1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Tüpcük Üremek İçin

Başlığı 'Malawi Cichlid Forumu' kategorisinde denideni tarafından 3 Kasım 2010 başlatılmıştır.

 1. denideni

  denideni

  Mesajlar:
  162
  İsim:
  Emel emel
  :nazar:Akvaryumumdaki erkekle aynı boyda belki belli olmayacak kadar az daha iri olan dişi balığımın karnındaki şişliğin yumurta oluşumu oldugundan emin oldum çünkü bügün net bir şekilde farkettim ki tüpçük çıkarmış. Ancak erkeğim o dişi ile değil başka bir dişi ile ilgilenip titriyor. Öyle çok seri bir titreme değil ama günde 4-5 kez gözlemliyorum bu komplimanı.

  Şimdi o tüpçük çıkaran dişim yumurta alabilir mi onu merak ediyorum ? Yani hani erkeğin hiç umrunda değil o yuzden. Lütfen yardım arkadaşlar.:nazar:
   
 2. dr_glicocalix

  dr_glicocalix

  Mesajlar:
  121
  İsim:
  Gökhan Emre ÇAÇAMER
  Balıklarınızn türünü belirtirseniz daha kolay yardımcı olabiliriz Emel hanım. Verdiğiniz bilgiler doğrultusunda bunun mümkün olabileceğini belirtmek isterim. Ancak erkek eğer ilgilenmezse döllenmemmiş yumurtalarla karşılaşabilirsiniz. Bu durumda zaten dişi birkaç gün yumurtaları ağzında geveledikten sonra atacaktır.
   
 3. denideni

  denideni

  Mesajlar:
  162
  İsim:
  Emel emel
  Balıklarım greshakei. 5d 1 e. 150 lt tankım var ve bolca kayalık alam mevcut.
   
 4. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.767
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Erkek balık ilgilenmediği sürece o dişi balığınızdan yavru alamazsınız Emel Hanım. Bu gibi durumlara müdahale etmekte malesef hobicinin başarabileceği bir iş değildir. Dişiye uygun erkek balık eklemek çözüm olabilir. Hiyerarşi bozulabilir biraz ancak başka çözüm yok.
   
 5. denideni

  denideni

  Mesajlar:
  162
  İsim:
  Emel emel
  Anlıyorum :(
  Peki çiftleşmeden dişi balık yumurta alır mı ağzına ? Çünkü tüpcük çıkarmış durumda kendi kendine akvaryuma atar mı yoksa döllenmeden ağzına alır mı erkek ilgilenmezse?
   
 6. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.767
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Balıktan balığa değişir gibi görünse de genelde mesela dişi kuşlar gibi boş yumurtaları bir süre kollarlar yani dişi balıklar yumurtaları ağzına toplar ama kısa süre sonra mantarlaşma başladığını hissederek atar veya yutar.
   
 7. denideni

  denideni

  Mesajlar:
  162
  İsim:
  Emel emel
  Anladım bu durumda ayrı bir akvaryuma almak ya da emin olmak için en az bir hafta filan beklemek gerekiyor. Atmazsa yavru geliyor demek. bide bu cinste erkeğin agız bölgesi yine kararır mı?
   
 8. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.767
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Bir anlamda aynen öyle gözlemlemek gerekir. Çünkü siz farkında olmadan veya siz yokken yumurtalar döllenmiş olabilir. Dişi mantarlaşmayan yani döllenmiş yumurtaları atmayacaktır. Erkek balığın başka dişilere ilgigöstermesi de kafanızı karıştırmasın bu gibi durumlarda çünkü tüm dişilere ilgi duyması normaldir.
   
 9. denideni

  denideni

  Mesajlar:
  162
  İsim:
  Emel emel
  Bir de bu cinste erkeğin agız bölgesi yine kararır mı ?
   

Sayfayı Paylaş