1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Sadece Xiphophorus'ları tutan ağızda pamuk

Başlığı 'Canlı Doğuran Portalı' kategorisinde Neverlander tarafından 10 Şubat 2009 başlatılmıştır.

1. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    +1 ;) Bugün Xiphophorus'lar yarın başkaları kanka...

2. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    +1

En basit örneğide benim :(

3. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü
    Olcay Hocam,

Seninkilerin ölümü kesinlikle bakteri marifeti... Ve az sayıda bile olsalardı kurtulma ihtimalleri pek yoktu...

Kanka,

Dediğim gibi kalabalık biliyorum ama 135 lt dış motorlu ve buna rağmen her hafta dip çekimi yapılan bir akvaryum o kankacığım... Yani ortalamanın üstünde bir "hijyen" var... Cem yukarıda söyleyememiş ya, nerede çokluk, orada b*kluk diye... :D Bu daha çok minimal şartların bile sağlanamadığı ortamlar için daha doğru olur kanaatindeyim... örneğin Çin ile Hindistan'ın nüfusları (milyar üstü küsüratları atarsak) hemen hemen denk... Ancak Çin'deki hastalık oranları Hindistan'ın çok ama çok altında... Bunun nedeni Çin'de belli bir ölçüde hijyen sağlanmasına karşın Hindistan'ın hijyen konusunda dünyanın en geri kalmış ülkelerinden biri olması... En basit örneği Hindistan'da yolların ortasına "tezekleyen" inekler varken böyle bir uygulamanın Çin'de bulunmaması...

Almanya'da kaldığım misafirhanede çok sayıda Çinli ve Hintli ile birlikte idim... Ve her iki milletin hijyenik ve anti-hijyenik olarak sınıflandıralabilecek yaşam şekillerini ve kültürel öğelerini "sıfır noktası"ndan gözlemledim... Yukarıdaki inek örneği farkın zirve noktasıdır ama farklılıklar teker teker yazılsa aşağıya doğru bir piramit oluşur... Yani inek örneği sadece iki millet arasındaki hijyenik faklar piramitinin zirvesi olabilir...

Tabii şunu da söylemeden geçemeyeceğim... Pis mis Hint yemeklerini "Hayır" demeden yerim, ne kadar temiz olurlarsa olsunlar kimse bana "Çin" yemeği yediremez... :D
    Ha, hastalanmazlar mı, hastalanabilirler kalabalık dolayısı ile...

Sayfayı Paylaş