1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Protein Skimmer Yapımlarına devam ( Portal ps 6 )

Başlığı 'Kendin Yap-Kendiniz DIY Yapabilirsiniz' kategorisinde reis tarafından 6 Aralık 2009 başlatılmıştır.

1. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Merhabalar,
    Bu sıralar Maaşallah peynir ekmek gibi ps ler yapıyoruz. naz: Son olarak Temel hocama kendisinin 900 litrelik akvaryumunda kullanacağı Portal ps 6. yi yaptık. Bu son ps çalışması içlerinde bizi ençok uğraştıran ps oldu. Çünkü tamamen kalan parçalardan yaptık ve birçok bölümünü formüller bularak geliştirdik. Tabi bunda Temel hocamın titizliğininde katkısı yok değil. :) Konunun ilerleyen sürecinde performasını videolu olarak ve günlük ilerleme sürecini fotoğraflı olarak ekleyeceğiz. ;)

Video Eklenmiştir.

Ps yapmlarna devam ( portal ps 6 ) | zlesene.com Video

Önce herzamanki gibi eksik malzemelerin giderinmesi için gene birmilyoncunun yolunu tuttuk.

[​IMG] [​IMG]

Amacımız buradan atık kabı için malzeme almaktı. Gerçi atıkkabı için birşeyler aldık ama Temel hoca hiçbirini beğenmedi ve kullanmadık.

Bunlar malzemelerimiz.

[​IMG] [​IMG]

Ps nin üst kısmını ve alt kısmını claraform ile sağlamca yapıştırdık.

[​IMG] [​IMG]

Sıra geldi tahliye vanasının yapımına. Aslında bu ps nin orjinal bir vanası vardı. Ama vanaya ben iş koydum ve o vanayı Portal ps 5 te kullandık.Yani benim ps de smiley18.gif Elimizde vana kalmayınca Temel hocam vanayı ben yapacağım çok güzel olacak dedi ve sarıldı işe. İşin bu kısmı tamamen Temel hocamın eseri oldu. Ne yalan söyleyeyim gerçekten on numara oldu. :helalolsun:

Şu işçiliğe ve özene bakarmısınız? burda:gif

Vananın saplamasının geçeceği parçayı 10 mm şeffaf pleksiyi işleyerek yaptı

[​IMG] [​IMG]

Çıkış borusuna valfin parçasının geçeceği kanal açılacaktı. Aldım taş motorunu elime tam kesiyordum '' Olcay ne yapıyorsun yamuk oluyor '' diye Temel hocamın bağırmasıyla korkudan ellerim ayaklarım birbirine dolandı. :D Biraz fırça yesekte sonunda boruyu kestik ve ps nin gövdesne taktık. :D Motorların giriş borularınıda bağladık.

[​IMG] [​IMG]

Sonuç olarak çok fazla fotoğraf karesi çekmedik ama yapım aşamalarını paylaşmk istedik. Yapımı biten aşağıdaki ps kalan parçalardan yapıldı. Temel hocam kendi kullanacak bu ps'yi. Güle güle kullansın. Son bir haftadır bu ps yapımlarına ciddi süre ve emek harcadık. Umarım emeklerimize değer. Protein skimmerin bitmiş hali aşağıda.

Umarım sizlere fikir verecek bir paylaşım daha olmuştur. Tuzlu su akvaryumlarıyla ilgim olmamasına ramen arkadaşlarımızında fikirleri ile kavradığımı söyleyebilirim. Tuzlu su akvaryumu kurulum aşamasından önce bu tecrübeler bana inanılmaz katkıda bulundu.

Sevgiler...

ziya yelci bunu beğendi.
  2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Ps Yapımlarına devam ( Portal ps 7 )

Teşekkürler Olcay anlatımın ve bu başlığı derleyip yayınladığın için. İtiraf etmek gerekirse her yapım bir yenilik getiriyor ve bize bir şeyler daha öğretiyor. DIY kendin yap amacına uygun çalışmalar ortaya çıkarılması amacımız oluyor. Elbette sadece bu amaca hizmet ediyor değiliz. Birlikte vakit geçirmenin ve çay keyfinin yanında üstelik kendimizin de kullanacağı ekipmanların ortaya çıkarılması bizi mutlu ediyor.

Bu ps yapımı hakkında yorum yapmayacağımı belirtmiştim ve prformansı hakkında yine yapmayacağım. Tamamen farklı bodur bir gövde oluşu ilk başta sizleri tedirgin etse de kararın arkasında durmuş olmaktan sonuç olarak mutluyum.

Video öncesi şu an sıcağı sıcağına akvaryum altındaki iki günlük performansından iki kare yayınlamak isterim ve tabi yorumsuz olarak. canım.gif

Vallahi furacaklar. aliye:gif

ziya yelci bunu beğendi.
  3. Emrah Ece

Emrah Ece

Yer:
    İSTANBUL
    İsim:
    emrah ece
    Ps Yapımlarına devam ( Portal ps 6 )

Valla hastayım sizin şu ps yapma azminize :D yetmedimi yahu bunlara verdiğiniz paralarla kaç ps alınırdı ? bu işlerden pek anlamam ama sanki bu ps ler dıy amacını aşmış gibi geliyor maliyeti bir ps den az olmuşsa eyvalllah ama astarı yüzünü geçtiyse zarar vallahi. Temel abi elinide kesmisin sanırım çok geçmiş olsun aman dikkat, ciddi birşey yoktur umarım ps yapayım derken taş motoruna parmağı vermeyesin abi :bilmem:

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Emrah açıkcası Dıy amacına her yönden uygun oldu bu çalışmalar. Bu son yapılan ps ile birlikte boru halinde alınan tüm malzemeden 5 ps çıktı ve bunlardan 3 tanesi 1.500 litrelik akvaryumları götürecek ps çalışmaları oldu. Kısaca bir maliyet kıyaslaması yaparsak çok çok avantajlı olduğunu görüyoruz. Zaten motorlar dahil ps toplam maliyeti oldukça iyi bir rakama geliyor. burda:gif

Bildiğin gibi zaten satmak gibi bir amacımız hiç olmadı, yapılanları arkadaşlar ile paylaştık ve hediye ettiklerimiz var. ;)

5. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Ps yapımında hernekadar ben paldır küldür çalışsamda,tamamen Temel hocamın özverisi ve titizliği sayesinde ortaya çıktı bu eser. :) Tabi yediğimiz fırçalarda cabası. :D

Hocam şu kare karşısında kendimi gülmekten alamıyorum. Geçmişte sakar şakir diyordun bana. Bak işte demekki Allah ın sopası yokmuş :F

Resimden anlaşıldığına göre ps on numara çalışıyor. Video nezaman hocam ?

6. Bennety

Bennety

İsim:
    Murat Alemdar

Ne denir bilemem.Helal olsun valla. :helalolsun: Herkesi kutlarım kimler akıl etmiş ve yardım etmişse. toka:gif

7. görkemtemel

görkemtemel

:helalolsun: :helalolsun: :helalolsun:

naz: naz: naz:

Bence herkes artık portal ps kullanmalı :):)

Aslında ortaklaşa pleksi alsak toplansak herkes kendi ps sini yapsa nasıl olur .8. .8. Bence güzel olur :cicek:

8. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Teşekkürler Görkem. Ciddi anlamda yorulduk inanırmısın. Ancak iyi oldu gerçekten. Zaten ilk aldığımız pleksilerden artanlardan yaptık son çalışmaları. İlk aldığımızda metre halinde boru olarak aldık parça yoktu. Bu yüzden 4 adet büyük ps çıkıyordu. Malzemelerin bazıları hasar aldı birazı yapılarken kazaya kurban gitti vs. Değerlendirdik sonuçta hepsini ve bu son ps'yi ben artık kendim kullanıyorum. Fakat önerin iyi bir öneri bir araya gelinerek toplu ps yapılabilir ve baya karlı olur. burda:gif

9. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Aslında toplu alsak dahada ucuza getirebiliriz malzemeleri. Güzel bir çalışmayla ihtiyacı olan herkese ps yapılabilir. Benim dükkan emrinizde. Ortak bir karar alırsanız seve seve kapılarımı açarım.

Temel hocam,bugün söylediğin kelime hala kulaklarımda çınlıyor.'' eşitlerini cebinden çıkartır '' Sabırsızlıkla yeni videoyu bekliyoruz.

saygılar:gif

10. hasanacar

hasanacar

İsim:
    Hasan Acar

Tebrikler. Gittikçe profesyonelleşiyorsunuz valla. İstanbulda olsam Olcay abinin atölyeden çıkmazdım çılgın:

Kabul ederseniz, ortak malzeme alımı ve PS yapımı meselesine ben de katılmak isterim. saygılar:gif

11. görkemtemel

görkemtemel

Kocaelinden gelip bu işi organize edebilirim , 5-10 kişi toplanıp bu işi yapabiliriz :):)

12. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Aslında benim önerim şu yönde, Perşembe pazarında pleksiciler var ve bunlar metre hesabı satıyorlar ama kesimde yapıyorlar. Müşteri gelip mesela 3 metre borudan 2. 30 cm kestiriyordur muhtemel ve artan bu parçalardan ellerinde her boy vardır diye düşünüyorum. Gidip bakmak lazım. Gerçi bir süre pleksi görmesem fena olmaz ya neyse. :D

siftery bunu beğendi.
  13. görkemtemel

görkemtemel

:F Temel abi sen biraz dinlen istersen :):)

14. KralMurat

KralMurat

İsim:
    Tayfun Murat İpek

Kes biç yapıştır kullan :) Diy Ps konusunda portal olarak aştık :) Kimi forumlarda hala protein skimmer diy olarak yapılmazmı diye başlıklar açılırken burda 6-7 tane ps konusu var ki pet şişeden ps yapımından tutun da 1 tonluk tankta kullanılacak ps'e kadar.

Toplu malzeme alımı ps yapımı gibi bişey söz konusu galiba :) benim ps'te zaten "hiç yoktan iyidir" niyetiyle çalışıyor, azoo queen yani :D böyle bi organizasyon olursa bende katılmak sağlam bi ps yapmak isterim :)

15. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Yakında desenize sıkı bir çalışmaya gireceğiz. :D

Temel hocamın dediği gibi bu boruları satan yerleri bir dolaşmak lazım. Bencede mutlaka parça vardır. .8. Temel hocam ilk fırsatta gezelim istersen ?

16. lcturkey

lcturkey

İsim:
    Levent Cepdibi

Temel abi bildiğim kadarı ile o pleksiciler 2 metrelik borular halinda satıyorlar sadece pleksileri kesim yapmıyorlar.

17. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
  18. görkemtemel

görkemtemel

Levent abi toplanabilirsek sorun olmaz gibi geliyo pleksi uzunluğu.

:heyo: naz: saygılar:gif naz:
    Harika iş çıkarmışsınız :horon:

19. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Hey MAAŞALLAH Trabzon reçeli mübarek. :helalolsun: :basardim:

Temel hocam ps mükemmel topluyor. naz: Hocam bu arada atık kabının altına çektiğin siyah kuşak çok şık durmuş. :cicek:

20. görkemtemel

görkemtemel

:F :D Bende çok beğendim abi siyah kuşağı haha:

Sayfayı Paylaş