1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

peltier

Başlığı 'Kendin Yap Genel Portal' kategorisinde serinkan28 tarafından 24 Kasım 2008 başlatılmıştır.

1. serinkan28

serinkan28

SAYIN USTALAR ARABA İÇİ BUZDOLAPLARINDA BULUNAN TERMO ELEKTRONİK BİR ÜRÜN BU BİR TARAFI ISINIRKEN DİĞER TARAFI MÜTHİŞ DERECEDE SOĞUYOR,BU SOĞUYAN TARAFINA MERMER GİBİ BİRYÜZEYDE SOĞUTMA YAPTIRMAK MÜMKÜN OLURMU ACABA BİLGİLENDİRİRSENİZ SEVİNİRİM DENİZ AKVARYUMLARINDA SOĞUTMA YAPMAK AMAÇLI,TEŞEKKÜRLER :bilmem:

2. bmehmetyavuz

bmehmetyavuz

Ynt: peltier

Merhabalar, kimlik bilgileriniz profil ayarlarından doldurmadığınız için hitap etmekte çok zorluk çektiğimi önemle belirtmek isterim.
    Ben düşüncenizin pratikte uygulanabilir olacağın sanmıyorum.! Yanlış bilmiyorsam o ürünler soğutmadan ziyade termos vazifesi görmesi için tasarlanmış ve emin olmamakla birlikte hafızamda ortam sıcaklığından 4-5 derece altında soğutama yapabildiklerini anımsıyorum. Bu bağlamda yazın soğutma gücü bukadar az bir ürün ile tankımızı istediğimiz sıcaklığa düşüremeyeceğimizi düşünüyorum. Zaten onunla elde edilebilecek soğutama pc. soğutma fanlarıyla da daha az masraf ve emekle elde edilebilmektedir.
    Saygılar, keyifli paylaşımlar..

3. axu2

axu2

Serinkan1 arkadaşım akvaryumportali'ne hoş geldiniz. Peltieri soğutmada kullanabilirsiniz bu gayet basittir. Peltierin temel özelliği üzerinden akım geçtiğinde ısıyı bir yüzeyinden diğerine nakletmesidir. Genel uygulamada peltier ısı çekmesi ve atması istenen yüzeyler arasına iyi bir iletken olan slikon gres sürülerek sıkıştırılır. Isınan yüzeyine kuvvetli bir fan ile hava üflenerek ısıyı atması temin edilir diğer yüzeyi ise bileştirildiği malzemeden sürekli ısı çeker. Bununla soğutucu zamanında yaptım. İstediğin güçtekini bulmak mümkündür. 92, 118, 240 watt olanlarını gördüm. Akvaryum büyüklüğüne göre seçersiniz.

4. bmehmetyavuz

bmehmetyavuz

5. serinkan28

serinkan28

çok teşekkür ederim ilginize sağolun

http://www.youtube.com/watch?v=yXA4I-1kbBc

bu sitede olanları izledikten sonra böyle bir düşüncenin olurluğunu sormak amacıyla yazmıştım tekrardan teşekkürler

6. RuPTuR

RuPTuR

İsim:
    Cem
    Tam tersi ısıtmada kullansak daha etkili bir ısıtma sağlayabilir miyiz acaba?Olcay Abi gibi uğraşabilecek ne yerim var ne de vaktim :(

7. axu2

axu2

Kullanabilirsiniz tek bir sıkıntınız olacaktır, peltier ortalama verimi %40 - %50 olduğundan yapılacak işin tasarrufla ilgili bir espirisi olmayacaktır. Ama standart bir sistem kurarak yazın soğutmada kışın ısıtmada kullanıcaksanız neden olmasın.

8. RuPTuR

RuPTuR

İsim:
    Cem
    %50 çok az.Ben akvaryuma ufo daldırmayı düşünüyorum :) (al sana kendin yap proje)

Sayfayı Paylaş