1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Uzun süreli taze yem saklamak

Başlığı 'Akvaryum Yemi Araştırma Portalı' kategorisinde reis tarafından 30 Eylül 2009 başlatılmıştır.

1. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Bildiğimiz gibi hobinin en pahalı giderlerinden biriside kullandığımız yemlerdir.

Yemlere verdiğimiz rakamlar, yemin kalitesi,markası ve miktarı üzerinde değişikllikler göstermektedir. Ancak şüphesiz markası ve içeriği ne olursa olsun yemi en ucuza alabilmenin tek yolu toplu alımlardır.

Ancak bu durumdada gereğinden fazla yem alımının getirdiği bir takım sorunlar var. Buda yemi taze tutabilmek.Aslında yemi az az ve herzaman taze almak mantığa yatkın gelebilir fakat konumuz aynı yemi daha ucuza alabilmek olduğundan toplu alım yoluna gideceğiz ve bu yemleri nasıl uzun süreli ve taze olarak saklayabiliriz ona bakacağız.

Ülkemizde sayısı hiçte azımsanmayacak kadar çok olan bazı hobicilerimizin yemleri kova kova aldığını hepimiz biliyoruz. Kimisi ayda 10 kg,kimisi 50 kg yem alır. Bu hobiciler bu yemleri doğal olarak bir ayda tüketebilir fakat ayda 500 gr yem ihtiyatı olan arkadaşlarımız neden daha ucuza 10 kg luk kovada yem almasın ? Alsın almasına ama bu yemi ancak 20 ayda bitirebileceğinden aynı zamandada bu yemi taze olarak saklayabilmeside lazım.

Bakalım bu yemi nasıl yaze olarak en uzun sürede saklayabiliriz.

Akvaryumcularda 200 gr olarak paketlenmiş ve 5 tl ye satılan bu yemi,direk fabrikasından yada toptancısından 1 kg kusunu 5 tl ye aldığımız yem.

İhtiyacımız olan saklama kapları. Yani pet şişeler.

Pet şişelerin içini iyice yıkayıp,bir fön makinası yardımı ile iyice kurulamamız lazım.

Bu iş için gerekirse evin küçük fertlerinden yardım alabiliriz. :)

Yemimiz.

Yemi bu şişelere doldururuyoruz.

Ve şişeye dolduktan sonra iyice parmağımızla yemi sıkıştırıp şişenin iyice dolmasını ve içindeki havanın mümkün olduğunca az kalmasını sağlıyoruz.

Yemleri ihtiyacımız kadar şişelere doldurup ağzını sıkıca kapatıyoruz. Gerek duyulursa kapağın şişe ile birleştiği noktada hava almaması için izole bantla sarılıp emniyete alınabilir.

Bu işlemlerin ardından yemlerin ışıkla temasını engellememiz lazım. Malum yem asla ışık görmemeli daha uzun süre taze kalabilmesi için. Yapmamız geren şişeleri tek tek siyah bir poşetle sarmak.

Ardından tüm şişeleri siyah bir çöp torbasına koyup,ağzını bantla sarıyoruz. Bu sayede yemlerin hem hava, hem de ışık ile teması kesiliyor.

Yemlerimizi kuru ve serin bir ortamda artık 2 seneye varan bir süre boyunca saklayabilir ve ihtiyacımız kadar yemleri burdan çıkartıp kullanabiliriz.

www.akvaryumportali.com İzinsiz kullanılamaz. :uyari:

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Ellerine sağlık Olcay çok güzel bir anlatım olmuş. :helalolsun: Tabi aslında en büyük pay yanındaki geleceğin akvaristi ablamıza ait sen arada geçiniyorsun. Topluca yem alımı aslında biraz farklı ele alınmalı bence. Yavru akvaryumu sayısı veya akvaryum sayısı fazla olan arkadaşları anlarım ancak genel olarak baktığımızda o kadar uzun süre yetecek yem almaya ne kadar gerek var bilemiyorum. Şahsen her seferinde farklı içeriği olan yem alırım. Bir aldığım yemi çok beğenmediysem kısa vade de bir daha almam genelde.

Ancak yaşanılan bölgelerdeki bazı sıkıntılar göz önünende bulundurulursa paylaşımın faydası bir kez daha ortaya çıkacaktır. Gönülden kutlarım baş mimar küçük akvaristi tabi ona bu paylaşımda yardım eden seni unutmuyorum, sana da teşekkürler Olcay. Kusura bakma işin büyüğünü küçük akvarist yapmış. :helalolsun:

3. Emrah Ece

Emrah Ece

Yer:
    İSTANBUL
    İsim:
    emrah ece

Güzel bir yöntem ihtiyaç duyacak kişiler için yol gösterir nitelikte olmuş, ben yem aldığımda bir ayda bitirebileceğim kadar alıyorum ve hep çeşit değiştirmeye özen gösteririm.

4. _ERKAN_07_

_ERKAN_07_

İsim:
    Erkan ÖZEN

Paylaşımın için teşekkürler olcay abi kova yem alımı aslına bakarsanız paket almaktan kat kat daha karlı oluyor ama evinde tek akvaryum yada iki akvaryum olan için mantıksız gelebilir ama benim eskiden yaptığım gibi yaparlarsa daha iyi olur çevresinden yada sanal ortamda tanıdıklarıyla hareket edip 2-3-4 kişi beraber ortaklaşa alıpta bölüşürlerse güzel olur ben eskiden o şekilde yapıyordum ama sonunda helalleşmeyi unutmasınlar ne kadar dikkat edersen et birine az birini fazla kaçabiliyor :D

Ayrıca çok önemli bir konuda akvaryumcularda satılan poşet yemler ışık görür ve ömrü daha kısadır son kullanma tarihi, tazeliği ve en önemlisi içeriği bilinmemektedir. Örneğin tetra discus diye farklı markada ve daha ucuz yem verebilirler bunuda unutmamak gerekir.

5. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK

Olcay abi farklı ve etkili bir paylaşım. Senin gibi fazlaca balık besleyen değerli hobiciler için güzel bilgiler paylaşmışsın. Teşekkürler.

6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Balkların odasına klima takan yegane şahsiyet Olcay kardeşim tasarruf derdinde ne yapsın ?

Bu balıklara uçurup, şişirip, patlatacak bir yem tarifi lazım ucuz yollu. O kadar akvaryum ve balık ne olacak bilmem sat satmaz, kaldır kaldırmaz Allah sonunu hayır etsin.

7. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Temel abi senin bu yaklaşımın ve yorumun birgün beni öldürecek. :D

Abi tabi benim gibi hobiyi biraz abartınca herşeyden tasarruf yoluna gitmek şart. Yoksa işin içinden çıkamayız. :hasta:

Geldin gördün abi akvaryumlarımı. O gördüğün akvaryumların tamamı daha evvel mobilyalı akvaryumlardı ve bir kısmı evde bir kısmı ise işyerimdeydi. İşyerimi kapatınca ne balıklarıma kıyabildim nede akvaryumlarıma. :hasta: Bende hepsini topladım eve getirdim ve o ufacık yere sığdırdım.Sığdırdım ama tabi sorunlarıda sığdırmak zorundaydım.En büyük sorun ise kışın ısıtma sorunu. Zaten bu iş için yaptığım çalışmaları biliyorsunuz. ;) http://www.akvaryumportali.com/forum/empty-t2070.0.html Klimayı aldım almasına ama bir klimaya 1350 tl verince hanımıda susturmak için ufak odayada bir tane taktırmak zorunda kaldım. :D

İkinci en büyük sorunlardan biriside yem. Malum onca balık var. Önceleri 1 kg olarak alıyordum ama baktımki gene hesaba uymuyor. aliye:gif Kova ile almaya başladım bende. Kovaylada alınca bu seferde yemi taze tutmak çok önemli. :uyari: Bende bu bilgimi olurda benim gibi toplu yem alan arkadaşlara yardımcı olabilmek için uyguladığım yöntemi burdan paylaştım. :heyo:

Sayfayı Paylaş