levent'i aradın anlamadım. Levent'e ps yapmayı öğretenler olmaz mı? :)

Hedef nedir belirlemek lazım, motor nasıl bir motor alabilirsin, bunların maliyeti yapmaya değer mi yazışalım.

14. seçkin

seçkin

İsim:
    seçkin doğan
    Özellikle onu aramadım.Sizi de aramıştım ama kimseyi bulamadım.Sadece googleye yazınca ilk bu sayfa çıktı karşıma..izlerken bile kafam karıştı zaten yeterince... git gide o heyecanlı balık besleme hobim yok olma safasına geldi. Bitmek üzere.

15. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Bu kadar kolay pes edebilecek biri belki de hiç bulaşmasa daha iyi olabilir. Çünkü, protein skimmerin gövdesini yapmakla iş bitmiyor, iyi bir ps motoru gerek ve kendin yapsan bile eli ayağı düzgün bir protein skimmerin maliyeti en az 500, 600 lira olur. Arzudur önemli olan aslında, araştırmasına güvenen, kendine güvenen, yapmayı kafasına koymuş biri protein skimmer olmadan da deniz akvaryumu kurabilir ama bu ancak araştırma kısmında başarı gösterenlere özgüdür. Bu kısım eksik olduğunda ve sadece protein skimmer konusunda takılıp kalındığında zorlamak yersiz olabilir. Araştırmadan kastım protein skimmer alternatifleri tarafıdır biraz da, her ne kadar yeni başlayan birinin ps ile başlaması aslında daha doğru olsa bile.

Bir de zenginler deniz akvaryumu yapar kısmı biraz komik geldi bana. Makam şöförü var, öğrenci olan var, terzi var, asgari ücretle çalışan var, parası olan var. Önemli olan sana hitap edeni ortaya çıkarırken zevkli olmanın biraz da para harcamayla aynı olmadığını ispatlamak gerekir. Ben dahil birçok kişi burada istediği ekipmanı alamıyor, istediği canlıyı hemen alamıyor ama bir şekilde herkesin kendine uygun akvaryumu var.

siftery, cimlikaya, suret ve diğer 3 kişi bunu beğendi.
  16. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Temel abiye katılıyorum,ben öğrenciyim ve akvaryumlarım var,her insanın hobisi bir uğraşı var ve her şey parayla alakalı kiminin sinema,oyun,kitap,içki ve sigara gibi bende akvaryumdan zevk ve hoşlandığım için ufak ufak harçlıklarımla yapıyorum.Yani herkes bütçesine göre aylara bölerek başara bilir...:gozumsende:

siftery ve suret bunu beğendi.
  17. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N
    Protein Skimmer yapmayı Türkiyeye öğreten kişi evet, forumumuzdadır, zaten kendisine ulaştınız. Kendisi aynı zamanda protein skimmer olmadan da deniz akvaryumu kurulabileceğinden bir üst mesajında bahsetmiş olup örneğini forumumuzda geçtiğimiz senelerde sunmuştur. Doğru bilgiye doğru tekniğe ulaşmak için kesinlike doğru yerdesiniz, kesinlikle kararlıysanız burada her türlü bilgiyi bulacaksınız ve ucuza ya da pahalıya kendi sisteminizi kurabileceksiniz. Ve emin olun bu başka kimsede olmayan bir sistem olacak.

Alparslan bunu beğendi.
  18. siftery

siftery

Yer:
    rize
    İsim:
    hızır şeref gültekin
    Üstünden yıllar geçmiş ve utanarak söylüyorum ki bunca zamandır içimde sakladığım ve ulaşamam dediğim deniz akvaryumunun bu kadar rahat olacağı , ve hiçte öyle zengin takımının hobisi olmayacağını gördüm .
    Çamaşır makinesinin gider pompasından bile ps yapılıyor ve aslında bu ekipman deniz akvaryumunun atar damarı ve en pahalı ekipmanı olduğunu düşününce kendime gülüyorum :)
    TEBRİK EDERİM yapanların yapabilenlerin emeğini paylaşanların hepsine ayrı ayrı teşekkür ederim can ı gönülden hemde .

cimlikaya, Courageous ve YIKIKTEMO bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş