1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

True Percula Yumurtaları

Başlığı 'Deniz Akvaryumu Üretim Forumu' kategorisinde Puruva tarafından 28 Ağustos 2014 başlatılmıştır.

1. Puruva

Puruva

Yer:
    Pendik/İstanbul
    İsim:
    Fatih GÖK
    ImageUploadedByTapatalk1410186052.475609.jpg

Yüzenler fotoda seçiliyor diptekilerin çoğu ölü

TencoMelih bunu beğendi.
  2. Puruva

Puruva

Yer:
    Pendik/İstanbul
    İsim:
    Fatih GÖK
    Mahir bey,yönlendirmeleriniz için teşekkür ederim,bir haftadır baya bişey okudum ve bilgi edindim özellikle sizin yazılarınızdan ,yumurtaları koparmamın nedeni 13, gün olmasıydı bazıları artık bozulmaya başlamıştı,bence yaptığım şey işe yaradı sonuçta yüzenlerde oldu :)

3. Puruva

Puruva

Yer:
    Pendik/İstanbul
    İsim:
    Fatih GÖK
    3.yumurtlama 1.gün bu sefer yumurtalar daha fazla sanırım
    image.jpeg

Montimahir, veysel, nhtkmn ve diğer 3 kişi bunu beğendi.
  4. beloc

beloc

Yer:
    Malatya
    İsim:
    Burak GENÇ
    Fatih bey merakla takip ediyoruz sizi

5. Puruva

Puruva

Yer:
    Pendik/İstanbul
    İsim:
    Fatih GÖK
    Teşekkürler,bu sefer bi aksilik olmazsa deneyeceğim büyütmeyi.

argento76 ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
  6. Puruva

Puruva

Yer:
    Pendik/İstanbul
    İsim:
    Fatih GÖK
    Larvaları büyütebilmem için gerekli canlı fitoplankton(Nannochloropsis) ve rotifer için başlama kültürleri arıyorum,bu konuda yardımıcı olabilecek varsa benimle irtibata geçerse memnun olurum

7. Puruva

Puruva

Yer:
    Pendik/İstanbul
    İsim:
    Fatih GÖK
    Canlı fitoplankton ve rotifer kültürlerini Özgün beyden temin ettim,kendisine çok teşekkür ediyorum taa kıbrıslardan getirdi sağolsun,

İlk önce fitoplankton için çalışmalara başladım,farklı çiçek gübreleri deneyerek ,

DSC00025.JPG
    Kültüre başladığım özgün beyden aldığım şişe pembe kapaklı ufak olan,bunun yarısısını kullandım ne olur olmaz diye kalan kısmı buzdolabında duruyor,

150 ml yi 2'ye bölerek üzerlerini birini 1000ml ve diğerini 500 ml temiz su ile tamamlayarak kültüre başladım,1000 ml olana npk 10-10-10 sadece üre azotlu gübre kullandım 3ml ve sonuc aşağıdaki resimdeki gibi acık yeşil fakat koyu bir hale geldi
    IMG_1049.JPG
    Diğer 500 ml lik sisede ise npk 6-4-5 sadece nitrat%2,9 ve amonyak%2,6 azotlu gübre kullandım 4 damla,3 gün sonraki durum ilk resimdeki en sağda olan şişe,daha sonra bunun rengi daha iyi olduğundan bunu aynı gübreyı kullanarak bölmeye devan ettim su an buzdolabında 7 litreye yakın stok oldu oldu,

Diğer bir denemede cam süt sişesi,bunu içinde 500 ml en sağdaki şişeden fito,temiz su ve 5 damla npk 6-4-5 + 2 damla bonsai bitki besini( bunun azot oranı düşük%2, vitaminler ve aminoasit içeriyor) 3 günde capcanlı bir yeşil oldu resimdende farkediliyor,

Sonuç olarak,sadece üre azotu olan gübre kullandığınızda kültür belli bir aşamada çoğalmıyor çokmüyorda ben 9 gün beklettim,3. günden sonra renk değişimi yok sonrasındada çok tortu oldu ama çökmedi,nitrat ve amonyak azotu kullnımı daha iyi sonuç verdi,Amerikada kullanılan miracle grow 12-4-8 gübre sadece %12 üre azotu içeriyor, kullananlar 6-9 günde kültürün olduğunu yazmış ama renkleri yine garip bir yeşil

argento76 ve TencoMelih bunu beğendi.
  8. Puruva

Puruva

Yer:
    Pendik/İstanbul
    İsim:
    Fatih GÖK
    Rotifere gelince bu kısmı pek çözemedim,özgün beyden aldığım yaklasık 100 ml kültürü 500 ml suya aşıladım ve hergün 1 damla roti besini verdim,sanki çoğaldılar ama hareket ettiklerini gözlemliyemiyorum havayı durdurduğumda dibe çokenler fazla,askıda kalan parçalarda var ama hareket yok,bu kultürde ısıtıcı yoktu sadece florosan lambanın ışığını kullanmıştım sonra aşağıdaki resimdeki gibi kovaya fito eklyerek aldım 3 gündür hava veriyorum su renginde gerileme yok,gözlemleyebildiğim yüzen canlıda yok,elimde buzdolabında bir 100ml kültür daha var fakat onlarada bakınca hareket ettiklerini gözlemliyemiyorum,nerede hata yapıyorum? DSC00028.JPG

9. Puruva

Puruva

Yer:
    Pendik/İstanbul
    İsim:
    Fatih GÖK
    Perculaların larva tankını hazırladım 40 litrelik bir akvaryum ,etrafını siyah kartonla kapladım,ve yumurtaları 8.günü akşamı ısıklar sondükten sonra buraya aldım fakat bugun 12. gün çıkan larva yok DSC00034.JPG DSC00030.JPG

Yumurtalardan 3 tanesi mantarlasmaya başladı,diğerleri sağlam gözüküyor,ama çıkmıyor sıpalar :)

TencoMelih bunu beğendi.
  10. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    İlk fotografa dikkat etmedim oksijen yok sandım ama varmış, mesajı düzenledim o yüzden. Mantarlaşanlar oluyor arada takılmamak lazım. Fakat yumurtaların rengi ve yapısı sanki çıkmaya hazır değil gibi daha.

11. Puruva

Puruva

Yer:
    Pendik/İstanbul
    İsim:
    Fatih GÖK
    Abi daha yakın foto aşağıda,12 gün oldu acaba gelişmiyorlarmı,ama gözleri felan belli,yakından bakınca mantarlaşma daha fazlaymış
    IMG_1122.JPG

12. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    O kadar mantar olan oluyor, salınım yaptıran oksijenli hareket miktarını ayarlamak çok ince hesap istiyor ama tam mükemmel yapmak da pek mümkün değil, bir ayar bulup bırakmak lazım. Fena görünmüyor yumurtalar, 12 günde çıkmamaları ısı ile ilgili olabilir ve 12-13. gün çıkmaları veya çıkmamaları çok da anormal bir durum değil, örnekleri var. Tabii eğer çıkmadan tamamı mantar olursa o başka ama tamamı mantar olmuş da değil.

13. Puruva

Puruva

Yer:
    Pendik/İstanbul
    İsim:
    Fatih GÖK
    Abi sıcaklık 28 de sabit,bu dördüncü yumurtlama,diğerlerindede çıkışlar geç ve parça parça olmuştu,önceki severlerde havayı sn de 2-3 kabarcık vermiştim, bu sefer fazla verdim fokurdatıyorum gene çıkmadı,bide mahir bey anaçların beslenmesi ile ilgili olabilir demişti,bu sefer protein ağırlıklı besleyeceğim

14. TencoMelih

TencoMelih

Yer:
    Karabük
    İsim:
    Melih
    Yakın zamanda nerede okuduğumu hatırlamıyorum ancak sanki şöyle bir şey hatırlıyorum, yanlış olabilirim yönlendirici olmayayım.

Bu rotiferi at gübresinin çoşturduğu yazısını okumuştum sanırım, denediniz mi hiç veya doğru mu?

15. Puruva

Puruva

Yer:
    Pendik/İstanbul
    İsim:
    Fatih GÖK
    Melih bey bu at gübresini ilk defa sizden duyuyorum hiçbiyerdede okumadım,denemedimde zaten rotiferi ilk defa görüyorum ve deniyorum

16. Puruva

Puruva

Yer:
    Pendik/İstanbul
    İsim:
    Fatih GÖK
    Mahir bey,ilk fotodakinde dediğiniz gibi süt kıvamı bulanıklık vardı,sterilizasyon için cam şişeleri kaynattım,plastikleri sirke ile yıkayıp ro su ile duruladım,dediğiniz çam yesili 2. resimdeki süt sişesi,belki diğerlerini biraz daha beklesem boyle olabilirdi.

Rotifer kültürünü sizin eklediğiniz videolara göre yüzduklerini çıplak gözle görebiliyor olmam lazım ama bendekilerde hareket yok sanırsam yaşamıyorlar,yada yoğun olmadığından ben farkedemiyorum, zor öldüklerini yazmışsınız halen umutla bekliyorum coğalmalarını

17. Puruva

Puruva

Yer:
    Pendik/İstanbul
    İsim:
    Fatih GÖK
    Var abi tepesine bir masa lambası koydum, ana tankla eş zamanlı acılıp kapanıyor

Montimahir bunu beğendi.
  18. Puruva

Puruva

Yer:
    Pendik/İstanbul
    İsim:
    Fatih GÖK
    Rotifer kültüründede artık hareketleri farkedebiliyorum ışığa karşı,demekki ölmemişler,çoğalıyorlar şu an kayda değer bir yoğunluk yok,
    Yumurtalardan cıkan ve yüzen larva 5,bakalım yarına cıkabilecekmi, kalanlarda mantarlasma arttı bu saatten sonra pek bişey cıkacağını sanmıyorum,anaçlara sadece nls marine fish formula veriyordum bunu proteinle destekliyeceğim,sanırsam larvaların çıkamamaları anaçların beslenmesinden kaynaklanıyor

19. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Yumurta kalitesi yakalamak için yaklaşık olarak 6 ay çalıştım diyebilirim. Hatta üretim konusunu özenli biri okursa buna her seferinde vurgu yaptığımı veya benzer konularda dile getirdiğimi görür. Yumurta kalitesi yakalamadan aldığım birçok yumurta batınları oldu ama hiçbir şekilde o yumurtalara odaklanmadım, inandığımda kalkıştım ve öyle bir noktaya ilerledi ki yumurtaların aldığı renk tonu farkını her batında açık ve net görebilirsin.

Fakat, Hakan kardeşimle ve yine Mahir'in de şahit olduğu konuşmalarda fazla yemlemenin de yumurta kalitesi düşürdüğünü, hatta fazla yem vermenin yumurta isteğini olumsuz etkilediğini de yazıştık. Yumurta kalitesi sadece besin değil bunu belirtmek isterim, bir bütün olarak su değerleri ile besin değerleri dengeli olmalı. Besin konusunda da yaratıcılık bence bu işte ayrı bir boyut.

Puruva, TencoMelih ve Alparslan bunu beğendi.
  20. Puruva

Puruva

Yer:
    Pendik/İstanbul
    İsim:
    Fatih GÖK
    Mahir beyinde dediği gibi deneyerek ve bilgi edinerek zamanla öğreneceğiz,su ana kadar sadece 4 batın yumurtlama gördüm hepsindede ortam, besin, su değeri değişken olmadığından yumurtalarda bir fark yoktu,bunlarla oynayıp dediğiniz gibi kaliteyi arttirmaya çalışacağım,balıklar yumurta bırakana kadar plankton nedir,rotifer nedir nasıl ürer ne yer,kültür nasıl devam ettirilir,artemia nasıl cıkar çok fazla bir bilgim yoktu, yeni yeni deneyerek ve okuyarak öğreniyorum,

Sayfayı Paylaş