1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Protein Skimmer Yapımı İndex

Başlığı 'Kendin Yap-Kendiniz DIY Yapabilirsiniz' kategorisinde YIKIKTEMO tarafından 7 Kasım 2011 başlatılmıştır.

1. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Belli oranda ses yaparlar, çok sorun olacaksa ses konusu hava taşlı ps düşünmek lazım, çok sessiz ps bulmak kolay değil. Söylediğim gibi hava taşlı ps gövdesini modifiye edip motorluya çevirmek ülkemizdeki ps motoru kıtlığında çok zor. Büyük gelecektir efektif olanlar, saatte 1000 lik motorlar var ama onlarında performansı tartışılır.

2. OwlDarkness

OwlDarkness

Yer:
    Çanakkale
    İşte yer problemim olduğu için bir türlü karar veremiyorum ne yapsam bilemedim.

3. Erdal

Erdal

Süpersiniz ellerinize sağlık.

4. motie

motie

Yer:
    İstanbul - Çengelköy
    İsim:
    Murat YAZICI
    Bu ekip çalışmaları İstanbul' da oluyor mu acaba? Deniz akvaryumunda en büyük başlangıç maliyetlerinden biri ps eğer sizlerle ekonomik olarak yapabilirsek daha hızlı bir geçiş yapabiliriz.

Sent from my iPhone using Tapatalk

5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    İlginç olan hepsi de İstanbul'da oldu.:) Bursa uyuyor, Angara köfteden sıyrıldı İstanbul'a rakip vs vs.:D

murat parin, veysel ve MESUT_KERİM bunu beğendi.
  6. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Bursa aştı onları, biz başka alemlerdeyiz. :)

Önder. bunu beğendi.
  7. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Bence biz bir birimize iyi yetişiyoruz, Temel abinin dediği gibi sıyrıldık köfte muhabbetinden. Armatür asılacak git as, balık alınacak git al, akvaryum kurulacak git kur vs.vs. uzayıp gider. DIy yapımların detaylarına girmeyide düşünmedik değil özellikle nanolar için bir çok dıy çalışma çok rahat ve efektif olarak yapılabilir.

Hatta nanolar bir prototip ps gelebilir yıl başından sonra. Detaylı foto, ölçüm ve çizim yaptım.

Düzenleme : Öncelik çırpıcıya ve motora ağırlık verdim. Uygun fiyatlı iki çeşit motor üzerinde çırpıcı çalışması yapıyorum. Baya bir ince köpük elde ettim. Paylaşacağım iyi bir netlikte bir uygulama yakalayabilirsem.

YMR_AY, YIKIKTEMO ve MESUT_KERİM bunu beğendi.
  8. motie

motie

Yer:
    İstanbul - Çengelköy
    İsim:
    Murat YAZICI
    Birileri DIY sağlam bir PS yapsa da bizde satın alsak gördüğüm kadarıyla orta halli iyi bir ps nac 7 gibi mesela 350 TL. Fiyat bu olunca DIY için tek başına savaşmaya gerek yok sanıyorum.

Sent from my iPhone using Tapatalk

veysel bunu beğendi.
  9. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Sağlam bir şey ortaya çıkarmaya çalışıyoruz faydalı olabilecek. Maddi kazanç zor bu işte önemli olan işe yaraması, özellikle nanolar için bir şeyler yapmaya çalışıyoruz ama ha dedin mi olmuyor zaman var biraz daha.

MESUT_KERİM bunu beğendi.
  10. MESUT_KERİM

MESUT_KERİM

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Mesut Arıkan
    Bugün aksam Veyselle oturduk konustuk biraz. Yerli mali yurdun mali birşeyler çıkarabilirmiyiz diye. Evet çıkartabiliriz. Ancak bu biraz yatirim maliyeti istiyor. Sürümün bu kadar az oldugu bir sektörde hobici fiyatlamasi yaparak bu maliyetlere katlanilirmi? Biraz zor açıkçası. Ama insan hayalleriyle yaşar ;)

veysel bunu beğendi.
  11. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Yaklaşık olarak 8 tip portatif DIY protein skimmer yapımına soyunduk. Ülkemizde daha eski forumlar olmasına rağmen bu girişimler ilk girişimlerdi. Bir portatifi burada 12 arkadaş toplanarak 13 adet yaptık. Birini 3 ve sonuncusu olan A.P son nokta gövdeyi 2 kişi yaptık.

Her yapımda konu gelip gelip ps motoruna dayandı. Ülkemizde halen iyi ps motorunu tek başına bulmak çok zor. Markalara ait motorların tamamı yedek parça olarak lanse ediliyor.

Bu sorun uzun zaman canımı sıktı. Birçok kafa motorunu modife ettim ve sonunda başardığımı düşündüm. Sonra toplu yapılan gövdelerin bazılarına 8 adet kadar bu motordan modifiye ettim.

Nano ps açığı olduğu doğru bir tespit. Motor işini çözmek en az gövde tasarımı kadar önemli.

Bence nano skimmer yapımları için motor alternatif arayışı sırasında Sicce Extrema kafa motorları ilk sırada olmalı. Enkamatlı veya çırpıcılı pervane ile kolayca yapılabilir. Biz o dönem hava emiş kısmını emekleme dönemi olduğundan sandalye ayak tıpasından yapmıştık. Bugün tornacı esnafını çok daha etkili kullanabiliyoruz.

İşlevsel olan 400 lira civarı fiyata sahip bir model ihtiyacı olana cazip gelecektir, hesap kitap buna göre yapılmalı.

MESUT_KERİM ve veysel bunu beğendi.
  12. Özgür Cihan KISACIK

Özgür Cihan KISACIK

Yer:
    Balıkesir
    İsim:
    Özgür Cihan KISACIK
    Bu tip çalışmalara kafam yatar. Ama bişey konusunda fikir beyan edebilmem içinde çalışma prensibini öğrenmem gerekli.6 ay önce ps hakkında hiç fikrim yoktu,yeni kavrıyorum.Bir sürede ilham gelmesini bekliyorum :) Yalnız nano tanklar için ps nin sesi konusunda bende dertliyim.Gıcığım hatta.Ve fiile dönüştüremezsem bile nacizane fikirler sunmak rahatlatır beni.Sizin yürüyüp gittiğiniz yolu arkanızdan yürüyüp geliriz elbet. :))

burak ozu bunu beğendi.
  13. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Jns askılı skimmer gayet başarılı. Ses yok ve güzel topluyor.

14. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N
    Arkadaşlar, portalda yapılan diy protein skimmer'lar neden kullanılmıyor ? Kullanan var mı? Fark nedir? Sorun varsa sorun nedir?

Dıy üretiyoruz ve kullanmıyor muyuz?

15. Karakus

Karakus

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Fatih KARAKUŞ
    Yeni bir konu açmadan sorunumu bende buraya yazıyım en iyisi :) Proteim skimmer daki titreşimden kaynaklı uğultuyu nasıl kesebilirim?

16. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N
    Altına strofor koyun :) çok etkili.

17. Karakus

Karakus

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Fatih KARAKUŞ
    Straforun bir salınımı olmuyor mu suya?

mertinsan bunu beğendi.
  18. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N
    Yapmaz canım, yapsaydı tavsiye etmezdim :)

Karakus bunu beğendi.
  19. Karakus

Karakus

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Fatih KARAKUŞ
    Tamam deneyim bi straforu :)

20. taakaa

taakaa

İsim:
    Doğan AYDIN
    DIY Protein skimmer tek kişi yapmaya kalktığında genellikle astarı yüzünü geçiyor. Ben bubble king süper marine 250 idi sanırım birebir aynısını yaptım motor da airstar 1500 idi sanırım yanlış hatırlamıyorsam ama karaköyde v.s. öğrenciyim ,ödevim var diye yalvar yakar parçalar aradım ona rağmen pek ucuz olmadı. Yüklü miktarlarda alındığında ancak fiyat makul olabiliyor ve en sıkıntılı nokta konik gövde. Ona da kalıp yapıp çözdüm işi(Yekpare değil) ancak bu işe girmeden şuna karar vermek gerekiyor hangi hacim için kullanacaksınız bu PS yi eğer düşük hacimlerde kullanılacak bir ps ise belki denenebilir çünkü motor alternatifi çok ama büyük hacimli bir tanka DIY gövde yapıp motora 1500 lira vermek pek mantıklı gelmiyor bana o zaman bir heyecanla yaptım başka :)

Ancak uğraşırım diyen, merakı olan 2016 Hazirandan sonra beni istanbul'da bulabilir her türlü cnc kesim ,kalıp çıkarma pleksi bükme v.s. yaparız beraber :)

Sayfayı Paylaş