1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Tembelim ve İkna Edilmeye İhtiyacım Var: Tuz Neden Bitkileri Yakar?

Başlığı 'Bitkili Akvaryum Portalı' kategorisinde Neverlander tarafından 13 Aralık 2008 başlatılmıştır.

1. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü
    Benim arayıp bulmaya niyetim yok! Ancak ciddi şekilde ikna edilmeye ihtiyacım var! Kafama takıldı bir kere...

TUZ, NEDEN BİTKİLERİ YAKAR/ÖLDÜRÜR? VE DAHASI EN AZ NE KADAR TUZ ÖLDÜRÜR?

Cevap verecekler, benim tarafımdan "bilimsel" sorguya çekilmeye hazır olsunlar... :bak: Kaçmak yok... :uyari: Tamam mı? ;)

Not: Sorunun cevabını bilmiyorum -şaka değil-... Hep beraber öğrenmek için böyle bir eylemin fitilini ateşliyorum... BUM! :hepiniziseviyorum:

2. Emrah Ece

Emrah Ece

Yer:
    İSTANBUL
    İsim:
    emrah ece
  3. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü
    Ynt: Tembelim ve İkna Edilmeye İhtiyacım Var: Tuz Neden Bitkileri Yakar?

Cesur arkadaşım benim, :D :D :D

:bak: 1. Soru: Sucul bitkiler ile karasal bitkilerin fizyolojileri aynı mıdır? Neden? Açıklar mısın?

:bak: 2. Soru: Bitkilerde tuz nedeni ile alamadıkları maddeleri almalarını sağlayacak başka adaptasyonlar bulunmamakta mıdır? (Ufak bir kopya vereyim, önce şunu aktarayım: "Tuzluluk hücrede su ve iyon durumundaki değişimler ile bitki fizyolojisini etkiler. Aşırı Na+ ve Cl- birikimi ve potasyum (K+), kalsiyum (Ca++), Mangan (Mn++) gibi diğer mineral besinlerin alınımındaki azalma nedeni ile hücrelerde iyonik dengesizlikler oluşur. Bitkide yüksek K+/Na+ seçiciliğinden kaynaklanan olumsuz etkileri dışarıdan Ca++ uygulayarak düzeltebiliriz." Neden Ca++, K+/Na+ dengesizliğini giderebiliyor? Bunu bir araştır...)

:bak: 3. Soru: Yani sucul bir bitkiyi öldürmesi için en az ne kadar tuz gerekiyor?

Saygılar...

Not: Emrahcığım, kaçmak yok... :uyari:

4. axu2

axu2

Kimyanın K sinden, biyolojinin B sinden anlamam, kurduğunuz cümlerlerdeki kelimelerin yarısının bile anlamını bilmiyorum :D . Osmotik basınç diye bir şey hatırlıyorum eskilerden aklımda kalan, bu güne kadar aklımda tuzla ilgili hep o kalmıştır. Suya tuz eklediğimizde suyun yoğunluğunu artırıyoruz, buda köklerden emilimi etkliyor veya komple su kaybına neden oluyor olabilir bitkide. :hasta:

5. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü

Bahadır Bey affınıza sığınarak aşağıdaki cümleyi yazıyorum:

İşte yakaladım seni (Bahadır Bey sizi değil!..)... Akvaryum efsanesini...

İşte akvaryum efsanesi: Tuz su yoğunluğunu artırır, osmotik basıncı değiştirir, bitki sudan su alamaz hatta bitkiden akvaryuma su çıkışı olur...

Hadi bakalım şimdi kim bunun neden akvaryum efsanesi olduğunu açıklayacak? Kaçmak yok... :uyari:

Bahadır Bey, siz sorulardan muafsınız... Saygılar...

6. Emrah Ece

Emrah Ece

Yer:
    İSTANBUL
    İsim:
    emrah ece

Seni seniiii ,dur bakayım.''Biz hobiciyiz, biyolog değil.Biyolog olan sensin.'' deyip kaçasım geliyor Abdullah abi ama yinede bir bakayım şöööyle, belki şe yarar bişeyler bulurum :D
    Bulamassam sessiz kalma hakkımı kullanacağım :dusunceli:

M.D

7. Emrah Ece

Emrah Ece

Yer:
    İSTANBUL
    İsim:
    emrah ece

Kara bitkiler için Tuza maruz kalan bitkilerde iyon dengeleri bozulur, dokulardaki element bağlama yörelerinde K Na Ca dengeleri bozulur bu elementlerin alınması zorlaşır.
    Ozmoregülasyon bozulur,enzimlerin aktivitesi dururmuş.Böyle durumlarda dışarıdan K takviyesi yapılırsa durum kurtarılabilirmiş miş muş falan felan Abdullah abiii ...
    Yanlışımız olduysa affola.Hiç anlamam bu işlerden.

8. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü

Emrah gitti... :mad:

Sırada ki... ;)

9. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Hocam, sanırım gene seninle ben çata çat gideceğim. :D Akvaryum suyundaki yüksek tuz konsantrasyonu, bitkilerin suyu emmesini engeller. Akvaryumda tuz konsantrasyonu arttığı zamanlarda, havayı ve suyu daha az geçirgen kılar ki, oldukça zarar verebilecek bir durum demektir. Tuz yoğunluğu fazla olan akvaryumlarda, Güçlü gövde ihtiyacı olan bitkilerde fidelerinin büyümesini kısıtlar, tuz ayrıca bitki köklerinin yayılmasını da engeller. Yüksek yoğunluktaki fazla tuz yaprakları yakacağı gibi, olgunlaşmamış yaprakları döker. Bu durum devam ederse bitki ölür.

Saygılarımla...

Bu konuda seni ikna ettiğime inanıyorum. :)

10. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü

Temel Bey, söyledikleriniz yine osmotik basınç ile ilgili ki bunun akvaryum efsanesi olduğunu yukarıda söylemiştim...

Neyse ufaktan bir girizgah yapalım... Arkadaşlar hiçbir yaratık hiçbir şekilde aciz değildir... Karşılaştıkları olağan dışı durumları -kısmen de olsa- atlatabilmekiçin gerekli donanımlara sahiptirler...

Evet, tuz osmotik basıncı değiştirir... Ancak osmotik basınç değişimlerinin olmaması için "dua" edecek değillerdir... Dış ortamın yoğunluğu ve dolayısıyla osmotik basınç değiştiğinde "sucul bitkiler" kuzu kuzu su kaybetmeye rıza mı gösterecekler? El-cevap: Hayır... Osmoz suyun difüzyonudur... Ancak difüzyon bir pasif taşıma şeklidir... Bir de taşımanın aktif şekli vardır... Bu taşıma şeklinde canlılar istedikleri maddeleri difüzyon yolu ile etraflarındaki ortamlardan -ve hücreler de diğer hücrelerden ya da hücreler arası sıvılardan- alamadıklarında yani istedikleri maddelerin yoğunlukları kendi içlerinde daha fazla dış ortamda daha azken aktif taşıma yoluna başvururlar... ATP yani enerji harcanarak yapılan aktif taşıma ile 1) dış ortamda az yoğun olarak bulunan maddeleri alabilirler 2) bir maddenin dış ortamda az yoğun kendilerinde daha yoğun olduğu durumlarda maddenin difüzyonla dışarı kaçmasına engel olurlar...

Yani akvaryumda tuz yoğunluğu arttığında bitki su kaybetmez... Enerji harcayarak suyunu tutar ve dahası daha fazla suyu da çekebilir... Bu diğer maddeler ve eser elementler için de geçerlidir... Örneğin akvaryumda tuz yoğunluğunun dolayısıyla Na+ yoğunluğunun artması bitkideki K+ iyonlarının dışarı kaçmasına neden olabilir di... Ancak bitkilerde Na+/K+ transportörleri ve Na+/K+/Cl- ko-transportörleri vardır... Bu sayede bitkiler içeriye kaçan Na+ ve Cl-'yi enerji harcayarak K+'nın geri alınımda kullanırlar...

Sonuç olarak belli oranlara kadar tuz bitkiyi öldüremez, bitki fotosentez yapıp enerji üretmeye devam ettikçe... Bu bağlamda benim sorum en az ne kadar tuzun gerektiğidir bir sucul bitkiyi öldürmek için...

Hadi bakalım, kim beni ikna edebilecek... Yoksa ben tuz kullanmaya devam edeceğim ve Yaşar Hakan Hocam'ızın bana hediye ettiği bitkiler -sizlerin tabiri ile- "yanma/ölüm tehlikesi"nde olmaya devam edecek... Sonuç olarak bitkilerin "katil"(ler)i beni ikna edemeyen arkadaşlar olacak...

:D :D :D :D :D

11. atlantis

atlantis

Yer:
    İzmir
    İsim:
    Murat Yıldız

Hocam haddime sığmayarak bir cesarette ben göstermek istiyorum..Suyun tadını
    etkileyen en önemli parametre, sudaki çözünmüş maddelerdir. Örneğin tuz, kireç
    veya şeker suda çözünen ve bizim de günlük yaşamda bildiğimiz maddelerdir. Sudaki
    çözünmüş maddeler ne kadar çok ise suyun kendi doğal tadı o kadar bozulur.
    Çözünmüş maddenin göstergesi suyun elektriksel iletkenliğinin artmasıdır. Suyun
    elektriksel iletkenliği cepte taşınabilen küçük bir cihazla ve anında ölçülebilir..Sudaki Eelektriksel iletkenlik birimi microsiamens'tir..Microsiames birimlerinde normal şebekede kullanılan su değeri ortalama 500 ile2000 microsiamense tekabül eder..Bitki ve akvaryum canlıları ise(tatlısu) ortalama 600-700 microsiamens civarı bir değer ihtiyaç duyar..Yani ölçüm yapılmalı ve tuzluluk ve sudaki bozulma oranı 600-700 microsiamensi geçmeyecek şekilde ayarlanmalıdır..Fazlası bitkileri öldürür..

Umarım bu konuda sizden yiyeceğim fırça benimde microsiamensimi bozmaz.. :bilmem:

12. Desert Falcon

Desert Falcon

Ozmotik basınçla ilgili olduğunu biliyordum bende ama Abdullah abi hemen bunu efsane ilan etti ben az çok biyolojiden anlarım ama yabancı dil bölümünde biyoloji dersi yok en son 9.sınıfta gördüm.Konu çok güzel olmuş valla hepinizin yazdıklarını harfi harfine okudum.beni takmayın öylesine konuya girdim bölmüş olmayayım çok yararlı olacak sanıyorum ;)

13. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü

Murat Bey, estafirullah, ne fırçası?

Bakın Microsiemens nedir bilmiyordum, öğrendim sayenizde... Valla çok teşekkür ediyorum...

Yalnız aklıma aşağıdaki sorular/hususlar takıldı (şimdi başlığa cesaret edip cevap yazdığınıza göre "kaçmak yok" kuralını hatırlatmama gerek yok diye düşünüyorum)...

Örneğin deniliyor ki:
    :bak: 1. Akvaryum suyunun iletkenliği ile sertliği ilişkili imiş ancak iletkenlik değil serlik bizi ilgilendiriyormuş...
    :bak: 2. Sofra tuzu akvaryum suyunun sertliğini değiştirmezmiş ancak Microsiemens'i artırırmış...
    :bak: 3. Suyun iletkenliği aslında içindeki besin ve eser elementlerin (B/EE) göstergesinden başka birşey değilmiş... Yani düşük microsiemens düşük B/EE varlığına yüksek microsiemens yüksek B/EE varlığına delalet ediyormuş... Yüksek mikrosiemens yani yüksek B/EE'ye dikkat etmek gerekiyormuş yoksa bitkiler yanar/ölürmüş... Ben demiyorum, onlar diyor... Valla aşağıya kopyalıyorum, inanamazsanız (kaynaklı)...

:bak: 4. Eğer microsiemens yüksek ise "Ters (Reverse) Osmoz" öneriliyor... Valla yine ben önermiyorum... Bakın...

:bak: Sonuç: Yine geldik osmoza... :kotu:

:hayir: Olmadı, Murat Bey... Beni siz de ikna edemediniz... Üzgünüm...

Evet... Var mı başka kendine güvenen babayiğit (=cevap veren/verecek herkesi kastediyorum...) !

:D :D :D :D :D

14. Desert Falcon

Desert Falcon

If a solution of salts in water is separated from a source of pure water by a semi-permeable membrane, the tendency of the pure water is to pass through the membrane to try to dilute the salt solution.

Abi verdiğiniz şeyde yine ozmos diyor ama ? yoksa ben mi yanlış anladım siz ozmos olmayacak demiyormuydunuz.Burda diyor
    eğer sudaki tuz çözeltsi yarı geçirgen zarla saf sudan ayrılırsa saf su zarı geçerek tuzu sulandıracak gibi birşey söylüyor ozmosla ilgisi yok mu bununda yoksa ben yanlış mı okuyorum burdakini.

15. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü

Şahinciğim (sana böyle hitap etmek geldi içimden, eğer uygun görürsen),

Bitkilerin tuzdan yanmasının/ölmesinin nedeninin osmozla alakası olamaz... Yukarıda da yazdığım gibi, su kaybetseler bile suyu tekrar almak için -enerji harcıyarak- aktif taşıma yaparlar...

Yok mu hiç tuzla bitki öldüren?
    Yoksa herkes bu akvaryum efsanesinden korkup da tuz atmadı mı akvaryumuna? :hasta:

16. Desert Falcon

Desert Falcon

Orası öyle dediğinizi anladım ben.Aktif taşımayla geri alıcaklardır,her duruma karşı techizatlandırılmışlardır.Ben fikrinizi desteklemek için verdiğiniz kaynaktaki yazıda ozmosla alakası varmış gibi şeyler gördüm de o yüzden dedim.Ordaki saf suyun az yoğun ortamdan zarı geçerek çok yoğun ortama geçip seyreltik çözelti elde edilmesinde falan ama tamam siz devam edin beni takmayın ben izliyorum konuyu çok yararlı buldum.
    Bende atmadım tuz.Sadece endlerlerim taşa falan sürtündüğünde bitkileri çok da düşünmeden 2 çorba kaşığı kadar attım,hemde sofra tuzu balıkların kaşıntısı biraz geçer gibi oldu,bitkilere etkisini görmedim zaten çok az atmıştım etkilemedi ama hala çekiniyoruz bitkili akvaryuma tuz atmaktan.Hatta dalga geçiliyor domates te doğrayın bari diye :)

17. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü

AKVAPORİN (Aquaporin)'ler

Akvaporinler su (aqua-) delik (-pore)'leridir... Tabii delik tabiri biraz edilgen bir deyim... Ancak bu su delikleri pek de edilgen değildir... Enerji harcanmasına bağlı olarak ve diğer düzenleyici sistemler varlığında açılıp-kapanma özelliklerine sahiptirler... Örneğin köklerde bulunan akvaporinler su aşırı azaldığında veya tuzluluk arttığında kapanarak bitkiden dışarıya su kaçışını engellerler... Su bolluğunda ve tuz da tolere edilebilir düzeyde ise açılır ve su alımını sağlarlar...

Arkadaşlar işte bu akvaporinler nedeni ile bitkiler osmotik basınç/iletkenlik nedeni ile su kaybına dirençlidir... Ama tembelim ya... O yüzden detaylı bilgi vermek yerine sadece ilgili makaleden (Kaynak: http://www.plantphysiol.org/cgi/content/full/125/1/135) resimler ve kesitler koymakla yetineceğim...

Daha sonra -elimden geldiğince- spesifik sorularınıza detaylı cevaplar vermeye çalışacağım...

Akvaporin:

18. Desert Falcon

Desert Falcon

Abi sende çok fena soruyosun be :) Valla herkesler sustu.

19. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü

Şahinciğim,

Ben inanıyorum ki, yanlış söylemekten hata yapmaktan korkanlar hayatta hiçbir şey öğrenemezler... Sadece kendilerine sunulanlar ile yetinirler... Bu benim yolum değil... Ben yeri geldiğinde pervasızca ortaya atlarım... Kim ayıplarsa ayıplasın yanlış söylediğim hata yaptığım zaman... Benim için önemli olan bu hata/yanlış karşılığında "birşey" daha öğrenmektir...

O yüzden herkesin "babayiğit" (=tanımı daha önce bu konu başlığı altında yapılmıştı) olduğunu görmek istiyorum...

20. yasarhakan

yasarhakan

Ben yazayım mı bişeyler, şöyle basit şekilde ikna etmeye çalışayım seni, senin silahınla.

Tuz bitkilere zarar vermese bile, sana verdiğim bitkilerin hemen hepsi, onlarca nesildir hayatlarında tuza nail olmamış, bu yüzden de tuza karşı kendilerini koruyacak şekilde evrilmemişlerdir. Tuz onları yakar. (onca bilimsel kelimenin altına "yakar" yazdık geçtik iyi mi. Bendeki de ne cesaret.

Sayfayı Paylaş