1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Mandarin aldım :)

Başlığı 'Gobi-Blenny-Dragonet' kategorisinde lcturkey tarafından 1 Şubat 2010 başlatılmıştır.

1. lcturkey

lcturkey

İsim:
    Levent Cepdibi
    Arkadaşlar merhaba,

2 günlük kısa istanbul gezisinin ardından akvaryuma bir mandarin alıp döndüm.Mandarin akvaryumda çok sağlıklı görünüyordu ve kum üzerinde sürekli yem aranıyordu.İnsallah yem problemimiz olmaz :) Zira akvaryumda birçok pod dolu.

Resimlerini birazdan ekliyorum.

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Hayırlı olsun Levent. naz: Gerek alıştırma gerekse genel davranış şekillerini forum harici diyalogla halledince buraya yazacak kalmadı tabi. :F Hafif bir zerzenişim olsun sana. Fotoğrafları ekle de canavarı görelim. Bu işler milyarlık fotoğraf makinasını omuzda taşımayla olmuyor. :F

3. atlantisprensi

atlantisprensi

İsim:
    Volkan ERİKÇİ

Bu mandarin nasıl bir varlıktır öyle. Sanırım yaratılmış en güzel balık. Hamsiden sonra tabiki :D

4. Portnoy

Portnoy

Sağlıklı bir şekilde büyütmen dileğiyle...

5. lcturkey

lcturkey

İsim:
    Levent Cepdibi

Arkadaşlar işte yeni balığım :)

6. sezgintr

sezgintr

Bende çok isterdim bi mandarinim olsun ama malesef kısmet olmadı aldığım mandarinide 3 günden fazla yaşatamadım artık kolay kolay mandarin almam gibime geliyor.
    Siz inşallah yaşatır ve sorunsuz büyütürsünüz. burda:gif

7. Portnoy

Portnoy

Çok hoş görünüyor .. naz:

8. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan

Çok güzel bir balığa benziyor.. Güle güle büyüt hocam...

9. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Bu Mandarin balığıda sanırım deniz akvaryumlarının vatozu ?

10. ozgr

ozgr

İsim:
    özgür durmaz

çok güzel bir balık maşallah naz:
    sağlıklı büyütmeniz dileğiyle ;)

11. lcturkey

lcturkey

İsim:
    Levent Cepdibi

Az önce akvaryuma saldım.Şuanda kum üzerini araştırmaya başladı.1-2 kerede kum üzerinde birşey aldı ama pod mu değil mi bilmiyorum.

12. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Mustafa Bey üzüldüm mandarinleri kaybetmenize ama bildiğiniz gibi kuru yem almıyorlar ve sadece akvaryumdaki makro kabuklular ile besleniyorlar. Akvaryumunuz bu canlıların ihtiyacını karşılayacak hacimde değil sanırım sorun bu. Yeterli canlı kaya olması ve daha da önemlisi pod dediğimiz diyetini oluşturan canlıların barına bilmesi için tabanın mercan kırığı olması balığa bu süreçte destek oluyor. Eee tabi canlı kum, argonit yeni açılımlar ama bunlar mandarini ilgilendirmiyor malesef.

Hayırlı olsun Levent tekrar, araştırma yapması iyidir.

13. lepistes

lepistes

İsim:
    Muhammed Ali Tavur

Gerçekten güzel bir balık. Perculalardan sonra en favori balığım :) bunlar green ve blue diye ikiye ayrılıyordu galiba. Akvaryumda çekilmiş resimlerini görmek isteriz.

14. lcturkey

lcturkey

İsim:
    Levent Cepdibi

Muhammed evet ayrılıyor diye biliyorum bende ama benimki hangisi bilmiyorum valla :)

Az önce kum üzerindeki podları yediğini gördüm.

15. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Levent biliyorsun ben de 1 ay önce ekledim bir tane. Akşam bir kare yakaladım paylaşmak isterim.

16. görkemtemel

görkemtemel

Levent abi maşallah naz: naz: Çok güzel bir mandarin :)

17. lcturkey

lcturkey

İsim:
    Levent Cepdibi

Görkem teşekkürler.

Temel abi senin mandarinin fotoğrafını kaçırmışım arada.Abi dişi erkek ayrımı bildiğim kadarı ile sırt yüzgeçlerinden yapılıyor.Ben benimkinin yanına bir eş eklemeyi düşünüyorum.Okuduğum kadarı ile üretilebilen türlerdenmiş ne dersin ? Belki perculalardan önce mandarin üretiriz :)

18. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Bellimi olur Levent neden olmasın. Sırt yüzgeçleri erkeklerin daha uzun bir çıkıntıya sahip. Bendeki erkek alırkende baktım zaten. Her ne kadar bu türlerde dişi erkek renk olarak fark olmasa da erkekler her zaman olduğu gibi daha farklı. saat:gif

19. lcturkey

lcturkey

İsim:
    Levent Cepdibi

Temel abi bugün balığı biraz gözlemledim.Çok sağlam bir dışkı attı :) Demekki yemlenme olayı iyi gidiyor.Baya bi yemiş :)

Ben benimkinin tam olarak anlayamadım dişi mi erkek mi olduğunu.

20. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Levent cok kolay anlasılıyor ama normalde sırt yüzgeci dedigimiz yani cinsiyetini anladığımız kısım kapalı gezer ve zaman zaman ters durarak avlandığı ve ya ihtiyaç duyduğunda açar. Böyle bir anı yakalaman gerek. Açtığında sırtından ince kılıc gibi bir yüzgeç havaya kalkar. Dişilerde bu bariz ksadır.

Düşününorum sana fikir vermesi acısından ne söylenebilir uzunluk kisalik olarak diye mesela disilerin 1,5 cm erkeklerin 3,5 cm diyebilirim. Dip not olarakta bu sivri yüzgecin file ile yakalanma ve ya farklı sebeblerden kırıldığı tecrübesel olarak çok fazla görülür. Bu da seni yanıltacak birşey olacağından aklında bulunsun istedim.

Fotoğrafta zaten belli oluyor sırt yüzgeci Levent. Bakınca dikkatimi çekti. Mesjıma ilave ettim.

Sayfayı Paylaş