1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Tuzlusu Kurulumu

Başlığı 'Deniz Akvaryumu Kurulumu Forum' kategorisinde muhlis tarafından 28 Haziran 2010 başlatılmıştır.

1. muhlis

muhlis

İsim:
    Muhlis Berberoğlu
    Merhaba arkadaşlar

Kısa bir aradan sonra tekrar bu dostluk ortamına döndüm.Bazı fikir ve düşünce sorunları vardı kafamda ama Görkem arkadaşımın yardımları sayesinde hepsinden kurtuldum:ay:

Şimdi sırada nasıl bir akvaryum ve hangi ekipmanları alacağıma geldi.

Akvaryum ölçüleri için şu an bir şey söyleymiyorum çünkü yeni eve taşınacağız oraya gidince kuracağım en sağlıklısı bu olur yani kur kaldır yapmayyayım diyorum.Bunun içinde 1 ay beklemem gerekiyor.Sağlık olsun.

Ama ölçü olarak 80 90 100 bu litreler arası olacak.

Ekipman olarak

Dalga motoru

Resun Wave Maker Waver 2000 lt 2 adet

Kum:20kg mercan kırığı

Aydınlatma:

Sylvania Coral Star 18 W
    Sylvania AquaStar T8 18 W 2 Adet

Tuz: 5 kilo (markayı düşünemedim )

Canlı kaya:5kg (ilerde arttırmak koşuluyla)

Ps:En büyük sorun bu en uygun bunu bulabildim.

Resun SK-300 Nano Protein Skimmer

Burdan Görkem ve diğer arkadaşlarıma tekrar tekrar teşekkürlerimi sunuyorum.

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  2. Görkem ÇAKIR

Görkem ÇAKIR

İsim:
    Görkem ÇAKIR
    Çok güzel Muhlis. Yalnız o PS yi düşünme bir alt modelini ben almıştım. Berbat bir ps. Dalga motorunun resmi yanlış. :) Neyse güzel bir kurulum olur inşallah. Her zaman sorularını sorabilirsin.

Saygılar...

muhlis bunu beğendi.
  3. ogiler

ogiler

İsim:
    OĞUZ URALER
    Hayırlısı olsun.

muhlis bunu beğendi.
  4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Görkem haklı. Ps konusunda tasarruf hiç doğru olmaz. Elbette alım gücüyle alakalı ama sump olmayan bir sistemde daha da önemli. Gerekirse kurulumu bekletmek gerek ama verimli olmayacak ps almamak gerek.

muhlis bunu beğendi.
  5. muhlis

muhlis

İsim:
    Muhlis Berberoğlu
    Temel abi haklısın belki sistemi 1 ay bekletirim ama iyi bir ps alırım.

Yorumunuz ve iyi düşünceleriniz için teşekkür ederim Oğuz bey.

Arkadaşlar benim elimde malawi akvaryumumdan kalma 10 kg antalya kayası var bunlarıda atmak istemiyorum acaba bunları 5 kg canlı kayanın yanına koysam canlanır mı?

6. muhlis

muhlis

İsim:
    Muhlis Berberoğlu
    Görkem teşekkür ederim yorumun için araştırıyoruz bakalım;)

7. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Antalya kayası tuzlu su akvaryumunda canlanmaz çünkü canlanacak bir iç yapıya sahip değildir. Fakat dış görünüm olarak coraline alg ve mercanların yerleşmesi ile görünümü ortama ayak uydurabilir uzun sürede.

İçlerinden seçeceğin uygun olanları canlı kaya dekoruna ayak olarak kullanabilirsin. Bu şekilde daha dolgun bir dekor elde edebilirsin. Mümkün olduğunca arka ve alt planda bırakırsan daha iyi olur. Sonuçta 5 kg kaya iyi bir dekor yapmana yetmeyecek.

muhlis bunu beğendi.
  8. muhlis

muhlis

İsim:
    Muhlis Berberoğlu
    Bende sizin gibi düşündüm Temel abi.

5kg canlı kaya ile istediğim dekoru yapamayacağım ama eğer bir zarar oluşturmaz ise antalya kayasını kullanmak istiyordum sizde zaten gerekli açıklamayı yapmışsınız.

Hatta resimlerini gösteriyim yanlışlık olmasın ben antalya kayası diye biliyorum bunları doğru mu?

9. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Antalya kayası olabilir ama benim düşündüğüm kayalardan değil bunlar çok daha güzel ve arada kaynayacak kayalar. Kullanabilirsin.

muhlis bunu beğendi.
  10. selcom2008

selcom2008

Yer:
    İSTANBUL Başakşehir/Gaziosmanpaşa
    İsim:
    Selim CÖMERT
    Muhlis kurulumun hayırlı olsun istediğin şekilde mkurmanı dilerim.
    Sana arkadaşlarım yardımcı olmaya çalışımışlar ve kafanda bazı materyaller şekillenmeye başlamış.
    Benim san söylemek istediğim ne türlü dalga motoru kullanırsan kullan, ne türlü mercan kullanırsan kullan(Ekipmanlarını nasıl seçmek istiyorsan seç) ama ilk önce alman gereken çok iyi pir ps. Benim kurulumu biraz takip edersen ps konusunda çektiklerimi anlarsın.(Benim yaptığım hataya düşmemen açısından)

Bana soracak olursan bütçe meselesidir tabiki paranı biriktir iyi bir ps al derim sana. Kurulumu yaptıktan sonra keşke deme

muhlis bunu beğendi.
  11. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Bence ps alma derim. Bu iste gelismek para ile olmamali cunku paraninda katkisi var ama kendin yap derim. Ozelliklede akvaryumportalinda tuzlu su konusunda diy yapim cok urunler var. Ps artik cerez gibi yapiliyor. Hem bu sizin deneyimlerinizi arttiracaktir hemde isin icerisine daha kolay girmenize yarayacaktir. Akvaryum icin aldigim yeni cikan urunleri akvaryuma koymadan once alirm tornavida acilir bir guzel ne ise yaradigi cikartilir. Nasil ekonomik hale getirilir ne olsa daha iyi olurdu diye dusunulurdu. Buda hersey icin bir on hazirlik ve deneyim getiriyor. Iyi bunu kullaniyoruz ama neden bu ne ise yariyor. Neyi varki bununda bu kadar para diyorum. Sonra acip baktigimda kolay bir sistem ve bu kadar para etmez diyorum. Ama bu sekilde arastirirsan saglam bir temelle guzel bir sekilde gelisirsin diye dusunuyorum.

muhlis bunu beğendi.
  12. muhlis

muhlis

İsim:
    Muhlis Berberoğlu
    Doğuş bey dedikleriniz gayet mantıklı daha önceden dıy projeleri incelemiştim ama dikkatli incelememiştim şöyle bir alıcı gözüyle inceleyim bakayım yapabilirmiyim.

Selim bey çok teşkkür ederim ilginizden dolayı ps yapı taşlarından birisi.Özellikle kafamda son zamanlarda 10 adet percula almak var bir toptancı ile konuştum tanesine 12 tl dedi 10 tane alırsam tanesi 9-10 tl ye alabilirim güzel bir percula kolonisi oluşturmayı düşünüyorum haliyle canlı yükü fazla olacağı için ps nin görevi burada çok büyük.

Eğer dıy olarak yapamazsam

ViaAqua SK-200 Protein Skimmer

Genel Özellikler
    Tuzlu su akvaryumları için protein süzücü.
    Boyutlar:
    Taban Eni: 16 cm.
    Taban Boyu: 32 cm.
    Yerden Yükseklik: 41 cm.
    Motor dahildir.
    Motor Özellikleri:
    Voltaj: 220V/50Hz
    Güç: 35 Watt
    Saatte 2200 litre su kapasitesi
    Maksimum yükseklik 220 cm.

Yukarıdaki ps hakkında görüşleriniz nedir canlılardan,kumdan kısabildiğim herşeyden kısarak bunu almayı düşünüyorum.

Temel abi bu kayaların olacağına inan çok sevindim en azından kaya eksiğimi kapattım.

Akvaryumu bizim İzmirde akvaryum denilince ilk akla gelen birol bey çakırlar akvaryum kendisine yaptırmayı düşünüyorum fiyat hakkında ne söyler bilmiyorum ama gidip görüşeceğiz.

Eğer olmazsa kendim yapacağım aydınlatma olarak ta evimdeki eski akvaryumdan kalma plastik kapağı değerlendireceğim.Armatür gibi kullanmayı düşünüyorum duvara monteleyip.

13. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Öncelikle almayı planladığın 10 adet perculadan hiç korkma. Canlı yükü fazla olacak kavramına bu yük girmez. Akvaryuma göre gayet normal olur yeterki şartlar güzel olsun.

Almayı düşündüğün yukardaki ViaAqua SK-200 Protein Skimmer malesef ki hayatımda gördüğüm en kötü dizayn, en berbat verim ve en gürültülü ps modelidir. Ps olmasın daha iyi. Sump olacak galiba akvaryumda çünkü bu tarz modeller sump içine bağlanabilir yani askılı değil. Ben sump olup olmayacağını konuda göremedim ?

Sen öncelikle rahat ol ve yazdığın canlı yükündeki hedefini gözünde büyültme yeter. Hiç ps olmasa da bu canlıları sorunsuz bakabilirsin. Su değişimleri daha sık olur ps alana kadar hepsi o kadar.

DIY yapmaya gelince istek, beceri, azim ve arştırma meselesi. Yapılan dıy ps'ler forumda ortada. Bunlardan biri sana uyar mutlaka. Malzeme temini konusunda sıkıntı olabilir oralarda bu var işte. Basit bir kova veya pimaş olur dersen ps hayatında yapacağın en kolay ekipman olur.

muhlis bunu beğendi.
  14. muhlis

muhlis

İsim:
    Muhlis Berberoğlu

Temel abi 10 adet percula canlı yükünü etkilemiyorsa benim için çok iyi bir haber bu.

Akvaryumuma hergün vakit ayırabilirim zamanım yeterlidir.Benim kafamdaki düşünce gap marka geniş şelale filitre almak ve 1 aydan kısa bir süre bununla idare etmek bir ay sonra 200-250 tl arasında bir ps alabilirim sıkıntım sadece 1aylık eğer bu süre içinde şelale filitre ve düzenli bakım olur derseniz gerçekten büyük bir yükten kurtulurum.

Akvaryum biraz sorun oluyor İzmirde en iyi akvaryum yapan yer diyebileceğim bir yer var oraya yaptıracağım ama nakliyat var.1-2 saatlik bir yol var bizdede araba yok nakliyatı yaparlarsa dolaplı sump sistemli bir akvaryum yaptıracağım.İnşalah nakliyatları vardır.

15. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Sump sistemli bir akvaryum edinmen her acıdan iyi olur. Aradaki fiyat farkından kaçmak doğru olmaz. Gerekirse sabırlı olup öyle bir akvaryum almak çok iyi olur. Yukarda demek istediğim buydu zaten. Eğer sistemi genel yapı olarak düzgün ve sağlıklı kurarsan 1 ay ps olmadan 10 percula elbette bakılabilir. Sadece su değişimleriyle uzun süreler yürütülen akvaryumlar var. Burada önemli olan sisteme, akvaryum hacmine göre haddi bilerek yürümektir.

Şelale filtreye zaten gerek kalmaz sump olursa. Aslında bu tarz ekipmanlara verilecek rakamı sump sistemli akvaryuma ayırmak gerekir.

10 adet percula eklenmelerinde dikkat edilmesi gereken en büyük unsur akvaryum sonrasında satın alınacak gurubun ithalat kalitesi, balıkların esnafa nasıl ve ne şekilde ulaştığıdır. Bu tarz gurup balıklar içinden fire verilebilir bu çok normal olur. O yüzden çok güzel bir parti olmasına çok dikkat etmelisin. Balıkları iyice gözlemle ve yem vererek isteklerini görmeye çalış. Yoksa arada verilecek fireyi akvaryumuna mal edersin. Oysa akvaryumun, hatta bazen esnaf bile bunda hatalı değildir. Tamamen ithalatla alakalıdır.

muhlis bunu beğendi.
  16. muhlis

muhlis

İsim:
    Muhlis Berberoğlu
    Şu an sadece sistem topluyorum balıkları 1 ay sonra alacağım.

Akvaryum olarak boyu gibi hazır sistemler hakkındaki görüşünüz nedir.

Birde balıkları alacağım kişi üretimhanesi var toptancı kendisi akvaryumculara satıyor balıkları bizzat üretimhaneye gidip seçip alacağım.

17. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Balıkları iyi seçersen çok akıllıca hareket etmiş olursun. Boyu marka akvaryumların bombeli üstü kendisinden kapaklı olanları bence uygun değil. Daha farklı modelleri var mı bilmiyorum. Örnekleri eklersen iyi olur.

18. muhlis

muhlis

İsim:
    Muhlis Berberoğlu
    Zaten ufak bir araştırma sonucu boyu akvaryumlarından vazgeçtim.Ak akvaryum (Ankarada) kendilerine yaptırmayı düşünüyorum izmire 50 tl kargo istiyorlar ama mobilyalı sumplu bir akvaryumuda en iyi yapacaklar listesinde müşterisi olupta yüzü gülmeyen yok.

Kendilerine mail attım.50 50 40+sump+mobilya+kargo fiyat olarak ortalam ne kadar istediklerini sordum geri dönmelerini bekliyorum.

Ps olarak

Bubble Magus BM-NAC5A Protein Skimmer 300 - 500 Lt.

Düşünüyorum.

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  19. muhlis

muhlis

İsim:
    Muhlis Berberoğlu
    Merhaba değerli arkadaşlarım abilerim.

Şu an ortada beklemekten yani büyük günün gelmesini beklemekten başka yapacak bir şey yok.

Akvaryum olarak bunu düşündüm her nekadar tek cama karşı sıcak bakmasamda **** akvaryum olması nedeniyle buna öncelik verildi.Babam pencere camı gibi olmasın dedi :D

Boyu MT-50

Tank içinde, arkaya gizlenmiş olan 3 kademeli biyolojik filtre, sump mantığı ile çalışır.
    Su 3 kademe içerisine doldurulan filtre malzemelerinden geçerek tekrar tanka döner.
    Kapağa entegre çift soğutma fanları ile ,nano reef yapmak için son derece uygundur.
    24 Watt PL ampüllü aydınlatması ve saatte 1100 lt. devirdaim yapan filtre motoru sayesinde, renkleri parlak ve sağlıklı balıklar, bitkiler, omurgasızlar besleyebilirsiniz.
    Özellikleri:
    Boyutlar: 455mmX490mmX495mm(Yük.)
    Hacim: 80 Litre
    Işık:
    Voltaj: 220/50Hz
    Güç: 24 Watt
    Pompa:
    Voltaj: 220/50Hz
    Güç: 25 Watt
    Saatte 1100 litre su kapasitesi
    Filtre içerisinde,
    Bio sünger
    Seramik halka
    Bioball
    Aktif karbon bulunmaktadır.
    Ayrıca filtre malzemesi almanıza gerek yoktur.
    Akvaryumun arkası komple filtre ve ışık sistemlidir

Sehpa olarka iki çeşit sunuyorlar ben profil destekli olanı alacağım.

Çoğu kişi bunu kullanıyor hem sump derdi yok,ps içinde geliyor ufak bir modifikasyon ile dahada yukarı seviyelere çıkarılır,hacim bence çok iyi 80 litre.

Fiyatı eğer internetten alırsam kargo dahil 465 tl.

İzmirde bu modeli bulabilirsem 380 400 tl arası alırım.

Bu arada teleskopakvaryum izmire akvaryum kargolar mı? Yoksa şehir dışı gönderim yapmıyorlar mı?

20. muhlis

muhlis

İsim:
    Muhlis Berberoğlu
    Dikkatimi bir şey çekti içinde ps yok bir adet hava taşlı ps alıp kullanmayı düşünüyorum.

Sayfayı Paylaş