1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Yeni bir katkı maddesi hk..

Başlığı 'Akvaryum Kahvesi' kategorisinde suret tarafından 19 Kasım 2015 başlatılmıştır.

1. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    Hâlâ kuramadığım için bir ara panik yaşadım

YMR_AY bunu beğendi.
  2. Onurs

Onurs

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Onur Sabuncuoğlu
    Levent zaten pompa bozuktu galiba sen iyisimi geri getir ben onu iade alayım :):):)
    Şaka bir yana ca reaktörünü kesinlikle bırakmam zaten o başlı başına bir kolaylık ve basitlik getiriryor hobiye
    Diğer zımbırrıları dozlamak içinde kore doser var

Pennywise bunu beğendi.
  3. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N
    Pazar veya Pazartesi gibi kısmetse kurarım bir tank, eklerim katkıları. Görecelim işe yarıyor mu yaramıyor mu. Bi bakalım neler olacak. İşe yaramıyorsa sıradaki diğer katkıya geçeriz. O da mı olmadı? başka buluruz hacım dert etme. Mutlaka bu portaldan iyi bir katkı maddesi çıkacak. Tedavi için değil, gelişme için, büyüme için.

Şu tedavi için bir ilaçtan bahsediyordunuz, özel mesaj ile ismini öğrenebilir miyim rica etsem?
    @Collector

4. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N
    Hidrojen Peroksit'le bir alıp veremediğim yok. Kaldı ki ben tedavi etmek için bir arayış içinde değilim. Benim derdim gelişmek, büyümek..
    Mesajlar karışmış olmalı :)

5. Collector

Collector

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Yağız
    Göderdim

suret bunu beğendi.
  6. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N
    Teşekkürler...

SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

7. mekatronik

mekatronik

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Erdoğan
    Mesajlar neden karışsın ki ? Hangi konu başlığının altına yazdığımı görüyorum, zaten ayrıca Peroksit örneklemesini genelleme yapmak için kullandım, üstüne alma. Henüz kurulu bir sistemin olmadığını da biliyorum, bundan ötürü de tedavi maksatlı bir ilacın şu aşamada senin için önem arz etmeyeceğinin de farkındayım. Yalnız seninde bildiğin üzere buraya yazılan sadece sen ve ben okumuyoruz. Konuya yeterince hakim olmayan bir arkadaşımızın sırf adı geçti diye bu ilacı alıp kafasına göre kullandığını düşünebiliyor musun?

Başlık ile konuştuğumuz konunun alakası yok, benim amacım yanlış gördüğüm bir uygulamayla ilgili kendi çapımda uyarıda bulunmaktı. Üst mesajlarımda da yeteri kadar bahsettim bununla ilgili, artık fazlası alıp kullananı ilgilendirir ve bağlar. Kendi adıma daha fazla uzatmanın manası olmadığını düşünüyorum, çünkü hobi adına benim gözümde tartışılması gereken faydalı bir konu değil bu. ;)

8. Ben de ilacın ismini merak ediyorum, bana da gönderebilir misiniz? 13 senelik kaliteci olarak :) benim fikrim; gerekli uyarıları, olumlu olumsuz tecrübeleri yazıp bir de sorumluluk kabul etmiyoruz derseniz, bence ilacın ismini yazabilirsiniz. Bütün bunların üzerine, ilacı kullanıp, akvaryumda herhangi bir kayıp yaşayıp, buraya sizin yüzünüzden oldu diyecek bir arkadaş varsa, çok şaşırırım. Kullanıp kullanmamak kendi seçimi ve riskidir. Sonuçta fıstık paketinin üzerine allerji yapabilir yazmak, yiyip ölebilecek insanları uyarmak için yetiyor. Gene de yiyorsa, bize ne diyor koca FDA ;)

suret, Ontheway ve Pennywise bunu beğendi.
  9. Collector

Collector

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Yağız
    Burcu hanım ilk mesajımdan ihtibaren hemen her mesajımda ikaz ettim zaten paraziti olan bir balığı öldürmek yerine bu tarz bi uygulamayla kuratabilirsiniz dedim fakat marin olmadıpı sürece ana tankta kullanılmaması gerektiğini etkilerini yan etkilerini vs heyşeyi yazdım ilacın akvaryum için üretilmemiş olduğunu fakat yurt dışındada akvaryum için yer yer kullanıldığını gözlemlerimi herşeyi yazıp sorumluluk kullanıcıya aittir de dedim fakat erdoğan abi haklı bu konuda ilk mesajımdada söylemistim konuya hakim olmayan birinin elinde tankı bozdurur ilaç o yüzden sadece tecrübeli akvaristler riskleri göze alarak kullanmalı

öm gönderildi

Burcu bunu beğendi.
  10. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    Bu konu içerisinde ismi geçmemeli diye yazıyorum. Hatta birkaç kere de üzerinden geçtim. Yeni bir konu altında tartışılabilir konu diye.
    Sebebi şudur. Karantina tankında kıllanımının herhangi bir etkisi yok ise ve kullanım koşulları belirtildiği sürece beyaz benekten veya iç parazitten bir hayvanın ölmesini beklemek mi güzel sizce. Ben Erdoğan ile farklı düşünüyorum.
    Bu portalda karanfil yağında balığı uyutup pansuman yapmış üstadlar var. Millet deli der ama uygulandıktan sonra, fayda sağladıktan sonra bir problem yok.
    Örneğin Aşkın abi 10 tane balık kaybetti iç parazitten. Böyle bir tedaviyi bilseydi kesin uygulardı.

YMR_AY bunu beğendi.
  11. MESUT_KERİM

MESUT_KERİM

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Mesut Arıkan
    Parazit tedavisinden kullanılan çeşitli ajanlar var. Metranidazol, Fenbendazol, Praziquaentel basıcaları. Oksitetraksilin var birde ama o biraz daha anti bakteriyel e kayiyor. Bu etkenlerin hepsini cesitli akvaryumlarimda denedim. Kanaatimce en etkilisi ve yan etkisi az olan Preziquantel.
    Ama balik harici yasama etkisi nedir bunu hic test etmedim.

12. Collector

Collector

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Yağız
    Bu ilacında etken maddesi fenbendazol sizin gözlemleriniz nedir ? benim gördüğüm balıklardaki parazitler konusunda piyasadki bu iş için üretilen ilaçlardan çok daha etkili ve sonuç gayet iyi her ne kadar akvaryum için üretilmiş olmasada yinede oldukça etkili yurt dışında kullananlar var fakat ülkemizde nedense kimse bu tarz şeylerle ilgilenmiyor sizce nedeni ne olabilir ? ben balıklar haricindede denedim gözlemlerimide burda belirttim zaten tek kötü yanı kayaların ilacı emip yavaş yavaş salması fakat kaya yoksa cama cam bi karantina tankında bence balığı öldürmektense kullanmak mantıklı değilmi sizin düşünceleriniz nedir ? madem sizde denediniz ozaman sanırım bir konu altında bunu tartışabiliriz demekki bi gideri var sizin tecrübeleriniz nedir ?

13. MESUT_KERİM

MESUT_KERİM

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Mesut Arıkan
    Bu ilacı discularımda iç parazit tedavisi için kullanmıştım. Ben mikroskopik parazit tedavisi diye düşünmüştüm ancak balıklar bildiğin kurt döktüler. :D Dolayısıyla benzer formları etkile diye düşünüyorum ki sizde yazmışsınız zaten. Paraziquentel i daha geniş tedaviler için denemiştim memnun kalmıştım. ancak şu da var preziquentel de de kurt doken balıklar vardı. Yani işe yarayabileceğini düşünüyorum.
    Aynı tedavilerde kullanmamama rağmen tamamen öngörülerime dayanarak etki sıralaması yaparsam metranidazol- fenbendozol-preziguentel oalrak yapabilirim.
    Aslında en hızlı ve de en tehlikeli çözüm potasyum permanganat. Ama hiçbir şekilde önermiyorum. Balığı yaşatabilseniz bile kör kalması olasılığı çok fazla.
    Tabii tuzlusu da birçok kimyasal da giriyor işin içine uzun vadede getiri-götürüsü ne olur kestimek zor. O yüzden her türlü ilaç tedavisi kesinlikle ve kesinlikle karantina tankında ve son çare olarak yapılmalıdır.

Düzenleme: 3 Aralık 2015
    Burcu bunu beğendi.
  14. Bu etken maddeler hem iç hem dış parazite de etki ediyor mu? Metranidazolu ben de chiclet larda kullanıyordum. Evde olmadığım için, powdera son çare olarak da uygulayamadık :(

15. MESUT_KERİM

MESUT_KERİM

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Mesut Arıkan
    Meteanidazol un o derecedeki bir balia etkisi yetersiz kalirdi diye dusunuyorum.
    unlu bir markanin ust seviye diye cok pahaliya sattigu akvaryum ilacinin etken maddesi de preziquentel. Tabiiki bunu ziraicilerden cok daha ucuza almak mumkun.

Bu arada yanlış anlaşılmak da istemem hergün tankında ilaç kullanan biri değilim. En son birkaç yıl önce gitti artık denilen bir yellow tang de kullanmış ve başarılı olmuştum.

Düzenleme: 3 Aralık 2015
  16. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N
    Tamam anlaşıldı. Bunları deneyecek birisi lazım. Hem adı geçen ilaçları hem de benim tankım olmadığı için tartışılması bu aşamada gereksiz görülen katkıları.
    Deneyecek biri lazım... Fayda arayan biri...
    "Frankie"
    Selamlar...

SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

17. Collector

Collector

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Yağız
    evet bende bütün kurtları döktüğüne şahit oldum aynı zamanda solungaç parazitindede başarılı.Spsler üzerindeki flartwormları da döküyor ve spsler üzerinde herhangi bi yan etki görmedim hydroidler konusundada çok başarılı fakat turboları bristle wormları anında etkilerken podlara ve conchlara hiç etki etmediğini gördüm aynı zamanda yaptığım testlere dayanarak sudaki bakteri popülasyonunada etkilemediği kanattindeyim.Bazı lpsleri hiç etkilemezken bazılırını anında öldürüyor örneğin zoalara hiç bi etkisi yokken start polipleri öldürüyor yani sps üzerindeki zararlılar veya iç parazitten ölmek üzere olan bir balığı kurtarmak için bence oldukça iş görür hayvan ölüceğine böyle bi yöntem uygulamak bence gayet mantıklı @Pennywise levent beyinde söylediği gibi karantina tankında oldukça iş görür ana tanka su veya kaya geçmediği sürece doğru kullanımla ölücek olan balığı kurtarır bu nedenle benim fikrim bu tarz durumlarda kullanmak canlıyı kurtarır buda hem ölümlerle bizim sinirimizi bozmaz hem cebimizi korur hemde canlının kurtulma ihtimali varken öldürmek bana pekte mantıklı gelmiyor açıkçası.Arada olan burak beyin mesajlarına oldu o yüzden ya burda yazılanları yeni bir konuya taşıyalım yada yeni bi konu açıp konu altında tartışalım.Hem forumdaki arkadaşlar için gayet iyi bir kaynak olabilir hemde canlının hayatı kurtulmuş olur dükkancılar bile karantina tanklarında kullanıp hem zarar etmez hemde canlı ölmemiş olur çünkü tecrübe ettiğim kadarıyla kuralını uygun kullanıldıktan sonra çok hızlı ve çok basit bi yöntem

Burcu, Pennywise, MESUT_KERİM ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  18. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N

Çok doğru tesbitler.. Teşekkür ederiz bizimle bunları paylaştığınız için. yine de ilacı pek yaymasak mı acaba? Balığım hasta hemen karantina tankına alıp şu ilacı dökeyim mantığıyla pek çoğumuz bunu kullanabiliriz.
    Ama bir aksilik çıkarsa şurada üç beş kişiyiz birbirimizi biliriz. Sen önerdin senin yüzünden öldü demeyiz. Bir başkası kullanır da sorun yaşarsa portala mal eder, sana, bana mal ederse ? neler gördük, daha neler göreceğiz kimbilir..
    Selamlar...

MESUT_KERİM bunu beğendi.
  19. MESUT_KERİM

MESUT_KERİM

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Mesut Arıkan
    Burak bey sadece etken maddeleri paylaştık. İlaç ve dozaj bilgisi vermedik. Kafasına göre deneyecek varsa buyursun ;)

suret, mekatronik ve Collector bunu beğendi.
  20. YMR_AY

YMR_AY

Yer:
    İstanbul
    Karantina tankında uygulama yapılması mantıklı.Ben bir ara akvaryumcudan aldığım tüm balıkları yaklaşık 3 hafta karantina tankında bekletip ana tanka öyle ekliyordum.

suret bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş