1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Ramirezi'lerin Adaptasyon Süreçleri

Başlığı 'Amerikan ve Piranha Balıkları' kategorisinde Neverlander tarafından 11 Nisan 2009 başlatılmıştır.

1. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü
    Arkadaşlar şu an biri yavru diğerleri erişkine yakın olmak üzere 7 Ramirezi var... İlk olarak yavru olanı almıştım akvaryumcumdan... Yavru Ramirezinin benim 35 lT2lik tankıma akratımını damlatma yöntemi ile yaptım... Akvaryuma saldıktan sonra ilk yaptığı şey akvaryumun bir köşesine çekilmek oldu... O şekilde bir 24 saat geçirdiğini tahmin ediyorum... (Sık sık işten eşimi arayıp Ramirezi'nin ne yaptığını sordum da... Tabii benim aramadığım aralarda ne yaptığından haberim yok...) Daha sonraki gün akvaryumun tabanına çöktü, öylece uzandı tabana karnının üstünde... Yem alıp almadığını tam çözememdim... Varlığımdan rahatsız olmasın diye Aphanius mento ve Tetra Black'lere yem verdikten sonra banyodan çıkıyordunm... (Bu arada benim 35 lt'lik Java Moss tankı olacak akvaryumuma koymuştum... Akvaryum banyoda da... Ya hacet sırasında bile balıklarımdan ayrılamıyorum... :D ) Bir sonraki gün su yüzeyinin hemen altına geldi ve sanki yüzeyde birşey varmış gibi sadece oraya bakar hale geldi... Tabii ilk akvaryuma konduğunda soluklaşan renkleri biraz belirginleşir gibi oldu... Bir sonraki gün genelde hareketsiz olsa bile yemlemeden sonra ilk koşan o oldu... Yemlerin tabana dökülmesini bekledikten sonra aynı bir "yem yiyen kuş gibi" yemleri teker teker toplayarak yedi... Sonrakigün nispeten iyi idi... Ama bu sefer sağ göğüs yüzgecinde bir beyaz nokta gördüm.... Tabii ramirezi'nin kötü şöhretini bildiğim için hemen ısıtıcının derecesini 2 derece artırdım... İki gün sonra beyaz noktadan eser yoktu... aslında belki orada hiç noktaoluşmamıştı ve ben yanlış görmüştüm ama ne yaparsınız.... Ama bu sefer de karnı çökmüş gibi geldi bana... Hatta bu konu ile ilgili başlık açıp soruşturdum da anak daha sonra nette gördüğüm Ramirezi resimlerinden anladım ki bu çöküklük Ramirezi'lerin kendi doğla formlarından kaynaklanıyor... Yani normal... (Her güzel de bir kusur olmalı ki nazardan derhal gitmesin değil mi? pala: ) Aradan geçen günlerde iyice toparlandı... Bu gece itibari ile de "Ramirezi Malikanesi"ne taşındı... Yani benim 80 lt'lik molistes/lepistes akvaryumuna...

80 lt'lik akvaryuma "Punk"ı (yavru Ramirezi'min adı...) taşımadan önce kapsamlı bir çalışma yapıldı... 80 lt'nin tüm iç dizaynı ve içeriği değişti... Elbetteki yine Anubias ağırlıklı çalışıldı... Şu an akvaryumda çeşitli boylarda 7 adet mang kökü bulunuyor... Zaten lepistes/molistes ve moliler sorunlu filtasyondna şikayetçi idi... Gidildi bir adet Tetratec 600 dış filtre alındı... Bu arada akvaryumcuya ithalatçıya Ramirezi gelirse alması tembihlendi... Ama ithalatçı getirdiği bütün Ramirezi'leri Anadolu'ya yollayınca bizim erişkin Ramirezi'ler suya düştü... Bu sırada yine bir akşam içimde garip bir his oluştu... "Mutlaka akvaryumcu gezmeliyim..." dedim kendime ve hemen rotayı belirledim... Acıbadem-Örnek Mah.-Esatpaşa-Ümraniye... Ümraniye'deki rutin akvaryumcu gezime bu safer terten başladım... Santral tarafındaki akvaryumcuya girdim ilk önce, uzun süredir aradığım kan kırmızı ancak siyah gözlü kılıçkuyruklardan birini buldum... Sevinçten hoplaya zıplaya bir sonrakine doğru yollandım... Elim boş çıktım... "Aman boş ver..." dedim, "buldun ya kılıcı...." Ümraniye'deki son durağım olan akvaryumcuya geldim... Balıkları beğenmedim... Bu arada içimden bir ses "Ramirezi var mı? diye sor..." diye fısıldadı... Sordum... Akvaryumcu "Var!" dedi... Resmen şok geçiriyordum... "Hani nerede? Ben göremiyorum..." dedim... Adam eli ile arka kısmı işaret edip "Oradaki akvaryumların en üstündekinde..." dedi... Evet, ramirezi'ler vardı... 10 kadar... Ama adamcağız tek başınaydı ve başka müşterileri de vardı... "Ben alayım isterseniz..." dedim... "Olur" dedi... Çıktım tabureye ve canım Discus ve yine muhteşem Çin Ejderlerinin arasında sinmiş Ramirezi'lerden iki tanesini aldım... Eve getirdim... Bir kovanın içine koydum ve 80 lt'lik akvaryumdan bir hortum bağladım kovaya... Kovaya sabaha kadar damlaya damlaya akvaryumun suyu doldu... Sabah erkenden kalktım... Saati kurmuştum ama onun çalmasını bekleyemedim bile... Koşa koşa odaya gittim... Kova taşmamıştı ve Ramirezi'ler iyi görünüyordu... Torbalayıp ısıya aşılmaları için akvaryuma bıraktım... 45 dk sobra torbadan çıkarıp akvaryuma saldım ve ilk yaptıkları "Punk"ın yaptığının aynısı oldu... Hemen bir köşeye kapağı atıverdiler... işe gittim ama nerede ise her 45-60 dk2da bir eşimi arayıp ne yapıyorlar diye sordum... "Hep aynı yerde duruyorlar" diye yanıtlıyordu eşim... Akşam eve geldim hemen hemen yererini muhafaza etmişlerdi... Hemen karınlarına baktım (sabah bakamamıştım)... Aynı açı ile aynı çöküklük mevcutu... bildiğim için normal birşey olduğunu bu sefer korkmadım... Ertesi gün sabah Ramirezi'ler tabanda yatıyorlardı, aynı Punk gibi... Bir sonraki gün ise hemen su yüzeyinin altına geldiler ve yine sanki suyun hemen dışında birşey varmış gibi gözlerini dikip izlemeye başladılar... Yine işte iken eşimi aradım ve aynı şeyi yapmakta olduklarını öğrendim... O akşam yemlemede yem almadılar, pozisyonlarını korudular... Ertesi sabah artık su yüzeyinin altından ayrılmışlar serbest dolaşır halde idiler... Ve bu sefer yem yediler... "Tamam" dedim, bu akşam gidip diğer kalan Ramirezi'lerden alıyorum"... O akşam (yani dün akşam) dört tane daha aldım... Yine uzun süreli damlatma ve uzun süreli poşetli ısı alıştırma sürecinden sonra akvaryuma saldım... Şu an iyi gibiler... Son dörtlü olarak bir köşeyi tutmuş durumdalar... her ihtimale karşı dereceyi normalin 2 derece üstüne yani 30 dereceye getirdim... Bakalım bunlarda da süreç aynı şekilde mi yaşanacak... Sizleri bu başlık altında son durumdan haberdar edeceğim...

Punk'ı bu gece ekledim dedim ya tanka... bakınıyorum punk'ı göremiyorum... Akvaryumun bir köşesi çok yoğun bitkili, görüş pek açık değil... Herlade Punk da o köşeyi tuttu... :D

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 19 Mayıs 2015
  2. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK
    Sen bu hayvanlara bu ilginç isimleri nerden bulup takıyorsun çok merak ediyorum abi :D

Paylaşım için teşekkürler.

Saygılar...

3. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Abdullah hocam, Narin balık gerçekten, ama bana göre güzellikte deniz balıklarına en yakın balık Ramireziler. Tabi kafama yine bu hoş anlatım sırasında takılanlar oldu, sen portal üyesi olacaksın ve dış filtre alacaksın :bilmem: Yap artık bir Dıy filtre, sen yapmadan Dıyımız mıyımız uçmaz bizim. :D

Paylaşım için teşekkürler...

4. RuPTuR

RuPTuR

İsim:
    Cem
    Benim yeni akvaryuma yapacağımız dış filtreyi birlikte yapacağız bak gör o zaman Temel Abi,Abdullah Abi neler başarıyor :)

5. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Abdullah hocamın içinde gizli bir cengaver var fakat dışa belli etmiyor. ;) Yakında dıy sistemin en alasından bir çalışma ile karşımıza çıkarsa hiç şaşırmam. :)

6. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü
    Dış filtre almamın bir nedeni var Temel Hocam... Yoksa kafamda Olcay Hocam'ın Elif Hanım'a yaptığı gibi bir yan dış filtre yapmak vardı ya da olmadı bir üst dış filtre... Ama akvaryumcumdan bu dış filtryi almak zorunda kaldım... Bir keresinde dara düşmüştü ve ve ben ona borç para vedim... Akvaryumcum borçlu kalmayı sevmeyen bir zattır... Ama o sırada eşi erken doğum yaptı... Hastane ve tahlil masrafları biraz kabardı... Ben onun dükkanına sıklıkla uğrar yardım ederim (karşılıksız değil tabii... sınırsız çay karşılığında...), balık almaya gelenlere de bilgi veririm... Ancak akvaryumcumun bana borçlu olamsından dolayı huzursuz olduğunu ve benim gidişlerimin -amacım para istemek olmasa da- onu rahatsız ettiğini hissettim... Neyse nasıl bir dış filtre yapabiliriz diye konuşurken -o aslında üst dış filtreleri öneriri- "Benim dükkandakilerden birini alsana..." dedi, gözlerinde "Bu dış filtreyi alda sana olan borcumdan kutulup rahatlayayım..." ifadesi vardı... Gerçekten kendisi ile uzun süredir büyük bir dostluğumuz var... Kendisini rahat hisstemesini sağlamak için ben de "Tamam senin filtreyi alayım..." dedim... Zaten filtreyi çok uygun fiyata verdi ve yanında bir ton hediye... Çift çıkışlı hava motoru, hava taşı, ıvır zıvır... Ertesi gün gittiğimde gerçekten beni gördüğünde artık rahatsız olamdığını hissettim ve çok mutlu oldum... Yani olay budur... Şimdi 35 lt'lik akvaryuma debisi az bir dış filtre yapmak istiyorum... Planları hazırlıyorum... Ha, 35 lt'ye dış filtre mi olur derseniz, bunun iki nedeni var... 1) bir DIY sistemi tek başıma yapabilme denemesi olacak... :D 2) Akvaryumun içine giren pipo filtreler hep büyük geliyor... Ee, Tetra Black'ler de akıntıdan hoşlanmıyor... Java Moss için de akıntısız ortam lazım... En iyisi küçücük bir dış filtre ile durumu kurtarmak...

7. turqer

turqer

İsim:
    Türker Sezgin
    Abdullah hocam değerli paylaşımınız için teşekkürler öncelikle.
    Bu güzel balıkların adaptasyon sürecini öğretici bir şekilde anlatmışsınız, bu süreçte karşılaşılan her durumu bende yaşıyormuşum gibi hissettim okurken.

Paylaşımınız için tekrar teşekkür ederim hocam.

8. RuPTuR

RuPTuR

İsim:
    Cem
    Abdullah Abi,artık bir msn al da dış filtreyi birlikte yapalım,olmaz mı?Çizimlerle yardımcı oluruz birbirimize.Malum yakında ben de başlayacağım şu garip boru sistemli dış filtreye :)

9. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü
    İlk Ramirezi öldü... :(

10. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü
    Bu başlığı güncelleyeyim...

Bu mesajtan sonraki bir haftalık süreçte tüm ramirezileri kaybettim... :(

11. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    Geçmiş olsun kanka kötü olmuş ya.. Acaba balıklarda mı sorun vardı yoksa tankın tam oturmamış olabilir mi ? Ramirezi'lerden hep bahsediyorsun benide heveslendirdin ama hevesim şu aralar beklemede bizim tropikaller gibi onlarda bu kadar hassas balıklar mı ?

12. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü
    Ramirezinin hassaslığı Discus'larınki ile başat gider kanka...

13. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    O zaman o arkadaşlar için biraz daha beklemek gerekecek :bilmem: Geçmiş olsun kanka.. Yanaş sen gene bizim tarafa boşver ne varsa canlı doğuranlarda var öp:

14. rappier

rappier

İsim:
    Mecit BAĞCI
    Yeni tankımı kurunca bende denemelik olarak 1 erkek 1 dişi ramireze almayı düşünüyorum. Bakalım ben bu balıkları ne kadar yaşatabileceğim ??

15. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü
    Bugün Ramirezi yaşatabilmiş biri ile tanıştım... Adamın 170(u)x50(d)x20(y)=170 lt'lik akvaryumunda tam 80 adet mango kökü varmış... Nerede ise akvaryumun tabanı mango kökü ve bunlara sarılı Java Moss'lar ile kaplı imiş...

16. Emrah Ece

Emrah Ece

Yer:
    İSTANBUL
    İsim:
    emrah ece
    Abdullah hocam hep zor işler peşindesin, koi kılıçtı ramirezi idi derken hobiyi kendine eziyet ettin kolay türler düşünsen diyorum :)

17. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Abdullah Hoca'm Ramizeri bu kadar zor bir tür mü ? Yanlış hatırlamıyorsam üretimini bile bir arkadaşım yapar Mercan Akvaryuma satardı. Mango kökünün yoğun olarak kullanımına dikkat çekerek suya etkisine dikkat çekiyor olmalısın sanırım. Suyun renginin koyulaşması yanında ph düşürme özelliği ve bunun getirdiği asidik bir su yapısı. Yoğun kullanılan Mango kökünün temel amacı budur bence. Kısaca türün zorluğu yada kolaylığı ortak nokta olan sudan geçiyor.

Öyleyse... ?

18. Emrah Ece

Emrah Ece

Yer:
    İSTANBUL
    İsim:
    emrah ece
    Valla geçen pazar Eminönündeydim bolivian ramlar o kadar güzeldiki ramirezi kadar canlı olmasada benziyor bir kaç tane alıp kendimi ramirezi diye avutacağım :)

19. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü
    Temel Hocam,

Ramirezi asidik ve yumuşak su istiyor... Birçok yabancı kaynakta normalden çok fazla kütük kullanılması önerildiğini okudum... Bu son vaka da bunun bir göstergesi heralde...

Bir diğer Ramirezi yaşatma sistemi olarak da Reverse Osmoz öneriliyor...

Besleyenler bilir, besleyecekler görecektir ne kadar zor bir balık olduğunu...

Hülasa RAMİREZİ'lerden NEFRET ederim...

Herkese Altispinoza (Bolivian Ram) öneririm...

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 19 Mayıs 2015
  20. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Abdullah Hocam, konulara bakış açına bayılıyorum, ancak burasınında akvaryumportalı olduğunu ve konulara bakış açımızın farklı olması, gerçekleri yazarken okuyanların bir yandan saçlarını okşamalarını sağlıyoruz nasıl mı?

Fotoğraf yağmuru gösteriyor. Yağmur tüm balıkların yaşam noktasını destekler. Yağmur suyu kat ettiği yolda girdiği katmanlardan etkilenir. Bu türün ortamında toprak katmanlarında elementlerle yüklenmeden türün ortamına ulaşır.

Neden ? Çünkü yağmur suyu saftır, saf su yumuşaktır. ;)

Reverse Osmoz neden ? Çünkü suyu sıfırlar. ;)

Nasıl akvaryum kurulmalı, evet sevmesemde Reverse Osmoz olabilir.

Ama yağmur suyuda olur. :)

Hangi yağmur suyu dersen, yağdığında arabaların üzerinde sarı çamur yapan yağmur değil, yağdığında arabayı temizleyen yağmur. Bu yağmur şehir ortamından uzak ağaçlık alanlara yağan yağmurdur. Elbet orda da bir miktar kir vardır ancak, doğa nasıl o bir miktarı temizliyorsa, akvaryumda temizleyecek ve iyi bir biyolojik filtrasyona sahip akvaryum da temizler zaten. ;)

Buyur burdan dedim, sen ne dersin Hocam ?

Düzenleme: 19 Mayıs 2015

Sayfayı Paylaş