1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Sarı Prenses ve Yunuslarım Neden Yavrulamıyor

Başlığı 'Malawi Cichlid Forumu' kategorisinde Bademdereli51 tarafından 6 Ekim 2012 başlatılmıştır.

1. Bademdereli51

Bademdereli51

İsim:
    Serdal KARACA
    Merhaba arkadaşlar Diyarbakırdan tayin nedeniyle Mersine taşındığım için eski balıklarımı yoldo ziyan olmasın diye bir arkdaşa verip geldim. Mersine gelince yeni bir koloni satın alıp kaldığım yerden devam etmek istedim ve koloniyi kurdum. 1 E/4D prenses ve 1 E/4D yunus var. alalı 15 ay kadar süre oldu ancak ne prensesler nede yunuslar yumurta almıyor. Renkleri keyifleri her şeyi güzel ama üreme konusuna gelince hiç oralı olmuyorlar. Diyarbakırdaki akvaryumla sayı hacim olayı aynı. orada yumurta almak için yarışırlardı halbuki. Ne gibi bir sorun olabilir acaba, fikirlerinizi paylaşırsanız sevinirim.
    Saygılarımla

2. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Keşke yavrulayan balıklarınızı Mersine getire bilseydiniz.Sp lerin şimdiye kadar yavru yapması lazımdı,hayret buradaki su değerleriniz nasıl ph ya baktınız mı 8 üstünde olmalı.Yunusları yavrulatmak dahada zor çekingenler ve akvaryumda başka cins varken pek yavrulamak istemezler...

3. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ
    Mrb Serdal bey;

Normalde özellikle sarıprensler çoktan üremeye başlaması lazımda.Oran dediğiniz gibi ise yani cinsiyet kesin ise erkekler üstüne düşeni yapmıyor .Bu durumda erkekleri değiştirebilirsiniz.Birde akvaryum resimlerini paylaşırsanız seviniriz.Yem olarak hangi tür yemler veriyorsunuz ?Bu türlerde hepsinde görülmesede bazı balıklarda aşırı etçil yemler verildiğinde üreme organları yağlanma yapıyor buda üremeyi geçiktirebiliyor.Erkekleri değiştirmenizi söylememin diğer nedeni ise koloni içinde erkek pasif ise yani kısır ise belli süreden sonra dişilerde biri veya birkaçı dominant dişi olabiliyor.Buda o dominant dişiden yavru almayı zorlaştırıyor.

Dediğim gibi eğer şuan cinsiyet kesin ise dekorda değişiklikler yapılabilinir,haftalık su değişimlerini haftada 2 kereye bölebilirsiniz.Bunlar üremeyi tetikleyebilir.

İnşallah kısa sürede güzel yavru haberlerini paylaşırsınız:)

BulentS bunu beğendi.
  4. freeshout

freeshout

Yer:
    Eskişehir
    İsim:
    tolgahan sezgin
    selamlar.Erkeklere değiştirin bende zamanında bu sorunu yaşadım.Yunuslar da ismail beyin dediği gibi başka tür oldugunda biraz nazlı olurlar üreme konusunda.2 türden birini eleyin derim.İnşallah sorununuzu en yakın zamanda çözersiniz.Saygılar...

BulentS bunu beğendi.
  5. farukzafer

farukzafer

İsim:
    Faruk Zafer
    Bence sorun erkeklerdedir.Siz hiç titreme veya kurlaşma görmediyseniz erkekleri değiştirin

6. Snowblind

Snowblind

Yer:
    Manavgat
    Çoğunluğun görüşü erkek balığın değiştirilmesi yönünde.Ben de bu kadar tecrübeli arkadaşın üstüne başka yorum yapmaktan sıkılırım açıkcası.Anüs vent kontrolünü yapmışsanız ve erkek dişi oranında eminseniz pasif olan erkeği değiştirmekte fayda var.Ama önce cinsiyette emin olun derim.Zira bir çok pet shop sahibi arkadaş cinsiyet ayırımını renk ve forma göre yapıyor ki bu son derece yanlış bana kalırsa.İlla ki anüs vent kontrolü gerekir.

7. morningrise

morningrise

İsim:
    Thor Down
    O zaman konu üzerine şu şekilde bir soru sormak istiyorum.

Hiç yumurtlamamış bir dişinin de vent'i, anüs'e göre büyük olur mu? Yoksa yumurtlamadan dolayı mı genişlemektedir?

Sayfayı Paylaş