1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Venturi Sistem Mantığı

Başlığı 'Kendin Yap-Kendiniz DIY Yapabilirsiniz' kategorisinde YIKIKTEMO tarafından 17 Nisan 2012 başlatılmıştır.

1. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Venturi sistem mantığı uzun zaman kullanıldı. Teknolojinin gelişmesi örnek olarak protein skimmer mantığını değiştirse de halen birçok iç filtre bu mantıkla akvaryumlara oksijen sağlar. Venturi sistemlerin protein skimmer üzerindeki kullanımı motor gücü ile orantılı yürüyordu ve elbette bu yöntemden en üst düzey verim alabilmek adına giriş noktaları daraltılıyordu. Venturi sistem ile oynamak ne derece mümkündür?

Bu sistem çalışma mantığı ile oldukça basit oksijen sağlamaya yarar ama kabarcık kalitesi düz venturi sisyemlerde pek iyi değil kanısı sistemin sonunu getirmiştir diyebiliriz. Venturi sistemlerin basit çalışma mantığını anlamak isteyenler aşağıdaki fotoğrafa bakabilir.

2. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Cevap: Venturi Sistem Mantığı

Temel abi venturi sistemlerinde asıl mantık suyun geniş alandan dar alana geçmesi ile bir vakum etkisi olur ve bu vakum etkisi ile hava hortumundan hava emilir. Tabi çırpıcı tarzı bir pervane yoksa kabarcıklar iri kalır. Hatırlarsanız benim aquabee önüne tornada derlinden bir malzeme yapmıştım suyu emen yer genişten dara doğru daralıyor ve tam daralan noktadan delik delip hava hortumu geçirilmiştir bu şekilde geçen suyla beraber hava emişi oluyor.

Bir örnekte benden olsun

3. BassKiller

BassKiller

İsim:
    mehmet yılmaz

Bu hava çeken girişlerden tek bir tane yerine bikaç tane daha eklersek daha çok oksijen çekecek böylece performans artmış olmaz mı ?

4. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Malesef yapının bir matematiksel hesabı var ona göre çekilen hava belli oluyor fazlasını çekemez.

Sayfayı Paylaş