1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Saulosi Üreme?

Başlığı 'Tatlı Su Üretme ve Yetiştirme' kategorisinde ozlemm tarafından 10 Haziran 2010 başlatılmıştır.

1. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ
    Özlem hanım geçmiş olsun üzüldüm bu duruma şuan herşey yolundadır umarım.

2. ozlemm

ozlemm

İsim:
    Özlem Ulukan Yayık
    Teşekkürler İsmail Bey Saulosimi ayrı akvaryuma aldım.Kusturmaya cesaret edemeyecem.Kendisi bıraksın.Ben yokken bırakırsa yermi sizce yavrularını?

3. ozlemm

ozlemm

İsim:
    Özlem Ulukan Yayık
  4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Kendi bıraksın katılıyorum. Yavruları yemek bir yana korku anında anneleri yavruları tekrar ağzına toplayacak kadar koruyacaktır. Çok dikkatlice iyice ufalanmış yem ile deneme yapın dişiler dikkatlice yem alır uygun ortamda. Almıyorsa vermeyin suya yük binmesin.

5. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ
    Özlem hanım maşallah dişide çok fazla zayıflama göremedim temel hocamın dediği gibi ufalanmış yem verdiğinizde dişi çok dikkatli yemleri alıyor aynı uygulamayı bende yapıyorum.Dişiniz bu saate kadar yutmamış bundan sonra kolay kolay yutmaz yavruları bence kusturmayın ve kendi bırakmasını bekleyin .

ozlemm bunu beğendi.
  6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Kusturma işlemini bayanlara hiç yakıştıramam zaten nedense. Belki tuhaf bir düşünce ama sanırım çok eskiden kalma bir duygu. Tatlı su akvaryumlarıyla boğuştuğum dönemlerden kalma bir anne feryadı diyebiliriz. Bu anımı müsadenizle paylaşmak isterim. :cekingen:

Akvaryumda balık beslediğim süre içersinde ilk yumurtlayan balığım ahli olmuştu. O hevesle daha fazla dayanamadım 12-13 gün sonra balığı kusturmaya çalıştım. Yavruları görecektim. Duydum ya böyle bir yönten varmış diye, daha dururmuyum ben. Annem görünce bir çığlık attı, 'oğlum ne yapıyorsun yazık değilmi' diye. Anneme durumu anlatmaya çalıştımsa da, cevabımı aldım.

Bizler hep yavru almak isteriz, olunca seviniriz, ama nedendir bilinmez, aldıkça bu artık normal karşılanır ve yavrular artık annesinin ağzından alınması gereken suda kuyruğunu salyan bir nesnedir artık bizim için. Bunca yavru almama rağmen hiç bir yavrularımı değerlendiremedim. Maddi olarak ise belki 1 paket yem vs, yavruları esnaf bazında değerlendiremeyeceğimi anlamam uzun sürmedi. Balık yavrularımı arkadaşlara akvaryum kurmaya ikna etmeye çalışırdım. Orada büyüsün nasıl olsa istediğim zaman alabilirim diye düşünürdüm. Ben annemi bile kandırmıştım kendi evime üçüncü akvaryumu kuramayınca.

Bizim yavru almak istememiz çok doğaldı. Çünkü akvaryumu ve balıkları seviyorduk. Öyleyse niçin küçücük bir masraftan kaçıyorduk da minik bir akvaryum alıp, ağzı dolu anneyi orada her şeyden uzak sakin sakin bakmıyorduk. Oysa anne balık yavruları ağzından alınınca yada kendi boşaltınca yavruları hemen terk terk etmiyor.

Size tüm samimiyetimle söyleyeyim bir anne balığın ve yavrularının tehlike anında annelerinin ağzına doluşma sahnesini görmeyen bir hobici balıkta sevemez, hatta yavrularının kıymetinide bilemez. Lütfen anne balığa ve yavru balığa doğasında olan bu davranışlarına izin verin. Balık kusturmayı zorunlu haller dışında yapmamaya çalışalım.

ANNEM BANA BİZ KADINLAR ASLA ANNESİNİN AĞZINDAN YAVRULARINI BÖYLE ALMAZDIK DEDİ...

Erkekler bu konularda duygusuzdur diyen kadınlara gelde hak verme..

Erman Pehlivan ve ozlemm bunu beğendi.
  7. ozlemm

ozlemm

İsim:
    Özlem Ulukan Yayık
    Temel Bey Dişiyi ayrı akvaryuma alırken ben bunu zamanı geldiğinde kusturmam dedim zaten.Şimdi rahat,günü gelince bırakır 10gün oldu.orada toparlar da kendini hem.küçük yem attım ama bakıp gidiyo,annelik işte aç kalmaya razı bebek için.Sabırsızlıkla bekliyoruz bebeleri ama onu böyle izlemek bile çok güzel bi duygu.

8. Warden

Warden

İsim:
    Güven Gökdere
    Temel Hocama katılmamak elde değil.

Yani hastalık vs.. bir durum olmadıkça bir annenin ağzının açılarak sallama yöntemi ile yavrularından ayrılmasını acımasızca buluyorum.Hastalık yok,anne aşırı yorgun düşmemiş vs vs.. O zaman bu acelen ne kardeşim? Biraz da balık psikolojisi ile bakın olaya.Hayvancağız suyun dışarısına çıkarılmış ağzı zorla açılmış baş aşşağı sallanıyor ve yavrularından ayrılıyor.

Bilmiyorum belki bu mesajıma kızanlar olcak ancak zorda kalmadıkça yapılan bu yöntemi acımasızca buluyorum.En doğrusunu yapıyorsunuz Özlem Hanım.Umarım yavrularınıza sağlıklı şekilde kavuşursunuz.

ozlemm bunu beğendi.
  9. ozlemm

ozlemm

İsim:
    Özlem Ulukan Yayık
    :nazar: Arkadaşlar dişi saulosimin biri daha yumurtlamış :nazar:

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  10. Warden

Warden

İsim:
    Güven Gökdere
    Hayırlı olsun Özlem Hanım.Umarım bu başlık altında ufaklıkların resimlerini paylaşacağınız günleri de görürsünüz ;)

11. ozlemm

ozlemm

İsim:
    Özlem Ulukan Yayık
    Teşekkürler Güven Bey, o günleri sabırsızlıkla bekliyoruz.

12. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ
    MaşAllah özlem hanım demekki tank içinde düzen oturmaya başlamış sağlıklı ve bol yavrular alırsınız inşAllah.

ozlemm bunu beğendi.
  13. ozlemm

ozlemm

İsim:
    Özlem Ulukan Yayık
    Arkadaşlar saulosimin 2gün önceki hali bu. Bu sabah da böyleydi ama şimdi eser yok yumurtalardan 15.gün yavrularını yedi galiba. Ortada yavru da yok :motz: [​IMG]

14. turqer

turqer

İsim:
    Türker Sezgin
    15 gün yavruları akvaryuma salması için bence kısa bir süre ama tabi bilemiyorum. Eğer yavruları saldıysa belkide göremiyorsunuz Özlem Hanım. Minik bir oyuğa, köşeye, bucağa saklanmışlardır. Bu kadar gün sonra yemiş olma ihtimalide ilginç. Olmaz diye bir şey yok ama bu kadar süre sağlıklı kalanları tutabildiğine göre sonunu getirmesi beklenirdi.

Umarım yavruları yememiştir de, akvaryuma bırakmıştır. Bir kaç zaman sonra belki süpriz gelir yavrulardan. :)

15. ozlemm

ozlemm

İsim:
    Özlem Ulukan Yayık
    Türker Bey bende anlamadım. :smiley33: Akvaryuma iyice baktım yok bişey. Yada midye kırıgı falan alıp yumurta diyemi bekletti bilmiyorum. Bu arada akvaryum su kaçırınca yumurtasını atan demasonimin ağzında tekrar yumurta var. Ama deli gibi kovalıyo hepsini kendisi yem yemiyo diğerlerinede yedirtmiyo.:der:

16. Warden

Warden

İsim:
    Güven Gökdere
    Özlem Hanım gözlemlerim doğrultusunda balık 10.günden ileriye ağzında yumurtalarla (yani yutmadan) gidebiliyorsa o saatten sonra aşırı bir kovalamaya maruz kalmazsa yutmaz ;)

Greshakei dişilerimden biri 2. ve 3. yumurta tutuşunda 14-16.günler arası ağzı boşalıyordu.Hayda diyordum şimdi noldu :der:

4.Yavru tutuşunda şans eseri yine 15.gündü ve yem veriyordum balıklara.Dişi kayaların arkasından çıktı ve yavruları gözümün önünde saldı.Ben süzgeci getirene kadar bazıları diğerlerinin midelerine inmişlerdi bile :(

Yaklaşık 2 saattlik bir operasyondan sonra kayaların altından 14 yavru bulmuştum :)

17. ozlemm

ozlemm

İsim:
    Özlem Ulukan Yayık
    Bunlar yavrularını yemez diye biliyorum ben,akvaryumda başka balık ta yok. Tek başına 40ltde. Akvaryumumda 4defa yumurta tuttular ama yavru göremedik hala hadi hayırlısı...:crazy:

18. Warden

Warden

İsim:
    Güven Gökdere
    Bende ilk 3-4 tutuşta yavru görememiştim tecrubesizlikten ayırmıyordum vs.. vs... ya yutuyordu ya salıyordu gözümün önünde yiyorlardı :sopa:

Ama emin olun 5.tutuştan sonra defalarca yavru aldım.Gün gelecek siz bu yavruları nereye koysam diyeceksiniz dans:

ozlemm bunu beğendi.
  19. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ
    Özlem hanım son durum nedir varmı güzel haberler

20. ozlemm

ozlemm

İsim:
    Özlem Ulukan Yayık
    İsmail Bey Olmadı Tutmayı beceremediler yumurtaları.:motz: Sabırla bekliyoruz :smiley33:

Sayfayı Paylaş