1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Refugium yapımı

Başlığı 'Tuzlu Su Kimyası ve Ekipman Portalı' kategorisinde brkfrt tarafından 8 Eylül 2011 başlatılmıştır.

1. brkfrt

brkfrt

İsim:
    Burak Fırat
    Herkese merhaba,
    Biliyorsunuz ki akvaryum ölçülerim; 70-60-50h ve bu akvaryuma bir refugium yapmak istiyorum. Sumpta yeterli yer olmadığından dolayı sistem dışarı yapılacaktır yani akvaryumdan bağımsız olacak. Akvaryumdan daha yukarıya koyma şansım olmadığı içinde refugiuma su girişi ve su çıkışı iki adet motorla sağlanacaktır. Sormak istediğim sorular;
    -Elimde 40-20-20h bir akvaryum var bunu refigium olarak kullanabilir miyim?
    -Aydınlatma olarak tasarruflu ampuller yeterli olur mu?
    -Refugium içerisinde neler olması gerekir? Bakımı nasıl yapılır?
    -Kullanmam gereken motorların gücü ne olmalı?
    Refugium yapmak istememin sebebi; bazılarınızız bildiği üzere beslemek istediğim bütün canlılar podlarla beslenen türler. Bu canlıları alıp alıp öldürmektense bir refugium yapmaya karar verdim. Aslında tam olarak istediğim şudur; akvaryumda maksimum sayıda pod olsun.
    Saygılar..

2. vedat

vedat

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    vedat
    Cevap: Refugium yapımı

Merhaba, Bende sizin gibi düşündüğümden özeliklede blue mandarin beslemek istediğimden refigumlu bir tank istedim ama birkac yerde okuduğumda mümkün olduğunca podları ana tanka (suyu) aktarırken motor kulanmamak,bence buna dikkat ederek bir tasarım uygulayın.

3. brkfrt

brkfrt

İsim:
    Burak Fırat
    Cevap: Refugium yapımı

Aklıma bir fikir geldi, refigiumu motorla vs.. uğraşacağıma direkt akvaryumun içinde bir yere yapabilir miyim? Kısaca yavruluk gibi düşünün; içerisinde spagetti alg ve bir miktar mercan kırığı olsa, akvaryuma fayda sağlar mı?

Sayfayı Paylaş